Conflict: Global Storm

Conflict: Global Terror

09.09.2005

Conflict: Global Storm je čtvrté pokračování populární série Conflict. Ve hře ovládáte speciální čtyřčlenný tým, který si říká "Red Team". Mezi každým z členů týmu můžete během hry libovolně přepínat a každý z nich má jinou specializaci, je zde odstřelovač, medik, expert na výbušniny a univerzální voják. S jedním vámi ovládaným vojákem můžete týmu dávat různé rozkazy, či třeba připravit past.

Během hry bude vaším hlavním úkolem zneškodnit teroristy, jejich budovy či jiné důležité objekty. Čeká vás exotické prostředí zemí jako je například Kolumbie, Jižní Korea, Egypt nebo Kašmír.

Série Conflict je u nás vcelku neznámá, ale v zahraničí se jedná o jednu z nejprodávanějších konzolových sérií. A jak dopadl poslední plnohdonotný díl této série? No, tak nějak rozporuplně. Zatímco předchozí díly braly hráče vždy na jedno specifické místo, Global Storm se odehrává po celém světě. Tentokrát bude tématem boj s teroristy.

Začněme prostředím. Místa dění se nesutále mění :). Počínaje bojem v džungli po vzoru Conflict Vietnam, konče řežbou v zamrzlých horách. Jedna mise se dokonce odehrává v poušti, což je nejspíše odkaz na první Desert Storm. Hráč se rozhodně nudit nebude a stereotypnost nehrozí. Velmi problémové ovládání bylo konečně opraveno a hra se hraje jedna báseň. GS konečně v PC verzi obsahuje kooperační multiplayer, který se mi bohužel nepodařilo spustit jak přes net, tak ani přes Tunngle. Hráč si povětšinu času vystačí sám, ale byly místa, kde by se spolupráce hodila, obzvlášť v misi, kde byl tým rozdělen na dvě poloviny.

Ve výsledku to teda vypadá, že všechny chyby, které postihovaly předchozí díly, byly opraveny a hra funguje přesně tak jak má. Tomu ale tak není. Něco přetrvalo – respawn. Jedna z věcí, které na této sérii nechápu. Jedná se o taktickou akci, tak proč se sakra musí tvůrci snižovat k něčemu takovému, jako je tohle? Nepřátelé rojící se po desítkách z několika jasně viditelných rohů. FUJ!

A ta druhá věc, v minulých dílech bezkonkurenční, u GS příšerná, je AI. Na krabici jsou napsány kecy o realistické umělé inteligenci vytvořené odborníky za pomoci armádních poradců. Wtf? Vždyť se jedná o partu kreténů v pokročilém stádiu retardace jdoucích v řadě za sebou jak ovce na porážku po mozkové obrně. Smutné je, že takto funguje i vlastní tým. Uvedu příklad, kdy jsem nechal jednoho člena u vchodu a s druhým jsem si šel doplnit munici. Ten, který hlídal vchod, se otočil zády, zatímco proti němu vyběhl nepřítel a střelil ho do zad dřív, než ten mamlas stačil vůbec zareagovat. Tohle se u Conflict Vietnam nestávalo a když už, tak opravdu vyjímečně. Podruhé: FUJ!

Jak už jsem říkal, hra se ovládá výborně a animace pohybu se rovněž slušné. Konečně funguje vyklánění, které se opravdu hodí a mnohokrát jsem ho využil. Po grafické stránce se nejedná o špičku, ale aspoň je GS hra nenáročná na hardware. Obtížnost trochu klesla, nyní je na uložení určeno 5 slotů, které vystačí tak akorát na jeden level. Ve hře je celkem 14 misí, každá zabere něco málo přes hodinu střílení a tak se hrací doba pohybuje okolo 15-16 hodin, což je dnes velmi výjimečná záležitost. Zvuky jsou na vcelku dobré úrovni a dabing vlastně taky, jen Shermanová zněla, jako kdyby měla v... no prostě blbě.

Verdikt: Conflict Global Storm je zábavná taktická střílečka se stealth prvky, která neobvykle dlouho vydrží a slušně zabaví. 75%

Pro: hratelnost, měnící se prostředí, spolupráce členů týmu, kvalitní předělové animace, zvuky, délka, kooperační multiplayer

Proti: respawn nepřátel, AI, dabing Shermanové, občas slabší leveldesign a grafická stránka