Herní výzva 2023 - 3. Císařův pekař / pekařův císař

Ideální hra do této kategorie. V role princezny Aurory je naším úkolem zachránit svět Lemurie. Hra má hezkou pohádkovou atmosféru a soundtrack, dialogy jsou veršované (ale bohužel nenamluvené) a i když je cesta veskrze lineární, je všude poschovávaná spousta nepovinných pokladů a bonusů a je radost to všechno objevovat.

Postupně se k Auroře přidávají další společníci, každý s jiným stromem schopností a různými dovednostmi. Souboje jsou tahové a lze v nich použít pouze dva členy družiny. Jde ale mezi nimi libovolně přepínat a vytvářet tak aktuálně potřebná komba.

Hra je bohužel triviálně jednoduchá (umřel jsem asi dvakrát za celou dobu) a protože i celkem dlouhá, tak občas i trochu nudná. Souboje se stanou dost repetetivní a není žádná motivace se do nich pouštět.

Celkově to není špatná hra, ale některé mechanismy by to chtělo dotáhnout a vyvážit obtížnost.

Pro: Příjemná atmosféra; soundtrack.

Proti: Směšně jednoduché; po čase stereotypní.

Jedna z mála her, kterou jsem si sám nevybral, ale byla mi darována. Bylo to v souvislosti s podáním příběhu a jeho hloubkou a poetičností, což by mě lákalo. Čekal bych v tomto směru ale asi trochu více. Na jednotlivé dialogy jsem se bohužel nikterak netěšil, postavy mě nenadchly, nadabovány jsou jen hlavní animace a ty jsou v celé hře asi 4.

Nicméně po zhruba hodině hraní u mě nastala fáze skoro až nadšení. Ve chvíli, kdy se mi podařilo proniknout do tajů soubojového systému a herního interface, v tu chvíli je hra rozhodně nejzábavnější. Jenomže problém je, že tahle fáze nadšení vydržela maximálně dvě hodiny a pak už jsem dohrával jen z povinnosti a setrvačnosti. Že to trvalo tak krátce, za to mohou především tři věci;

Za 1. je soubojový systém zajímavý, v jeho jednoduchosti ale tkví hlavní problém hry. Velice rychle se přejí. Není tu mnoho možností, přibývají relativně pomalu a hra vás hlavně nenutí ani pořádně v soubojích nic vymýšlet, takže stačí většinou pořád to samé dokola.

2. důvod navazuje na ten první, ale udělal jsem si ho tak trochu sám tím, že jsem hrál na obtížnost normal, což ale považuji při prvním průchodu za standard. Na obtížnost normal jsou souboje až příliš jednoduché a vlastně jen 3 bossové mě přinutili více využít lektvary (ten na manu jsem použil skutečně až při závěrečném bossovi) nebo více zapojit neútočná kouzla. Hned to bylo mnohem zajímavější. Takže kdyby bylo soubojů méně a byly náročnější, bylo by to lepší.

3. důvod je velice rychle nabytá automatická schopnost létání. V podstatě ji hráč dostane hned zkraje hry a je na tom celá hra postavená, ale mně celou dobu přišlo, že to není dobře, že jsem za prvé hrozně overpowered, za 2. že to z toho udělalo tak nějak úplně jinou hru, kde je člověk nucen létat a prozkoumávat každý metr vzduchu (což posléze nebaví) a za třetí že vlastně nemám moc pocit, že hraji za malou princeznu, ale že by se mi to hodilo pro nějakou úplně jinou hlavní postavu.

Co zaslouží pochvalu v podstatě bez dalších keců je audiovizuální zpracování. To je na jedničku. Hudba je krásná. Na druhou stranu, já si ty kecy neodpustím, je to prostě přesně to, co by člověk čekal. Přijde mi, že už je to takový samostatný žánr, a sice strašně pěkňoučká, milá, kýčovitá záležitost s pěknými nareverbovanými zvuky, vzletně melancholickými melodiemi, obvykle na piáno, a sem tam andělskými vokály v pozadí. Spusťte takřka libovolnou moderní plošinovku nebo adventuru a dostanete vždycky to samé a na lidi to funguje zcela spolehlivě. Ale jako pěkné to je.

