Earth Space Colonies

01.07.2016

Celkem neznámí Persona and Pixel Studio nás nedávno v tichosti obšťastnili svým debutujícím Earth Space Colonies. Jak napovídá už název, náplň hry spočívá ve vytvoření trvalé lidské přítomnosti u sousedů naší Země. Analýza hornin vesmírnou sondou potvrdila, že se mimo Zemi nacházejí velmi příhodné podmínky pro život. Objev je to skutečně fenomenální. Kolonizaci Sluneční soustavy konečně již nic nebrání.

Jako obvykle začínáte na červeném, krátery zjizveném terénu Marsu a potýkáte se s nedostatkem základních surovin a personálu. Jedním z prvních úkolů "pionýrů" bude zajistit zdroj energie, vody, kyslíku a nějaké trošky toho jídla a odpočinku, aby byli všichni víceméně spokojeni. Kosmonautí rodinka se dovede ohánět v několika profesích, mezi něž patří např. classa voják, technik, vědec a horník. Další metou prvních kolonistů je dosažení soběstačnosti s pomocí budování uzavřených budov, které jednak natlakují a odolají marsovské atmosféře a jednak umožní pěstování pozemských rostlin přímo v půdě.

Paleta staveb, jež můžete stavět, je vcelku rozsáhlá a čítá kolem 30 různých stavení. Jednotlivé budovy jsou přehledně rozděleny do skupin podle jejich typu a zahrnují obytné i podpůrné přístřešky, kupř. elektrárny (solární farmy...), generátory (vodní, kyslíkové...), komunikační/obranná centra (satelit, turretky, observatoř...), průmyslové továrny, vědecké instituty, či i něco na odreagování a zábavu přiletivších turistů (hotel...).

Vesmír je nemilosrdný a nehostinný. To, co si nevyrobíte, jednoduše nemáte a tak lidstvo toužící kolonizovat nové a nové světy muselo přijít na způsob, jak si obstarat všechny potřebné prvky a sloučeniny. Materiál (železo, suchý led, dřevo, hliník, sklo...) potřebný k výrobě hmotných statků, nástrojů (baterie, skafandry, nanovlákna...) nepadá jen tak z nebe. K jeho nabytí poslouží střediska pro získávání a zpracovávání nerostného bohatství (důlní rypadla, hlubinné doly, craftingová fabrika...) produkující polotovary anebo hotové výrobky.

Earth Space Colonies pochopitelně nabízí i výzkum a vývoj, a s tím spojené různé možnosti vylepšování, boostu. Pozornost je třeba věnovat také obraně. Vaše základna se totiž může stát terčem útoku emzáků nebo přírodní katastrofy (sluneční erupce, déšť meteorů...).

Na výběr máte tři herní módy. Kampaň, sandbox a režim Combat survival. Omrzí-li vás rudá planeta, můžete se vrhnout na osidlování povrchu blízkozemních planetek - Ganymedu či Ceresu.