Hutná atmosféra, výborná hudba a netradiční zpracování. Ne, není to Duna, ale DreamWeb. Další velice kvalitní adventura, jenž vyšla na počátku devadesátých let, a je právem řazena mezi to nejlepší, co na PC a Amigu v žánru cyberpunku vyšlo (Noctropolis, Under a Killling Moon, BloodNet).

Vše začíná v jednom pokoji, větrák pomalu čechrá zatuchlé ovzduší malého bytu, všude se válí cartridge a další nepotřebné předměty a v posteli leží přítelkyně Ryana. Dream Web a jeho příslušníci si žádájí smrt. Je potřeba odstranit sedm osob, které právě usilují o zničení "Síťe snů".

" I need a gun."

Samotná hra je viděna z kolmého úhlu se shora, nestojí na kombinaci předmětů a košaté komunikaci s postavy. V popředí tu je atmosféra a krátké, ale o to lepší podání příběhu ve kterém hlavní roli hrají různé detaily na rozdíl od složité zápletky a děje. Cíl je jasný, v kůži Ryana je třeba během jednoho dne zlikvidovat několik postav ohrožujících Dream Web, jenž střeží rovnováhu mezi dobrem a zlem na našem světě. Naneštěstí v tom Ryan, pracující v nedalekém baru, nemá praxi a tak bude nutné sehnat přes své kontakty zbraň, aby mohl rozpoutat masakr, který odnese byznysman, kněz nebo i rocková hvězda.

"Please... don't tell me anything more than I need to know."

Ve hře je možno sebrat řadu předmětů, které později nevyužijete, nalogovat se do počítačů a zjištovat z nich utajené informace. A pak samožejmě plnit zadaný úkol, ve kterém vás budou směřovat kněží z jiné dimenze. Dream Web si nebere žádné servítky, jedná se o cyberpunk, a tak nechybí násilné scény. Nechybí zde ani pár akčních sekvencí, kdy je nutno použít předmět v časovém limitu. Po stránce hratelnosti není takřka co vytkonou, rozehrajete, a za pár hodin dokončíte. Navíc autoři z Creative Reality vyřešily konec celkem nečekaně.

Adventurní jednohubka s netradičním zpracováním. Zajímavá především po stránce atmosféry a detailů prostupujících hrou.

Pro: zajímavé zpracování, čirá atmosféra cyberpunku, soundtrack

Proti: krátké

Dreamweb je velice netradiční záležitost. V podstatě se dá bez problémů považovat za adventuru, protože v ní sbíráte předměty a na určitých místech je používáte, ale spíše se jedná o takového duchovního předchůdce série Hitman.

Kdesi v zaplivané, upršené budoucnosti, která jakoby vypadla z filmu Blade Runner se ujímáte role flákače Ryana. Ten má bordel v pokoji, jednu naštvanou přítelkyni, jednoho kámoše a práci v baru, ze které ho právě vyrazili. A právě na jeho bedrech leží těžký úkol - sedmero mocných lidí ohrožuje Dreamweb, síť ve které se tvoří lidské sny a která je chráněna Strážci. Ryan je povolán aby lidi odstranil. Dá se říct, že příběh je velice netradiční a přistihl jsem se jak jsem se blížil ke konci, že jsem byl napjatý jak to dopadne. No zakončení i když naštve je velice logické vraždící maniak je vypátrán policií a rozstřílen a v podstatě mě ke stylu hry sedělo.

Styl hry je další skvělá věc. Namísto tradičního pohledu tu máte titěrnou obrazovku uprostřed monitoru (která je podle potřeby lokací zvětšována či zmenšována), hrdinu vidíte shora a vypadá to spíše jako arkáda. Samozřejmě to technicky není nic moc, ale za originalitu jdou body nahoru. Navíc se s tím hra ale vůbec nesere, takže skony postav jsou krvavé a to tak že velmi. Žena plazící se s vyhřezlými střevy, brutální zobrazení co s člověkem udělá takový fireball nebo padající bedna. Tvůrci se nezalekli ani sexu, takže tu naplno vidíte šukačku a dá se tím říct, že Dreamweb obsahuje více sexu než všechny díly Leisure Suit Larry. K technickým plusům přidám ještě parádní elektronickou hudbu.

Hratelnost je jednoduchá, až snad neadventurní. V podstatě máte pět kapitol, najdete nějakou stopu (většinou adresu a přístupový kód) a s pomocí pár zcela logických akcí a logických předmětů se dostanete k oběti a odpravíte ji. Příklad řešení - urvete trubku, do flašky naberete vodu. Trubkou vypáčíte bezpečnostní skříňku a vodou ji zkratujete. Díky téhle férovosti a jednoduchosti je hra docela krátká a tak ji tvůrci trošku natáhli.

Jednak tak můžete pročítat záznamy, zprávy, maily a logy v počítači, což je fajn.Jednak máte bohužel omezený inventář a na každé obrazovce se válí tuny věcí, které můžete prozkoumat, prohlídnout a většinou i sebrat, ale 99% z toho haraburdí nepotřebujete. Vzhledem k minimalistické grafice se předměty navíc občas těžko hledají. A pak jsou tu checky na manuál, které ovšem v manuálu nejsou (hesla do počítače, řešení hádanky ke konci), nebýt internetu tak jsem skončil dříve než začal.

Ale nebudu hanit - Dreamweb je sice krátká a trošku nepřehledná, zato ale originální, brutální jednohubka se zajímavým příběhem, která stojí za vyzkoušení.

Pro: Minimalistická ale originální grafika, zajímavý příběh, brutalita, jednoduchá hratelnost i ovládání.

Proti: Až příliš krátké, příliš zbytečných předmětů na sebrání.