Ještě se zastavím u RPG systému. Příliš rychlé povyšování je trochu otravné, ale nějak extra mi to nevadilo, jen je to další věc přispívající k brzkému stereotypu. Pavouk schopností svádí k tomu, že člověk ani moc nevybírá, protože moc možností není. Vzhledem k tomu, že jsem neviděl důvod měnit nějak často bojovníky do bitev (lze použít pouze dva), u těch ostatních jsem při vylepšování jejich schopností klikal skutečně bezmyšlenkovitě.

Hra je poměrně dlouhá, a to tak, že vzhledem ke stereotypu to vnímám jako negativum. Mých 36 hodin herní doby je hodně zveličeno tím, že jsem velmi často měl hru minimalizovanou (nikoliv ukončenou) kvůli ne zcela spolehlivému automatickému ukládání, vyhnutí se respawnu a kvůli obvykle brzkému omrzení, kdy jsem potřeboval začít dělat něco jiného a pak se ke hře třeba vrátit. Většinou jsem tak ale neučinil a hru pak prostě vypnul, protože vrátit se k ní mě obvykle nelákalo. A čas hraní narůstal. Realita bude třeba 24 hodin, ale i to je na plošinovku dost.

Nemám ke hře ale žádné vyloženě negativní emoce. Hraje se to v pohodě, jen jsem se tak nějak během hraní těšil na to, až si "budu moct" zahrát něco jiného (a já prostě dohrávám, pokud to trochu jde :-) ).

Pro: audiovizuální zpracování, z počátku soubojový systém, pokus o jakousi lyrickou poetičnost

Proti: stereotyp, soubojový systém po chvíli, létání moc brzy, příliš mnoho slabých protivníků, příliš častý leveling, nezajímavé dialogy a příběh (ale jako na pohádku vlastně ok)

Tato hra asi nejvíce zaujme svojí grafikou. Je velice originální, a hlavně roztomilá. Je to prostě taková pohádka a tomu je zobrazení přizpůsobeno.

Příběh je taky roztomilý a pohádkový. Hře však chybí dabing. Čtení textu nebylo vůbec příjemné. Bohužel hra je pouze v angličtině, a ještě k tomu je většina textů rýmovaná. Asi nejsem dostatečně romantická duše, která si užívá básní (to ani v češtině) a jejich čtení v aj bylo opravdu náročné. Vlastně jsem pak ani vše nečetla. Kombinací toho, že řadě věcí jsem nerozuměla a řadu si ani nepřečetla, jsem nejspíše přišla o část příběhu. I když si myslím, že to hlavní jsem i tak pochopila.

Mimo hlavního příběhu je ve hře pár vedlejších úkolů. Možná to bylo mojí nepozorností, ale párkrát jsem zapomněla, kde zadavatel vedlejšího úkol byl a po jeho splnění jsem ho nemohla najít a vedlejší úkol tak dodělat. Prostě jsem si to nepamatovala a nikde ve hře jsem informaci o místě, kam jít, nenašla. Jednou se mi také povedlo hru „rozbít“ a musela jsem ukončit a načíst poslední save. Nějak mi propadla kostka, zavřeli se dveře a zůstala jsem trčet v uzavřeném prostoru. To nikdy nepotěší, ale takové věci se hold stávají.
Nikdy jsem nehrála jinou hru s podobným tahovým soubojovým systémem. Celkově tahové systémy soubojů moc nepreferuji. Ve hře existuje určitá časová osa s místem vybrání útoku a dalším s provedení útoku. Postavy se podle jejich vlastností různě po ose posouvají vpřed k útoku. To je možné ještě ovlivnit světluškou a postup nepřátel zpomalit. Na mě to působí originálně. Samozřejmě se to velmi rychle stane repetitivní. Ozvláštnění přináší pouze to, že na každého nepřítele platí něco jiného a hráč musí přijít na to, co. Při soubojích není vidět, kolik má nepřítel ještě života. Lze jen podle postoje poznat, když se blíží ke konci, ale to je vše. Měla jsem tak často pocit, hlavně při souboji s bossi, že moje útoky nic nedělají. Celkově souboje s bossy byly značně frustrující. Často jsem měla problém se vůbec dostat k útoku. Závěrečné souboje jsem se proto bála. Plán byl takový, že nejdříve použiji všechny možné výhody z inventáře a vybavím postavy oculi, aby byli co nejsilnější. Najednou tam ale hlavní nepřítel byl a souboj začal. Myslela jsem, že to bude katastrofa, ale k mé velké radosti jsem vyhrála na první pokus, i bez finálního vylepšování. Trochu mi chybělo to, že není možné vyměnit postavy, které do souboje půjdou mimo souboj. Ráda bych si skupinu před soubojem upravila.

