Vraciame sa ako Kyle Crane. Tentokrát sa ale vydáme za hranice Harranu, kde narazíme na podivný kult.

Čo nové nám DLC ponúkne?
➤príbeh: po dejovej stránke sa dlc uberá dobrým smerom. Celkom ma zaujímalo čo stojí za zvláštnym kultom, ktorý je podľa ich vlastných slov imúnny. Príbeh samotný ale nemôžem označiť za niečo úžasné, aj ked finálna sekvencia a rozuzlenie boli skvelé.
➤prostredie: dostaneme sa za hranice Harranu, do celkom veľkého otvoreného sveta v ktorom je najlepšie sa presúvať pomocou novo nadobudnutej buginy. Po dizajnovej stránke je nová mapa a lokácie v nej veľmi pekná. Priehrada, farmy či menšie mesto. To všetko do seba pekne zapadá. Veľkým mínusom by som ale označil vzdialenosti hlavných questov. Raz sa máme dostať na jeden koniec mapy a hned na to zase naspäť na druhý. Takéto prevážanie sa zaberie podstatnú časť hry. Na otvorenosť mapy bohužiaľ najviac dopláca parkourová časť hry, ktorý sa tu nevyužíva tak často, ako v pôvodnej hre.
➤postavy: najviac ma potešilo stretnutie starých známych bláznivých vynálezcov menom Fatin a Tolga. Dalej sme stretli ešte pár zaujímavých postáv ako Ezgi, Bilal, Kaan či Matka. Dlc ale nie je veľmi dlhé, čiže na nejaké rozvíjanie bližších vzťahov neostalo miesto.
➤bugina: asi najvýraznejšou novinkou je bugina, na ktorej je nám umožnené jazdiť prakticky po celej mape. Vzhľadom na občasné vzdialenosti questov by som si presúvanie nevedel inak predstaviť. Ovládanie je občas kostrbaté, ale dokázal som si zvyknúť. Buginu si budeme môcť vylepšiť. To som moc neriešil, keďže mi nerobilo problém hrať s nevylepšenou. V spojení s možnosťou používať buginu sa nám sprístupní aj nový dovednostny strom riadenia. A aj ten trpí na dĺžku hry, keďže pri mojom prechode som si odomkol tak 6 vylepšení.
➤vedlajšie aktivity: taktiež dostaneme pár noviniek. Budeme môcť závodiť na čas, čo mňa osobne moc v tomto svete nebavilo. Ako zaujímavejšie aktivity ale hodnotím čistenie hniezd Volatile zombie, čo je slušná výzva. A zabíjanie špeciálnych zombie bossov. To raz bola výzva a inokedy zas extrémne jednoduché.
➤nepriatelia: prakticky až na pár nových zombie bossov, plus preskinovaných banditov a základných zombíkov sme nedostali nič nové, čo by stálo za zmienku.
➤konce: jediné rozhodnutie v celom prvom Dying Light sme dostali učiniť až na konci The Following. Nechcem nič prezrádzať, takže napíšem len to, že som si vybral koniec, v ktorom musíte vybojovať aj boss fight. Ten nebol vôbec zložitý pokiaľ sa človek vie uhýbať. A následne nasledovala úžasná cutscéna. Tá krásne ukončila príbeh celého Harranu a Kyla Cranea.

!! Záverečné hodnotenie !!
The Following bola jediná časť prvého Dying Light, ktorú som vôbec nehral a šiel som do nej uplne na slepo. A bavil som sa dostatočne. Po príbehovej stránke dostaneme mierny nadpriemer. Pohybovať sa budeme po veľkom otvorenom svete, kde sa už nebude dať využívať parkour až do takej miery, ako v základnej hre. Namiesto toho budeme využívať buginu. Keďže je veľa questov dosť od seba vzdialených, bude sa nám rýchlejšie premiestňovanie hodiť. Stretneme pár zaujímavých postáv a nových zombie bossov. Okrem nich som nezaznamenal žiadnych nových nepriateľov. Len preskinovanýchtradičných banditov a zombíkov. Z vedľajších aktivít sme si mohli zazávodiť na čas, či napríklad vyčistiť hniezdo Volatile zombie. Kebyže sa nemusím neustále presúvať z jednej strany mapy na druhú, tak by hra odsýpala rýchlejšie. Na samotnom konci sme mali možnosť urobiť jediné svojvoľné rozhodnutie v celej hre. S tým, čo som si zvolil ja som mimoriadne spokojný, hlavne vďaka poslednej cutscéne. Každopádne toto dlc určite stojí za vyskúšanie a môžem ho len doporučiť. Je to skvelé rozlúčenie s postavou menom Kyle Crane a celým Harranom. Neostáva mi teda nič iné len sa presunúť do ďalšieho dielu.

➤Čas strávený v DLC: približne 7 hodín

HODNOTENIE: 75/100%
Celé podání příběhu není nijak zvlášť uspokojující a musím říct, že hlavní dějová linka patří k tomu horšímu. Příběh se totiž točí kolem získávání reputace... <nádech> ...plněním vedlejších úkolů. Ehm. Hráč tak postupuje na žebříčku oblíbenosti u místních a vždy po překročení milníku se příběh posouvá stylem "přijeď támhle, něco ti tam řekneme a pak budeš dál získávat reputaci". A tak stále dokola. Teprve až ke konci hráč začne plnit mise spojené s hlavní linkou, ty jsou ale samy o sobě dost mizerné. No a pak je konec. Obě zakončení mi přišly dost neuspokojující - jednak jsem očekával, že to Crane nakonec tak nějak , druhak se to příliš nehodí do celého konceptu open-world slídění, které pokračuje po dohrání hlavní linky. Ale budiž.

