Delta Force: Xtreme 2

02.06.2009

Delta Force: Xtreme 2 je pokračování celkem povedené akce Delta Force: Xtreme ze série her Delta Force zaměřené na současné moderní americké speciální jednotky Delta Force. Grafika je na dnešní dobu podprůměrná a hra používá dnes již zastaralý engine. Tvůrci se však snaží nalákat na multiplayer, na kterém je hra stavěna. Multiplayer je tu ve dvou podobách - první je co-op mód, hru tedy můžete hrát až ve čtyřech lidech a procházet mise ze singleplayeru. Dále tu jsou pak známé styly hry jako třeba Deathmatch, Team Deathmatch, CTF či zajímavý Flagball. Můžete hrát až v neuvěřitelných 150 hráčích.

Singleplayer nabízí 10 misí, které budete plnit po boku kolegů z vaší jednotky. Zbraní je slušný počet, jak už u této série bývá zvykem. Nalezneme zde jak klasické zbraně typu M9 či USP, tak i velké kulomety M60 a různé protitankové zbraně či snipery.

Smutné, kam až klesl NovaLogic, ktarý stvořil WolfPack, F-22 Lightning II, Armored Fist II či Comanche... :-(((

Delta Force Xtreme 2 sa tvári ako plnohodnotné pokračovanie série Delta Force, ale celkovo z boja vychádza len ako posledný výdych pred koncom...

Na DFX2 je vidieť, že NovaLogic pri tvorbe tejto hry čerpali primárne zo svojho predchádzajúceho diela Joint Operations, preto aj prvé misie vám môžu pripadať ako len niekoľko bonusových máp pre predchádzajúcu spomínanú hru, no našťastie máte možnosť zavítať aj do zasnežených oblastí a púšte (aj keď určite v menšom pomere ako budete pobehovať po tropických destináciách :D ).

DFX2 ponúka „až“ 2 kampane, z ktorých každá pozostáva z piatich misií. Niektoré misie sú tentokrát oproti JO (singleplayer) doplnené o spolubojovníkov, ktorých umelá inteligencia sa blíži k absolútnej nule, nie sú schopní zlikvidovať ani oproti stojaceho nepriateľa, ale našťastie sa o nich starať nemusíte, keďže sú na rozdiel od vás nesmrteľní.

Priebeh misií spočíva opäť v pôvodnom duchu ako sme zvyknutí, vyberiete si vybavenie a spustíte misiu, v ktorej musíte splniť určitý počet úloh, pritom sa musíte presne držať naskriptovanej smerovej čiary, aby ste náhodou o pár metrov neminuli checkpoint..., takže ak ste v JO videli aspoň trochu výzvy v obsadzovaní stanovišť pre váš respawn, tu už sa tým fakt trápiť nemusíte...

Taktiež počas misie už nemáte možnosť zmeniť si vybavenie, pokiaľ vám náhodou dôjde munícia tak smola, v niekoľkých misiách sú muničné bedne na jedno použitie, ale práve na týchto mapách ich potrebovať ani nebudete, takže jediným spôsobom ako si doplniť munície je nechať sa zabiť...

Dobre, všetko toto by bolo ešte vcelku pekné, strieľame hordy nepriateľov, žiadne frustrujúce chvíľky a nekonečné opakovanie misií. No problém prichádza na scénu až keď máte zlikvidovať obrnenca, samozrejme, množstvo neseného špeciálneho vybavenie bolo znížené na minimum, takže unesiete už len jednu strelu do RPG-čka, no počítajte s tým, že ani APC nezlikvidujete jedným výstrelom a munícia nikde... takže po vystrelení rakety vám ostáva sa nechať odstreliť a skúšať to, kým po APC neostane len horiaci vrak... hovoríte si OK pár krát sa respawnem a hrám ďalej, išlo by to až do chvíle, keď proti vám nasadia tanky, potom to začne byť tá pravá nefalšovaná zábava :D

Ďalším výborným krokom tvorcov je možnosť nájsť špeciálne vybavenie počas misie, pokiaľ s tým nepočítate vie to pekne skrížiť vaše plány, keďže dané vybavenie sa nedá predvoliť hneď na začiatku misie, potrebujete ho nájsť ( zneškodnenie zátarasu pod mostom pomocou C4).

