Code 7 - Episode 0: Allocation

22.09.2016

freeware

V částečně dabovaném pentalogickém projektu Code 7 dýcháme za postavu Alexe. Génia kyberprostoru, kterému se podařilo infiltrovat se do vnitřního systému LupOS a převzít absolutní kontrolu nad vším. Při zabřednutí do této hry hráče uvítá bootovací interface, prošpikovaný různými chybovými hlášeními, odbornou hatmatilkou a dalšími, pro laika, nesrozumitelnými termíny. Dočasná ztráta paměti a blokování vzpomínek nám znemožňuje naplno uplatnit hackerskou dovednost. Uprostřed aklimatizování se v prostoru jedniček a nul nás vyruší videohovor od jisté "Sam". Ve zkratce nám shrne, že se uskutečnila expedice, jíž jsme součástí, na planetu "Gershwin 610 B" se záměrem prozkoumat terén podzemních laboratoří stanice Schroedinger, v nichž probíhá série testů a experimentů na umělé inteligenci S.O.L.I. Všichni členové výpravy a personálu se postupně odmlčeli. V tomhle směru "Sam" usoudí, že je nejvyšší čas začít tahat za jeden provaz a začít fungovat jako tým.

Code 7 - Episode 0: Allocation se řadí do kategorie "textovek" s interaktivním příběhem. Tu tvoří "basic" grafické uživatelské rozhraní databáze, v němž je nezbytným rysem "příkazová řádka", která tahá za nitky děje. Do políčka zapisujeme programové povely (např. light.activate, get.password, override, bypass atp.) nebo jejich části (číslem označené Alexovy otázky/odpovědi). Rovněž následným vytvářením vhodných podmínek koordinujeme Samanthin postup (mapa) a i konverzaci s ní. Ta chce mermomocí přijít záhadě na kloub, čili se hráč podřizuje roli naváděče a obsluhy terminálu. Neodborníkům pomůže zabudovaný našeptávač, který vhodným správným počátečním písmenem syntaxi načte.

Často budeme kalkulovat, jakou odpověď zvolit, aby následky nebyly pro "Samanthu" fatální, chybná volba v dialogu může snadno vyústit ve vyděšení nebo i její smrt. Ne vždy se vyplatí slepě následovat vytyčenou cestu. Adventura skrývá několik nevídaných řešení.

Nultý díl Allocation označují vývojáři přívlastkem PROLOG. Rozhodnutí, jež učiníte, ovlivní budoucí dění v nadcházejících epizodách.