Commander Keen Episode 3: Keen Must Die!

akce > plošinovka *
14.12.1990 PC
Po záchraně Země se musí Keen vypravit na planetu Vorticonů, aby čelil vůbec nejhoršímu nepříteli – Velkému Intelektu.

V posledním díle úvodní trilogie zůstalo opět vše při starém, akorát úroveň obtížnosti dosáhla dosud nepoznaných výšin...

Headup: v prvních třech dílech žádný výběr obtížnosti není. Očividně si hrál jen čtyřku, která tak těžká není.

Třetího dílu jsem se opravdu obával, nakonci jsem ale byl příjemně překvapen.

Co se týká prostředí, tak autoři zabodovali. Jednotlivé lokace jsou různorodé, dosti tak připomínají čtvrtý díl. Jedinou obtížnou záležitostí, je extrémní délka jednotlivých lokací. Ale po pár pokusech lze zvládnout vše. Ukládání pozice v herních lokacích si není, ale aspoň že si hráč může uložit pozici na hlavní mapě.

To co ve hře trochu zlobí je nedostatek munice, který je obrovský. Jelikož všechny Vorticony lze zastřelit (někdy vydrží i pět ran), munice se ztrácí obrovskou rychlostí.

Jako zakončení trilogie je tento díl velice dobrý a dosti kvalitní. Přechodem na "¨Secret of the Oracle" ta kvalita ještě vzrostla, škoda že si ji série už neudržela až do konce.

Co se týká celé trilogie je to zkouška nervů, reflexů a dobré vůle. Nakonec ale stojí za to, projet si ji celou.
Třetí epizoda je ještě o něco obtížnější, ale osobně mě bavila více než druhá. Největší problém je nedostatek nábojů, je nutné pečlivě plánovat cestu a některé nepřátele nezabíjet, ale obejít.
neřekl bych, že byly tyto brzké díly nějak extrémně náročné, alespoň ve srovnání s plošinovkami obecně. Možná jsi to zbytečně hrál na vysokou obtížnost, já jsem třeba čtyřku projel takřka na jedno nadechnutí a dokonce jeden můj známý ji také dokončil, kromě toho už dokázal dohrát jen soldier of fortune a mafii :)
V tomhle díle to už autoři přehnali. Ono nezůstalo vše při starém. Přibylo i něco málo bugů, například špatně ohodnocené bonusy, nebo hodně rychlé míčky, které se často zaseknou a vy nemůžete projít dál. Zásadní je ovšem obížnost. Ona to není obtížnost ve smyslu toho, že byste ztratili všechny životy a potěšil vás nápis game over. Vy vždycky to skóre (díky kterému životy přibývají) během levelu nějak naberete. Ale ty levely jsou tuze dlouhé a největší sviňárny bývají na samotném konci. Stačí jedna chyba a musíte opakovat celý level. Jedna taková úroveň vám může trvat klidně deset minut a vteřinka nesoustředění není žádný problém. Pokud máte hodně výdrže, můžete takový level hrát klidně stokrát a pak vás zničí poletující hvězda, protože jste skočili někam, kam jste nemohli vidět. Dohrál jsem to odhadem tak do 60-70% hry, ale dál už je to pro mě příliš smrtící, otravné, frustrující a nudné.

Pro: nic, jen to dobré, co bylo i minule. Ale to je málo

Proti: bugy, extrémní obtížnost, vše špatné, co bylo i minule.