Costume Quest

Hra možná působí, že je určená pro děti, ale já jsem se u ní ve svých třiceti letech docela pobavil. A to jsem dlouho tápal a dumal, co bych si konečně mohl zahrát. No a tuto hru jsem sice náhodou, ale zcela takticky, spustil v den Halloweenu a tak jsem měl o kvalitní atmosféru zaděláno. A to i přesto, že v hlavní roli jsou děti a celé je to takové dětsky naivní. Mně to ale vůbec nevadilo. RPG systém jednoduchý, ale zábavný. Příběh snadný, ale chytlavý. No a i když je repetitivnost soubojů v podstatě zjevná hned od začátku, tak mi to ve výsledku vůbec nevadilo. Mělo to v sobě takový čmuk jednoduché zábavnosti, že to všechno ve spojení v jednu hru docela dobře fungovalo. Na pár hodin docela slušná odreagovávačka.

Pro: Když hru hrajete v den Halloweenu a chvíli po tom, co si vydlabete svoji první dýni, tak to po atmosferické stránce docela slušně kope.

Proti: Vše se tu opakuje do absolutna, ale pořád to díky své jednoduchosti krásně zabaví.

Tohle je asi první JRPG které jsem kdy dohrál. Jednoduché, krátké a na Double Fine ani ne moc vtipné (za odkaz na Arrested Developent ale velké plus). A vůbec to nevadí, protože to hlavní je hřejivá atmosféra. Uchvátilo mě jak přesně je vystihnutý jeden podzimní večer, kdy jsou ulice plné dětí, které slaví svátek nespoutané fantazie. A přesto, že samotný Halloween jsem jako dítě nikdy nezažil (hrozná křivda!), tak ten pocit, kdy se krabice od ledničky změní v lesklou rytířskou zbroj znám docela dobře.
V předvečer svátku Všech svatých se svět malých dětí mění v hororově-pohádkovou zemi a malé děti se mění v hrdiny a monstra, kteří jí procházejí. V takový večer vás i s vaším otravným sourozencem pošle máma se seznamovat s ostatními dětmi ve městě, do kterého jste se právě přistěhovali. Tak začíná příjemná a pohodová akční adventurka pro děti a nostalgiky. Sourozenec v hrozném kostýmu se brzy zaplete s monstry a vy na cestě za jeho záchranou likvidujete spiknutí, které z města odsává sladkosti.

Na své lineární pouti několika propojenými oblastmi postupně získáváte přátele, sestavujete několik haloweenských kostýmů a sbíráte bonbóny za účelem koupě posilujících sběratelských známek (Známek? Wtf? Neřešte, prostě děcka..). Všechno tohle vám pomůže v cestě za zničením finálního zlomonstra.

V boji se váš dětský kostým z kartónu, alobalu a ruličky toaletního papíru mění v hi-tech robota budoucnosti. Souboje probíhají na kola, základní útok každého kostýmu je quick time event. Na klávesnici v něm v pravou chvíli zmáčknete či mačkáte nejméně jedno ze čtyř předdefinovaných tlačítek (mapování lze změnit). Jednou za tři kola získáte možnost použít speciální sílu kostýmu. Ovládání v soubojích i v pohybu po mapě je na klávesnici poměrně nepohodlné a především souboje jsou značně repetitivní a většinou velmi jednoduché - potíže jsem měl pouze na začátku hry, pak už to šlo levou zadní. K hraní bych doporučil gamepad.

Schopnosti kostýmů zahrnují taky pár šikovných vychytávek pro pohyb po mapě, jeden z nich třeba umožní rychlejší pohyb (super nápad, jak bych tohle ocenil v jiných adventurách) nebo poskytnou možnost vyřešit jednoduchou hádanku ohledně postupu dál.

Grafika, obtížnost a stylizace zde určují cílové publikum, já bych řekl tak 7-10 let (pokud teda vaše díte ovládá rychločtení v angličtině) a i když i dospělý se občas může zasmát vtípku nebo popkulturnímu odkazu, osobně jsem se většinu času spíše nutil pokračovat. Pokud máte trošku trpělivosti k dohrání hry s omezenou hratelností, je Costume Quest ideální koupě pro vás a vaše malé děti, které se právě vrátily z Halloweenského průvodu.

Pro: kostým robota, návrat do let kdy jste nepotřebovali ke hře počítač

Proti: repetitivnost, poloviční nefunčnost zastavování rychle mizejících bublin textu s příběhem [spacebar]