Jediná vec, čo ako tak pôsobí v hre dobre, je slnko, dokáže vás v tú najmenej vhodnú chvíľu oslepiť :D

Na záver si dovolím podotknúť niekoľko zmien oproti JO. Pre zjednodušenie hry je náš špecialista vybavený autohealom, pre nerozhodných ľudí bol arzenál zbraní znížený minimálne o polovicu, pokiaľ očakávate široké využitie vozidiel, omyl, asi 2x sa vám podarí sadnúť do džípu a na motorku, potom tak maximálne máte možnosť použiť upevnený guľomet na lodi alebo nejakom inom stanovisku. Neviem či len ja som na to neprišiel, ale poklikal som na klávesnici snáď všetko a na to ako sa dá rýchlo zmeniť pozícia vo vozidlo som neprišiel.

Suma sumarum je DFX2 hrou, ktorú máte možnosť vyskúšať, za 3 a pol hodky odohrať a so slzou v oku si zaspomínať na to, že kvality prvého dielu sú aj v súčasnej dobe omnoho vyššie ako pri tejto hre.

Pro: "až" 10 misií

Proti: krátke, AI, zredukovaný počet zbraní, checkpointy, dopĺňanie munície

Troufalost některých tvůrců a vydavatelů opravdu nezná hranic. Delta Force: Xtreme 2 je opravdu síla. V dnešní době najít takovouhle hru, která nesplňuje žádná kritéria dnešní hry a její zábavnost je na bodě mrazu, k tomu ještě na velmi slabounkém engínku, který Vám nenabídne žádné slibné efekty, tak takhle nějak vypadá DF: X2. Je třeba něco dodávat?!

Pro: Delta Force

Proti: engine, mise, zbraně, nepřátelé, prostředí - zkrátka všechno na čem nejvíce záleží

Z předchozí Delta Force: Xtreme (X1) jsem byl lehce nostalgicky nekriticky nadšen, takže tady se jednak trochu rozepíšu a druhak budu porovnávat.

Hlavní je fakt, že pokud do Xtreme 2 (X2) nejdete kvůli multiplayeru a singl v X1 jste již odehráli, nemá smysl X2 vůbec instalovat, fakt ne. Singl tu totiž jednak vůbec nevychází z jakýchkoliv dřívějších a předchozích map, takže žádná mnou trochu očekávaný remake Delta Force 2 (když X1 byl remake první DF), druhak je tu ve dvou kampaních dohromady jen pouhých deset misí a víc nic, nothing, ничего, nada. Sice to má celkově jakýsi klasický DF mustr ála magor Chalid ohrožující svou armádou svět, ale celkově mise, jejich náplně a dokonce i vzezření působí spíše jako kdyby se autoři snažili z X2 udělat spíše nástupce Joint Task Force. V MP se jim to možná i daří, protože podle videí tam jde ovládat veškerý možný vozový park (BVP, tanky, vrtulníky, náklaďáky, motorky a buginy), ale Mp mi do hodnocení nekecá, páčto MP mě nezajímá (ačkoliv věřím, že tady skutečně nemusí být vůbec špatný - nicméně pro to je spousta známějších a tedy i zalidněnějších her). celkově je tedy singl takový lehce navíc, aby se neřeklo, a spíše se jím ukázalo, co hra vlastně nabízí.

"Yeah, terrorists vaporized!"

No a hra toho nenabízí zrovna málo. Už tu máme konečně skutečně funkční a použitelný widescreen a ani 16:10 není pro hru neznámý pojem, ale kupodivu grafika mi od X1 přišla trochu osekanější, např. oheldně trávy, která tu není tak hustá - jestli aby se hra v MP lépe hýbala...? Oproti X1 je tu také na výběr podstatně větší výběr zbraní do akce - od brokovnice přes samopaly, útočné pušky, těžké kulomety po sniperky. Ne všechny zbraně dokážete využít, např. o brokovnici jsem za celou hru nezavadil, a ne všechny zbraně mají smysl - takový Dragunov mi přišel vyloženě k prdu, protože na dálku i na blízko je z něj třeba dvou střel na proděravění texturové uniformy nepřítele. K ruce máte i AT4 nebo RPG (musím uznat, že nevím, jaký je v tom rozdíl), ale vždy jen jednu střelu a jen jednou střelou sundáte pěkné prd. Pak tu máme klasické kapsičkové výbušniny (značně silnější než cokoliv jiného ničivého ve hře) a trojici granátů á 2ks (frag, oslepující a kouřový - poslední dva v singlu k ničemu). No a plus pistolku a nožík. Je hezké, že se na některých mapách můžete svézt motorkou, buginou, pickupem i náklaďákem a všechno si to řídit a drandit mapou, nicméně není to bohužel pravidlem a jsou i mapy (např. ta předposlední), kdy sice máte po ruce vozidla, ale nemůžete je použít a celou kurevsky obrovskou dlouhou nudnou a vražednou mapou musíte jít pěšourem a doufat, že vás nic nesejme, protože od posledního checkpointu je to zase kurva daleko (myslel jsem, že to díky tomu ani nedohraju).

