Donut County

28.08.2018
18.12.2018
01.12.2020

V krátké logické hře Donut County hráč ovládá díru v zemi, se kterou se může pohybovat po povrchu a umísťovat ji pod nejrůznější objekty a postavy na herním poli, aby jí propadli. Čím více věcí vaší dírou propadne, tím víc se zvětšuje její objem a může tak pohltit čím dál větší objekty, od malých kamínků a smetí až po celé budovy. Cílem hry je tak pohltit celé městečko, přičemž důraz je kladen na využití fyzikálních vlastností předmětů při řešení hádanek. Některé propadlé objekty lze vyvrhnout nazpátek a použít je tak pro postup dále.

Samotný příběh je vyprávěný mezi jednotlivými úrovněmi formou krátkých a vtipných dialogů vedených několika různými postavičkami, sedící v kruhu u ohně na dně obrovské díry, která je pozřela. Mezi obětmi sedí i mýval zvaný BK, hlavní podezřelý této tragédie, bránící se obviněním naštvané skupiny. Ačkoliv je skoro jasné, že hlavní viník je mýval, proč se i on ocitl mezi propadlými dírou, na to hráč musí přijít v průběhu hry.

Na Donut County do smrti nezapomenu. Ne proto, že by byla hra vyloženě převratná, rozehrál jsem ji včera (a dnes dopoledne dohrál) v době, kdy jsem doma napjatě čekal, až mě zavolají za přítelkyní do Třebíčské porodnice, kde jsem s ní mohl alespoň na krátko (Covid je svině) být u toho Mordoru přezdívaném "porod" a poprvé uvidět našeho kloučka :). Pointa je taková, že nenáročná a v jádru naprosto jednoduchoučká hratelnost Donut County mne v těžkých chvílích alespoň trochu uklidnila a nevidím důvod, proč by to nemohlo platit i na ostatní.

Donut County je prakticky ideální jednohubka (do tří hodin máte hotovo), stojící na prapodivné premise. Ve hře totiž ovládáte rozšiřující se díru v zemi, do které postupně nasáváte stále rozměrnější předměty. Ze škvíry, kam se zpočátku sotva vměstná hrneček, je tak za chvíli džuzna pohlcující celé domy. Na první pohled možná trochu pitomý nápad dobře funguje a občasným ozvláštněním v podobě jednoduchoučkých logických hádanek zajišťuje hře zábavnost po její celou (byť nevalnou) délku.

Jediný dostupný režim se skládá z navzájem propojených úrovních, které spojuje střelený, ale slušně a místy i vtipně napsaný příběh o tom, jak nenechavý mýval BK postupně "vcucnul" do podzemí obyvatele koblihomilovného městečka. Samotní obyvatelé pak v jakési prapodivné parodii na Dekameron u ohniště vypráví své příběhy o tom, jak se do podzemí dostali. Povedené jsou i některé z popisů předmětů, které schvátí vaše nenechavá díra (bez dvojsmyslů :)). Doporučuji popisy bedlivě číst, aby vám jako mě neutekly dvě nápovědy k trofejím či achievementům. Já si indicie bohužel nespojil (rozuměj, po přečtení na ně hned zapomněl) a platina je mi tak navždy odepřena.

Původně jsem chtěl hru zařadit do Herní výzvy, ale BK zase takový "Pacifista" není a kvůli jedné pasáží se hra nedá nacpat ani do "Čas je relevantní".

Hodnocení na DH v době dohrání: 69 %; 9. hodnotící; digitální verze PSN

Pro: Originální jednoduchá hratelnost; nápad rozvedený do funkčního konceptu; příjemný příběh

Proti: Hratelnost má přeci jen své limity; kratičké

Donut County má neskutečně jednoduchou premisu, a to že hrajete za díru, která pojídá věci a přitom se zvětšuje a může jíst větší a větší objekty. Trailer na hru jsem viděl někdy před lety na E3, a od té doby jsem na ni zapomněl. V tichosti vyšla letos v srpnu, a já se o ní dozvěděl až v listopadu kdy dostala první slevu. Jak jsem již zmínil, celou dobu ovládáte černou díru a snažíte se toho co nejvíc pohltit. Hru prolíná velmi jednoduchý příběh, který mi přišel spíš na škodu, a necelé dva týdny po dohrání si z něj již nic nepamatuji. Grafika je jednoduchá, velmi stylizovaná, soundtrack je velmi uklidňující a mění se s tím jak vaše díra roste. Co mě velmi mrzí je délka samotné hry a počet levelů. Hra mi zabrala necelé dvě hodiny, a to jsem délku nijak nenatahoval, ani jsem nespěchal. Byl bych raději kdyby ve hře nebyl příběh, a přibylo větší množství úrovní. Každý level lze navíc vyřešit pouze jedním způsobem, takže hru nemá cenu hrát znova. Škoda, koncept mi přišel zajímavý, snad se toho autor bude držet a vydá pokračování. :)

Pro: Gameplay, stylizovaná grafika, soundtrack

Proti: Krátká herní doba, neúměrná cena

Krásná pohádka o tom jak přátelství vyhraje nad korporátem, který mezi tím stihne zničit úplně všechno. To vše zabaleno v jednoduché a velice uspokojivé puzzle hře, kde hrajete za díru.

Pro: téma, nálada

Proti: nepřesné ovládání

Tahle hra se vážně povedla. Hrajeme za záporáka a přitom požíráme celý Raccoon.

Pro: Skvělá hra, skvělý děj

Proti: Nic moc ovládání, ale moc mi to nevadilo

-2 +2 −4