City of Brass

04.05.2018
08.02.2019

City of Brass je rogue-lite akční hra z pohledu první osoby, odehrávající se v prostředí Pohádek tisíce a jedné noci. Coby bezejmenný zloděj se snažíte dostat do mýtického Měděného města, podle pověstí plného pokladů a kořisti. A jelikož se nespokojíte s málem, váš konečný cíl, poklad nedozírné ceny, se nachází přímo v srdci městského bludiště plného budov, nádvoří a uliček.

Prostředí samotné je plné různých pastí a nemrtvých příšer, rekrutovaných převážně z arabských pohádek. Proti nim třímáte v jedné ruce šavli, užitečnou v kontaktním boji, a v druhé bič, prostřednictvím kterého můžete využít zrádné prostředí ve svůj prospěch. Pomocí biče je možno například zhoupnout se na vyvýšená místa, na dálku spouštět spínače a pasti, sbírat jinak nedostupné cennosti, omračovat a odzbrojovat nepřátele nebo aktivovat výbušné nádoby v blízkosti oblud.

Úrovně jsou pokaždé nově procedurálně vygenerované a je třeba je projít dříve, než vyprší písek v přesýpacích hodinách. Smrt je permanentní a po ztrátě všech životů je třeba začít znova, ovšem jak hráč, tak postava se postupně času vylepšuje. V určitých lokacích lze krom po krvi lačných nestvůr narazit i na spřátelené džiny, kteří mohou navyšovat výdrž, sílu zbraní nebo dosah vašeho biče. Další možností je získat požehnání, jež vás zvýhodní v boji a dá vám možnost nalézt o poznání větší poklady, ale na druhou stranu na vás uvalí břemeno, které hru značně ztíží.

Jako kdybych se vrátil do doby, kdy jsem z diskety nainstaloval Heretica nebo Hexena a kochal se tenkrát něčím totálně nepoznaným. Hra, která nemá zbla příběhu a její jediný smysl je procházet úrovněmi, které se odehrávají v prostředí jak z Pohádek tisíc a jedné noci. To prostředí, ač graficky rozhodně neoslní, je to jediné, co je na hře tak zábavné a zajímavé. Jinak je to ale čistokrevná rubačka, kterou se například před lety Painkiller docela proslavil. Nějak si ale nejsem jistej, jestli to dneska ještě stačí. Tenkrát mi to k radosti sice stálo, ale tenkrát mi bylo o dvacet let méně.

Pro: Pokud chcete nepřemýšlet a zablbnout si u čisté rubačky, tak směle do toho. Prostředí je poměrně neotřelé.

Proti: Nenašel jsem jediný důvod, proč bych u City of Brass měl zůstat delší dobu, než-li nezbytně nutnou.