Daikatana

John Romero’s Daikatana

29.09.2000

Děj mobilní verze Daikatany je shodný s původní hrou. Začíná v Japonsku budoucnosti s cílem zastavit Kage Mishimu a získat legendární Daikatanu. Před finální konfrontací procestuje hlavní hrdina Hiro Miyamoto a jeho společníci několik časových období.

Na žádost Johna Romera má port pro GameBoy Color top-down perspektivu a hratelnost podobnou jako The Legend of Zelda. Akční hratelnost je tudíž zpestřena několika hádankami. Hra je rozdělena do 32 levelů a jsou zde přítomny všechny tři hlavní postavy z předlohy, přičemž se ale hraje vždy jen za jednu předdefinovanou. Drobné RPG prvky byly nahrazeny zvýšením maximálního života po porážce bossů.

Kvůli negativnímu přijetí značky byla Daikatana nakonec vydána pouze v Evropě.

• GBC 80
O existenci této verze Daikatany jsem se dozvěděl až letos a o to větší bylo mé překvapení. Jde o velice povedenou hru. Děj je naprosto shodný s velkou verzí, ale průchod lokacemi je odlišný. Úrovně jsou zpracovány pěkně a hádanky krásně zpestřují akci. Prozkoumávání lokací je zábavné a mnohé části krásně odkazují na originál. Na rozdíl od něj nemá mobilní verze hluchá místa. Zbraně zůstávají po celou dobu a tak není problém používat blaster v Řecku. Grafika odpovídá platformě GameBoy Color, ale vše je hezky nakresleno a rozhodně neurazí. Herní doba necelé čtyři hodiny bohužel není moc. Vůbec by mi nevadilo, kdyby si s originálem vyměnily herní dobu. Srovnání s první Zeldou není mimo, jen je Daikatana akčnější, mnohem kratší a jednodušší. Pokud vás tedy námět Daikatany zaujal, ale nechcete se pouštět do nepříliš povedené PC verze, mohu tuto hru s klidem doporučit.

K dohledání je i prototyp, ale mimo odlišného ovládání skákání jsem si nevšiml rozdílů. Alespoň během rychlého vyzkoušení. Prototyp byl do roku 2016 ve vlastnictví Romera, který ho poté poskytl veřejnosti.