Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Cydonia: Mars - The First Manned Mission


Komentáře

< >
  • PC 65
Cydonia (tahle Cydonia) je oblast Marsu, ve které se vyskytuje útvar známý jako "tvář na Marsu". Hru jsem nicméně sehnal pod pozdějším názvem Lightbringer. Těšil jsem se na ni hodně (dobývání vesmíru, či alespoň pokus o přežití v něm, pro to mám velkou slabost) a samotný začátek v pozemské lodi byl nářez, který mi chvilemi připomněl neprávem pozapomenutou Argo Adventure. V lodi se mimo jiné vyskytuje jediný časově omezený puzzle hry.

Velká škoda, že se autorům tu vysoce položenou laťku nepodařilo už v následujících fázích překonat. Na Marsu se prostřednictvím vznášedla pohybujete po třech lokacích, nejprve je zapotřebí probudit k životu jistou entitu (příšerné puzzle s náhodně blikajícími sekvencemi tří různých barev, z nichž některé od sebe nejdou odlišit (byla to oranžová, nebo červená? Modrá, nebo fialová?), barvy pak přeložit do mimozemského jazyka (překlady barev se generují náhodně, tady vám návod nepomůže) a pak každou barvu naťukat na mimozemské, do kruhu či spirály nadesignované klávesnice. Tohle puzzle je tak příšerné, že na ně byl vydán oficiální patch!

Následující puzzly už většinou tak složité nejsou, spíš jen otravné a pracné, vyžadující často větší množství fragmentů či předmětů. Popravdě mě vyloženě potěšil pouze zvukový doprovod jednotlivých puzzlů (nemyslím hudbu, spíš jen zvukový design puzzlů (i když právě na zvucích stojící "velrybí puzzle" na mém počítači vůbec nechtěl fungovat - pokud máte počítat počet jednotlivých tónů, nepotěší, když jich blíže neznámý počet zanikne ve škrčení).

Vizuálně bohužel hra hodně zestárla (a to jsem hrál dvd release), hudba po nějaké době začala být celkem otravná a pokud kvůli každému druhému puzzlu musíte zapojovat zabudovaný překladač a znak po znaku naklikávat celé věty v mimozemském jazyce, velice rychle se to přejí.

Nakonec jsem si nechal práci s inventářem, protože to je celkem zvěrstvo: nejprve pravým tlačítkem zapauzujete hru, v horní části vyjedou jednotlivá tlačítka menu, v dolní pak zabalený inventář. Kliknete na inventář, rozbalí se. Kliknete na předmět, pak musíte do horního okraje obrazovky na funkci Použít. Teprve pak máte předmět nakliklý a můžete jej použít na obrazovce. Aby nebyla nuda, čas od času se pak hra na několik vteřin zasekne a nemůžete dělat vůbec nic... Když pak musíte z inventáře brát třináct či šestnáct předmětů, nemůžete se divit, když budu takové puzzly velmi mírně řečeno označovat za "pracné"...

Každopádně mi hra jela jinak bez technických obtíží nativně na Win10 (jako administrátor,jinak se ani nechtěla nainstalovat) a kromě toho sekání mi hra spadla všehovšudy jednou...

Ještě bych se mohl zmínit o tom, že hra má...ehm... více... ehm konců, ale když už jednou člověk na Marsu je, tak má koukat, aby byl, aby ho terraformoval a aby taky zachránil zbylé členy posádky, to by jinak ani nemělo cenu:-)
+10