Citadels

26.07.2013

Citadels je strategická hra od slovenského štúdia Games Distillery. Hra nemala pred vydaním takmer žiadny marketing a do predaja sa dostala neohlásene. Zasadená je do doby kráľa Artuša a okrem jeho kampane je v nej možné hrať aj za stranu nepriateľa, konkrétne Morganu a Mordreda.

Hrateľnosťou je Citadels veľmi podobná stredovekým real-time stratégiám ako Age of Empires II: The Age of Kings, Empire Earth a Stronghold. Dôležitým prvkom je v nej zbieranie surovín (obilie, kameň, drevo a železo) a stavba rôznych budov ako domov na zvýšenie populácie, opevnenia, ktoré sa dá následne aj vylepšovať, mlynov na výrobu obilia či kasární. Kasárne sú pritom samozrejme zdrojom vojakov, lukostrelcov a katapultov, pomocou ktorých hráč dobýva nepriateľské osady. Nemenej podstatnú úlohu zohrávajú aj hrdinovia so špeciálnymi schopnosťami, ktorí sa odomykajú v priebehu kampaní. Herný engine kladie veľký dôraz na fyzikálnu stránku.

"Stronghold 3 vypadá vedle Citadels jako majstrštyk." To jsem se dočetl v jedné německ recenzi. Vzhledem k tou, že třetího Strongholda jsem nehrál, nemohu soudit. Musím však napsat že, bohužel, Citadels je pouhou kopií Strongholda. Navíc nepříliš povedenou. Hra obsahuje 2 kampaně s nepříliš výrazným příběhem a skirmish s 3 malými mapami. Po multiplayeru ani stopa. To je poněkud málo. Navíc mě dost štvalo chování jednotek, kdy například dělník měl problém obejít skupinku vojáků. Co však chválím, je systém výcviku vojáků, které cvičíte z dělníků. Také mě zaujalo, že si dělníci chodí pro materiál, než postaví budovu. To je asi tak všechno. Celá hra je jen o tom vybudovat co nejvíce jednotek a pak hrrr na ně. Taktika není třeba.

Na tuto hru jsem se těšil, i když jsem tušil, že to tak dopadne.

Pro: Systém výcviku vojáků

Proti: Nepovedená kopie Strongholda, celá hra jen o budování co nejvíce jednotek, málo obsahu