A tím se dostáváme i k hratelnosti. Ta by nebyla asi taky špatná (ne výtečná, ale prostě ne špatná), kdyby autoři, kteří už stejně single mají jen za nutné zlo, použili ve všech mapách vaše parťáky. Ti sice nejsou kdo ví jakým přínosem, ale pálí po všem co se hne, pochodují s vámi, před vámi a vedle vás a vy tak máte alespoň jakýsi pocit, že se jedná o operaci vícero mužiků a že to má nějaký drajv, akci, smysl a život. Tak je to v první pětici misí. V té druhé si ale většinu věcí oddíráte sami samotincí a protože jsou mapy velké, cíle daleko od sebe a zdaleka ne vždy je po ruce přepravní prostředek, jsou takové mapy nudné a nezábavné, ačkoliv vizuálně mnohdy zajímavé. A to hůře, že leckdy mají nepřátelé tak skvělou mušku, že to až nasírá, protože vás prostě vidět nemohou, prostě NEMOHOU! Stejně jako v X1 ale už nejsou nečinní králící na odstřel a jakmile zmerčí vás nebo vaše střely, většina se k vám postupně rozprchne. Pokud je máte na mušce, jde zase jen o Moorhuhn, ale oni se k vám zbíhají i ti, co jsou jinde nedaleko vás roztroušeni po mapě a máte je tak za chvilku v zádech a na bocích. v tu chvíli je dobré mít parťáky po boku, protože, věřte nebo ne, jsou nesmrtelní. Moc to ale celkově nefunguje ani jako ta oddechová střílečka, ačkoliv jsou zde mise, kdy si způsob řešení můžete svým způsobem vybrat sami (postupně vybít základnu z očí do očí a pak odpálit nádrže, nebo to nejprve vyčistit z dálky odstřelovačkou a pak odpálit nádrže, případně vzít pušku s tlumičem, vyřídit hlídky, proplížit se k nádržím, nastražit, odkutálet se (ano, když ležíte, tak klávesy pro vyklánění způsobí překulení se vpravo/vlevo a i kamera se s vámi překlápí - hezké, tohle jsem zatím asi nikde jinde neviděl :) a z uctivé vzdálenosti odpálit - nepřátelé vyběhnou a zmateně začnou pátrat co se to děje (a někdo vás samozřejmě uvidí, prostě uvidí).

