Dragon Age: Origins - Leliana's Song

Dragon Age: Prameny - Lelianina píseň

06.07.2010

rozšíření

Lelianina píseň obsahuje samostatné dobrodružství, ve kterém hrajete za Lelianu během jedné její mise, která ji navždy změní život. Děj se odehrává pár let před nákazou, kdy je Leliana ještě mladou bardkou. Během hry potkáte i mentorku Leliany Marjolaine. DLC obsahuje jedinečnou odměnu "Battledress of the Provocateur", která se objeví v datadisku Dragon Age: Origins – Awakening a v původní hře Dragon Age: Origins po dokončení kampaně Lelianina píseň. DLC obsahuje i tři nové úspěchy. Hrací doba je odhadována na 2 až 3 hodiny, je dostupná za Bioware body a z technických důvodů je tentokrát DLC vydáno bez českých titulků.

Lelianin prequel mi ze všech Originsových DLC přijde možná i nejlepší. Svižná a zábavná akce, chytlavá hudba, plus i ta zápletka docela slušně jede. Navíc Lelianu jsem měl vždycky docela rád, byť mě občas štvalo, jak její dabérka často "fiflala jak fyfel" , plus celkově se příliš nejedná a velkou profesionálku, stejně patřila v originech mezi mé oblíbené NPC. Navíc tu už tolik nepánbíčkaří, což je poněkud úleva. Ne snad že bych hejtil pobožné lidi, boha jeho, sám jsem tedy ateista, ale třeba ke křesťanství mám velice blízko. Lelianin přístup však už trochu hraničil s otravností, je fajn ji vidět taky z toho "nezasněného" úhlu. Ovšem musím říct, že ty sepnuté vlasy jí teda jako fakt neslušely. Jsem moc rád, že Makerův nadpozemský vliv jí nechal prasknout gumičku.

Ovšem krátká herní doba a známe lokace z původní hry jsou aspekty, které bohužel ono hodnocení poněkud shazují. Škoda. A čekal jsem i nějaký ten tužší fight, všechno bylo vesměs jakž takž průměrné.
I tak se ale jedná o jedno z těch podařenějších DLC, které určitě stojí za to čeknout.

Pro: Hratelnost, hudba, Leliana je fajn

Proti: krátkost, lokace, žádný pořádný fight

Pozn.: Hodnocení DLC je rozdílné než hodnocení plných her.

Opravdu velmi krátké (díky jednoduchosti) DLC, které odkrývá minulost jedné z hlavních hrdinek. Nic originálního, nic převratného, velmi lineární. Autoři si mohli v tomto případě více vyhrát se stealth akcí a nebo alespoň ukázat víc různorodých padoušských misí. Nicméně kdyby to takhle pokračovalo dál, určitě bych se těšil na odhalení minulosti například Stana.

Pro: hra za zápornou Lelianu

Proti: krátké, jednoduché, Leliana nezazpívala...

Lelianina píseň nabízí hru za samotnou Lelianu a to ještě dlouho předtím, než odešla do Lotheringu. V této době je Leliana jednak úplně jiná než jak ji známe a také je stále v područí své mentorky Marjolaine. Společně se svými dvěma kumpány - elfím čarodějem a trpasličím válečníkem hraje po Orlesiánsku svoji 'Hru'. Ta ji zavádí do Denerimu, kde přichází důležitý zvrat, který Leliana v hlavní hře zmíní (a rovněž zmíní, že se vše odehrálo v Orlais a nikoli zde...)

Jedno z těch nejlepších DLC řekl bych, a dost tomu nahrává skutečnost, že se vše točí okolo jedné z mých nejoblíbenějších postav. Na první pohled má DLC všechno, co bych od něj očekával - noví společníci, přičemž každý má svůj charakter, staronový a zajímavý příběh, nové předměty, obchodníci a tedy systém financí a dokonce 'nová' hlavní hrdinka, která umí i mluvit :) Bohužel se vše odehrává ve starých kulisách (Denerimské tržiště, arlův palác a pobřeží) a navíc je dopředu zřejmé jak to asi může celé dopadnout.

Lelianina píseň dokáže zajistit příjemný zážitek rozšiřující původní hru. I na poměry DLC (krátkost, lineárnost) se může směle zařadit vedle základní hry jakožto důstojný doplněk. Z DLC nekouká lacinost a jednoduchost, na rozdíl od některých jiných přídavků. Pokud chcete investovat do samostatného DLC, je Lelianina píseň patrně nejlepší volbou.

Doporučení ohledně hraní: Postavy mohou postupovat na vyšší úrovně a to s sebou přináší investice do stromů dovedností. Většina je však úplně k ničemu. V DLC nejsou recepty, tudíž pasti, bylinkářství a jedy jsou zbytečné. To samé přesvědčování a kradení (je asi jen 5 osob, jež lze okrást). Význam má tedy jen taktika, bojová dovednost a přežívání.

Moje čistá herní doba: 3 h a 10 min

Pro: Kvalitní příběh + to, co k němu má patřit, hra za Lelianu

Proti: Staré lokace, zbytečnost některých dovedností

Jako první z několika počinů z Dračího Věku "padla" právě Lelianina píseň. Odskočil jsem si do ní ve chvíli, kdy jsem v hlavním příběhu vyřešil Kruh mágů a jejich věž, právě i s Lelianou v družině. Nebudu tady hodnotit Dragon Age jako takové, to si nechám až na koment k hlavní hře.

Leliana a její píseň je velmi krátký přídavek, jehož dokončení mi zabralo zhruba dvě hodiny a je také velmi, ale velmi lineární, což považuji za jeho největší zápor, částečně spolu s délkou, kterou jsem ale ochoten ještě jakž takž překousnout. Docela mě překvapilo, v jakém světle se tu Leliana prezentuje, přece jenom, udělal jsem si o ní trochu jiný obrázek. Lineární a bojová, víc se tu máchá mečem a kouzly, než mluví.

Přesto jsem se u vcelku bavil, je to i tím, že jsem nalazen na Dragon Age vlnu a nebýt toho, že se dobrodružství spouští odjinud v menu bych si možná ani nevšiml, že nehraju hlavní příběh.

Pro: Leliana jak ji neznáme, prohloubení sžití se světem DA

Proti: Lineární, příliš bojové

Konečně nějaké ucházející DLC. Konečně nějaký posun. Konečně to opravdu dává smysl. Příběh je skvělý prequel k jedné známější postavě z původní hry. Nejlepší je asi ten styl vyprávění. Hned ze začátku mě překvapila pěkná svižná hudba. Která se sice pořád opakuje. To ale vzhledem k délce tolik nevadí.

Hra má trochu až tarantinovský nádech. Filmové představení postav. Hodně solidní tah na bránu. I přes malý prostor pěkně vykreslené postavy. Škoda, že celá hratelnost spočívá jen v jedné činnosti. Chodit dopředu a kosit nepřátele. Hrací doba naštěstí není vůbec dlouhá, tak se to dá přežít.

Ale jinak, pěkné dialogy, pěkný příběh a až překvapivě pěkná stylizace podpořená slušnou atmosférou.

Pro: stylizace, příběh, dialogy, atmosféra

Proti: stereotypní herní náplň, jen DLC