Atmosféra venkova ze hry přímo stříká, občas mi připomínala STALKERa, se svými opuštěnými staveními. Stejně jako původní hra, je i tento datadisk parádně nadesignován nejen exteriérově, ale taky interierově.

Největším neduhem datadisku je bohužel respawn nepřátel. Především pak virálové jsou takovou nepříjemnou osinou v zadku. V 90% příběhu už byl jejich přítomností natolik frustrovaný, že jsem se jejich respawn rozhodl vypnout modem. Spolu se sníženou zničitelností zbraní jsou to tak dva mody, které jsem použil při hraní a musím říct, že by mě to bez nich ani zdaleka tak nebavilo. Virálové útočí v počtu tří a víc, spawnují se 50m před hráčem, často drze přímo před xichtem. Představa, že bych hrál na Nightmare, se standardní zničitelností zbraní a standardním otravováním virálama, zřejmě bych celé hraní zabalil. Ostatní spešl infekted se taky spawnují docela nepříjemně často a třeba takový Demolisher mě snajpoval házením kamenů na neskutečnou vzdálenost, aniž bych ho vůbec zaznamenal. Samozřejmě nemá problém vytáhnout mega šutrák uprostřed lesa a sejmout mě běžícího skrze stromy. Boomerů hráč během přesunu potká klidně několik, přičemž každý znamená svým výbuchem další sadu virálů...

Zůstal i poněkud zmatečný systém přesunu hráče po loadingu. Pokud se tedy chcete rychle přesunou přes celou mapu a máte nějakého zadavatele poblíž požadované lokace, stačí si quest aktivovat, vyjet ze hry a zpátky loadovat. Uala, jste o 2km jinde, v místě zadavatele questu. Bez buginy.

Poslední výtku bych měl k mapě, která je plná bordelu. Hromada Challanges, různých otagovaných míst, questů, safe housů, bolterů, respawn posedů, květinek a já nevím čeho všeho ještě. Prase se v tom nevyzná.

The Following je poctivý datadisk, který po dohrání původní hry může ukojit hlad pukačů šišek až do naprosté přejezenosti. Hraní mi zabralo 23 hodin, z větší části proto, že jsem kochař, nikam nechvátám a plním všechny vedlejšáky.

Hodnocení: ✰✰
Obtížnost: Hard
Kdybych měl Dying Light: The Following popsat třemi slovy řekl bych "je do dobré".
Pokud bych to měl rozvést více řekl bych: "Pokud se vám původní hra ovšem nezamlouvala, tak si buďte jistí, že toto DLC se vám líbit také nebude."

Zatuchlé, členité město tu vystřídaly rozhlehlé planiny venkovské. Rozhlehlé je ovšem výraz nadsazený, neboť ve skutečnosti je rozloha zdejší mapy ne o moc větší než dvě oblasti ve městě Harran. Přesto zde chodit po svých by nebylo zcela moudré rozhodnutí, tedy se vám dostane té cti, že budete jediná osoba v okolí s pojízdnou herkou.
V této proklamované bugině totiž strávíte valnou většinu svého času. Bohužel musím konstatovat, že jízda v ní nepatří mezi ty zcela nejlepší ( jízdní model připomíná dead island). Nezpraví to ani možnost vylepšovat si určité části tohoto vozidla, které vylepšují rychlost, řízení apod. S tím souvisí i nový strom schopností (mechanik) přes který si odemykáte jisté vlastnosti jako např vyšší odolnost, nitro, vypuštění min atd.

Příběh nebyl silnou stránkou stránkou Dying Light v minulém roce a není jím ani teď. Premisu má celkem zajímavou, ale samotné zpracování jest lehce imbecilní, decentně řečeno Potkej kult, který slouží jisté matce, která a její přisluhovači jsou imunní vůči mrtvolákům. Splň pro ně pár věcí - zprovozní čističku vody, elektrárnu, najdi to, najdi ono, udělej laskavost matce, zabij bandity, zabij matku/ odpal atomovku - THE END.

Problémy původní hry zůstaly nepozměněny, respawn nepřátel na tom samém místě a respawn lootu, který díky architektuře prostředí vyniká daleko více než by bylo zdravé.
Je tu ale i několik dobrých nápadů, jako třeba čištění hnízd mutantů, kteří v noci vylézají ze svých brlohů a vydávají se na lov hloupých mládenců, kteří mají ty koule na to se za teplé letní noci procházet venku. Lovec se v tomto případě stává kořistí. Je to velmi atmosférické, akční a velmi dobré! Rozmístění loveckých věží, které po vaší smrti prakticky slouží jako respawn point je též good.

Stále je to ovšem velká zábava. Masakrování nebohých hnijících spoluobčanů je morbidně uspokojující, vedlejší úkoly jsou o něco variabilnější a někdy i s nečekanými zvraty. Nejdůležitější jest však množství obsahu, kterého je tu požehnaně!
Za dvacet babek dostanete minimálně 15h obsahu+ po dokončení hromadu výzev a nedokončených úkolů. Kdyby toto DLC dělal Ubisoft, tak by the Following měl o číslovku navíc se 40 doláči navrch, ovšem toto není ubisoft a proto mi nezbývá než vám toto DLC doporučit!

Pro: Masakrování zombí pořád nebylo zábavnější, vskutku hmoho obsahu, atmosféra některých misí.

Proti: Trotlovsky podaný příběh, špatně ovladatelná bugyna, omezení parkouru.