Nu a já se plynule, tak je mi přirozeností vlastní, dostal k neduhům. První, který mě bacil do uší, je hudba v menu. První, co jsem tak udělal, bylo její vypnutí - jakési rádoby drbání elektrické kytary, nebo co ten syntetizátor měl imitovat, mě fakt nabudilo :( Další a nejpodstatnější jsou scripty a tady je to vidět dvojnásob. Nestane se sice, že byste díky nic misi vyloženě nemohli splnit, ale úkazy, kdy váš parťák stojí na místě a permanentně pálí do obřího šutru před sebou, aniž by po celý zbytek mise udělal cokoliv jiného, zamrzí. Mírně pobaví chvíle, kdy se vznesete ve vrtulníku, vy, parťák, jeden maník u rotačáku a pilot a zbytek míst je neobsazen. Teprve během letu a v nemalé výšce se postupně před vámi začnou zbývající volná místa zaplňovat parťáky, kteří zůstali na zemi, případně seskakujete ze vzduchu a pod vámi je již nějaký maník. Říkáte si, že to je parťák, který vám bude k ruce - no, není. Je to pilot toho vrtulníku, ze kterého jste vyskočili a který stále krouží nad vašimi hlavami. A maník se ze svého místa po celou misi nehne a zjevně tak umrzl zapomenut kdesi v čínských horách zasypaných sněhem. Co ale nepotěší byla mise, kterou jste celou odkráčeli po svých přes celou mapu, kdy vás samozřejmě hra žene po checkpointech tak, abyste cik-cak prošli co nejdelší trasu, v rukou s Dragunovem, který nemá moc velkou zásobu munice a na každé zabití je třeba minimálně dvou zásahů, vy již bez munice (není tu nikde krom cílového ležení kde sebrat bednu s municí) a jen s pistolkou a nožíkem dojdete k cíli, kterým je dosti přelidněné ležení zlých panďuláků a když už i tohle přežijete, vplížíte se zezadu do ležení, díky světélkující bedně s municí si ji doplníte a začnete vše po jednom kosit, přičemž panďuláci se k vám rozeběhnou, takže stihnout každého dvakrát picnout bez schytání zásahů je docela adrenalin, a vy se dostanete do pozice, kdy je na vás zacíleno hned několik kulometů postavených na pickupech a okolo se sbíhajících zlounech a hra si usmyslí, že TOHLE je ten správný checkpoint. Po smrti přijdete sice jen o nějaké pofidérní a k ničemu ve hře využitelné zkušenostní body, ale také dostanete možnost se oživit na posledním checkpointu a pokračovat ve hře. No, a tak se objevíte a než si stačíte byť jen kleknout, abyste se kryli za šutry, dostanete jednu mezi pixely. A tak stále dokola a dokola a dokola, ať si na po-x-té stihnete dostatečně rychle zalehnout a doslova se odkutálet trochu bokem, abyste následně ještě několikrát zdechli a zase dostali další příležitost procvičit si rychlé reakce a kutálení. Tohle totiž hře zrovna dvakrát k nápaditosti nepřidávalo. A nepřidávají tomu ani zlounské jachty, ze kterých se střílí, tanky a BVP, které vás kosí děly a proti kterým nemáte na tu dálku moc co podniknout - jediné, co je sundá, je správně umístěná nálož, kterou ale musíte umístit dostatečně blízko, což u BVP nebo lodě nepozorovaně neuděláte, nebo picnete řidiče, což dovede dopravní prostředek k výbuchu, což je sice úsměvné, ale u tanku nebo BVP to také kupodivu neprovedete. Díky tomu se tyhle úseky misí stávají dost stealth misemi, které sice prodlužují hrací dobu, ale taky dost prudí.

Hra nevypadá graficky ani nijak zvlášť špatně, ačkoliv samozřejmě není ani nad čím jásat a pokud to porovnám třeba s Crysis, který vyšel 2007 a tahle hra až 2009 a přesto má ploché textury země jen s občasným šutrem či pouze ukázkami prořídlé trávy, je to grafická tragédie, mě to zas tak nevadilo. Vadilo mi, že mě to nebavilo hrát a že v podstatě skoro celá druhá polovina hry mě v tom nechala samotného bez i tupých AI parťáků. Takže adieu, X2 už nechci, díky, stačilo a pokud si budu chtít správně DeltaForcově zablbnout v modernějším hávu, sáhnu zase po X1.

PS: Ve hře je autoheal, stačí se na chvíli stáhnout někam do klidu. Vlastně to tady ani není zápor, ale ani klad. Vlastně je mi to jedno.

PPS: Trocha screenshotů z vlastní zahrádky.

PPPS: Ještě bych zapomněl na jednu tak trochu zbytečnost - po stažení ze Steamu a instalaci si stejně nezahrajete ani singl, dokud se nezaregistrujete a nevytvoříte si hráčský profil na NovaWorld Community a do tamního nastavení v prohlížeči nezadáte CD klíč hry, kterou tím tak aktivujete. Sice měl přijít nějaký potvrzující mail, ale ten nedorazil a položku na aktivaci v nastavení profilu na Nova World jsem si musel najít sám. Kvůli 10 misím v singlu docela zbytečný vopruz od autorů hned na začátku hry.

Pro: Jednoduchost, nenáročnost; některé pohledy kamery vypadají docela fotogenicky; nenarazil jsem na žádné vyloženě technický bugy, neumožňující hru hrát; konečně funkční widescreen

Proti: Nutná registrace na NovaWorld; krátký signleplayer, natahovaný přítomností obrněnců pouze na straně nepřátelské; nějaké ty scripty; rozlehlé mapy, které je nutno zdolávat pěšmo, ačkoliv hra umí nabídnout ovládání dopravních prostředků; nuda, nezábavnost a