Dungeon Lords

05.05.2005

Fantasy RPG ze staré školy, v němž je cítit rukopis Davida W. Bradleyho, který se podílel na třech dílech série Wizardry a Wizards & Warriors, vás zavede do rozlehlého světa a dungeonů, ve kterých budete zabíjet skřety a další podobnou havěť. Za zabíjení potvor dostáváte zkušenostní body, které jako v ostatních RPG rozdělujete do schopností jako síla apod.

Hned na začátku si zvolíte postavu, vyberete rasu a povolání, kterých ovšem moc není. Změna vzhledu také není moc propracovaná, ale za to hra nabízí více jak padesát skillů.

V multiplayeru lze hrát hru kooperativně.

@Old Branch (komentář): Vďaka za komentár, na túto hru som už dávnejšie pokukoval, ale práve kvôli povesti zabugovanosti som sa do nej nikdy nepustil.

I keď očividne patrí medzi tie priemernejšie kúsky, neurazil by som sa za vydanie na GOG.

A tú informáciu so Staroxiou a češtinou kľudne hoď do zaujímavostí, určite nebudeš sám, kto takýto problém ešte bude riešiť :)

Překvapuje mě, že ke hře, která byla svého času (kolem roku 2005) VELMI očekávaná a následně masivně diskutovaná (a nenáviděná) jsou tu jen dva krátké komentáře. Pokusím se to napravit.

Poprvé jsem DL dohrál před více než 10-ti lety a teď jsem si cvičně prošel tu samou verzi 1.5, kterou mám ze starého SCORE. Protože jsem si většinu zákysů pamatoval z minulého hraní (a navíc jsem často nahlížel do obou návodů, které jsou k dispozici na netu ), měl jsem dohráno za nějakých 25 hodin. Pokud ale budete řešit zákysy svépomocí, herní doba se vám může protáhnout až na několikanásobek. A ono, přiznejme si, je to dosti obtížné i s použitím návodů.

Ve verzi 1.5 je již implementována minimapa, které v původní verzi nebyla. David W. Bradley prý svého času prohlásil, že když jdete lesem, také si u toho nekreslíte mapu. Celkovou mapu si musíte najít na netu, v souborech hry přiložená není (já jsem ji nenašel). Co se však do verze 1.5 nedostalo, je hudba. David W. Bradley prý byl toho názoru, že když vandrujete krajinou, také u toho neposloucháte hudbu. Takže jdete přírodou i chodbami a posloucháte zvuky (vzdálené houkání sovy, vytí vlků, bublání bahenního plynu apod.), které, jak tady někdo podotkl, jsou sakumprásk převzaté z Wizards + Warriors. I grafika je z větší části převzatá z W+W, ovšem s jedinou výjimkou. Ve W+W jste měli vícečlennou partu, symbolizovanou nepříliš zdařilými portréty, kdežto v DL máte jedinou postavu, kterou vidíte vcelku a zezadu.

Dungeon Lords začínají stejným způsobem jako Wizards +Warriors (David W. Bradley se s tím prostě nemaže). Na začátku W+W oslovil vaši partu věštec a sdělil jim, že jsou předurčeni zastavit Prastaré Zlo. V Dungeon Lords vaši postavu vyhledal v divočině posel a předal jí dopis od věštců z Fargrove. Postava se má urychleně dostavit do města, převzít podrobnější pokyny a začít zastavovat Zlo, protože k tomu byla předurčena. Do Fargrove se však nelze dostat branou, jde to pouze kanalizací - a tam začne peklo. Hra na vás vychrlí tak absurdní množství nepřátel, že to ani nepokládáte za možné. Snížíte si respavn na minimum. Snížíte si obtížnost na lehkou. Stejně to moc nepomáhá. Některé tuhé potvory budete užižlávat klidně i 10 minut reálného času a za tu dobu se na vás vrhnou další 2 vlny respawnovaných nestvůr.

Zde je na místě důležité upozornění: Dungeon Lords není ani tak RPG, jako spíš akční adventura. To, co vás nakonec potrápí nejvíc, nebudou nepřátelé, ale různé (akčně)adventurní prvky: hledání skrytých cest, bloudění v labyrintech, plavání ve vodních tunelech, přeskakování z plošinky na plošinku atd. Děj je posouván pomocí primitivního systému uzlových bodů. Když nemáte splněný určitý úkol, o kterém třeba ani nevíte (kupříkladu rozhovor v odlehlé části mapy), tak bloudíte po absurdně rozlehlých exteriérech a hra vás nepustí dál. V některých dungeonech je nutné provést sekvenci na sebe navazujících úkonů, jinak donekonečna chodíte labyrintem chodeb a kydlíte respawnující se potvory.

Největším problémem je absence pořádného deníčku, do kterého by se vám zapisovaly questy a nebo alespoň záznamy rozhovorů. Spousta informací je totiž poschovávána v patetických deklamacích enpécéček a když je nečtete dostatečně pozorně (a v některých případech i když je čtete dost pozorně) stejně nevíte, co máte dělat a kam máte jít. Bez návodu se to asi dá dohrát, ale jen pokud máte k dispozici neomezeně času.

ALE... jak už tady bylo řečeno: hra má (i přes všechny nedostatky) atmosféru jako řemen a obrovské charisma. Pokud se do ní zadrápnete, užijete si spoustu zábavy.

Jen tak na okraj: když si na začátku navolíte ženskou postavu, budete hrát něco VELMI podobného hrám American McGee's Alice, Alice: Madness Returns, Darkened Skye či Venetica. Protože se budete po celou herní dobu dívat na pozadí vaší postavy, tak při hraní za slečinku získáte jako bonus i estetický zážitek. Ale to je na rozhodnutí každého.

Pokud byste si chtěli DL zahrát, tak mám na radu, týkající se bugů. Verze 1.5 je už celkem odladěná, ale v některých případech vede překotné odklikávání rozhovorů k tomu, že nenaběhne navazující děj. V každém případě je dobré používat několik různých ukládaček a občas konfrontovat postup či ne-postup s návodem. Při loadu starší pozice již obvykle jde vše tak, jak má. Další bug je spojený s češtinou. Pokut hru počeštíte, tak je nutné před rozhovorem s NPC jménem Staroxia nainstalovat zpátky angličtinu. Po rozhovoru můžete vrátit češtinu a v klidu dohrát.
Jedna z tých hier, ktorá má omnoho horšiu povesť akou v skutočnosti je. Netvrdím, že nezaslúžene, release bol len pre drsné povahy. Teraz je však k dispozícii Collector's Edition za pár drobných, opatchované do najmenších detailov.

V konečnom dôsledku je však Dungeon Lords sklamaním po parádnom Wizards and Warriors od Bradyho, kedže zjedodušuje celý sýstem, a z náročného klasického dungeon RPG sa stalo dosť akčné a lineárne RPG. Napriek tomu, je to jednoduchá a celkom aj zábavná odreagovačka.
Tahle hra je celkem dobrá. Jsou zde mnohé druhy nepřátel zbraní a vybavení. Ale na druou starnu je zde velice málo vedlejších questů, které by se mohly plnit. Tot´ vše.

Pro: Velký výběr pro vylepšování schopností

Proti: Malý výběr pro editaci postavy

-6 +3 −9