Vylepšovat postavy jde několika způsoby. Hlavní je tradiční levelování, kde se pouze vybírá, která větev bude vylepšena. Dále je možné použít věci, které najdete v bednách, popř. dostanete z nepřátel. Ty spotřebujete a mohou vylepšit trvale, popř. dočasně, obranu, útok atd. Nakonec jsou tu oculi, které vytváříte z fragmentů, které najdete. Ty přiřadíte k postavě, nebo její zbrani a dostanete tak nějaké to zvýhodnění. Právě tvorba oculi není moc dobře zpracována. Není možné opakovaně vyrobit to samé, ale je nutné pokaždé každou část naklikávat. Pokud potřebujete vyrobit větší množství, je to otravné.

Tuto hru musím pochválit za to, na co si u řady her stěžuji. Jde rovnou vypnout a není třeba nejdříve chodit do hlavního menu.

Vhledem k tomu, jak se mi povedl poslední souboj, mám ze hry dobrý pocit. I přes repetitivní hratelnost. Prostě konec dobrý, všechno dobré.
  • XboxX/S 80
Po tom co jsem dohrál obě Ori, hledal jsem co dalšího za plošinovku si dát. Na kreslené hry většinou nejsem, ale tahle mne zaujala a byla zrovna v akci. Angličtina díky způsobu vyprávění těžká, ale základní myšlenku jsem rozklíčoval. Jo a hudba jak z Angeliky :) Soubojový systém mi nejdříve přišel takový divný, ale po pár soubojích tomu člověk přijde na chuť. Zvláštní je, že finální boss byl snažší než předposlední :)
Child of light som chcela vyskúšať hlavne kvôli jeho rozprávkovému vizuálu a krásnej hudbe. Hra vyzerá akoby bola namaľovaná vodovými farbami, tie akoby vytvárali nádherné 3d prostredie, ktoré je reprezentované množstvom lokácií od lesa cez mestečko až po podzemie alebo jaskyne. Ako som spomínala, páčila sa mi aj hudba, ktorá bola často melancholická ale spomínam si, že pri súboji s bossmi nabrala ten správny dych a bola pekne povzbudzujúca.

Hru som spočiatku hrala na ťažšiu obtiažnosť, ktorú som si ale nakoniec zmenila na ľahšiu. Trochu mi tie súboje prišli otravne dlhé a zistila som, že aj na tej ľahkej otiažnosti som si hru užila natoľko aby ma prestala nudiť a nefrustrovala ma.

Vypichnem zopár maličkostí, ktoré sa mi na hre páčili. Boli to jednotlivé príbehy mojích spoločnikov a malé vedľajšie nepovinné questy, ktoré bolo fajn splniť, ak ste chceli dostať vylepšenia.
Krátke cutscény, kde sa moji kamaráti navzájom povzbudzovali, spoznávali alebo len prehodili zopár slov.
Celý koncept hry založenej na rýmoch.
Alebo napríklad aj využívanie Ignita v súbojoch a riešení hádanok.

Čo by mohlo byť trošku lepšie, tak už tie spomínané hádanky. Brala by som ich zložitejšie a rôznorodejšie. No a ďalším bodom by pre mňa bolo okresanie množstva spoločníkov. Podľa mňa ich tam bolo zbytočne veľa a často som ich všetkých nevyužívala. Mohlo to byť kvôli nastavenej obtiažnosti hry? Je to možné.

Vo všeobecnosti však hodnotím túto hru ako pekný a jedinečný zážitok.
K Child of Light mě přitáhla skvělá pohádková hudba, kterou jsem měl nesčetněkrát naposlouchanou ze soundtracku a v samotné hře mi přišla ještě lepší díky zasazení do konkrétních scén. Hned po spuštění hry mě však okamžitě potkal nepříjemný několikaminutový zásek, což se mi snad za herní kariéru ještě nestalo. Špatně se mi orientovalo na mapě a až po dlouhém pátrání po mapě jsem objevil možnost projít zdánlivě neaktivními nebo slepými místy. Na podobné záseky jsem narazil ještě párkrát, spíš jen ale v první třetině hry.

Jednoznačným tahákem hry jsou pseudotahové souboje s časovou osou, akcemi postav na tahy, ale pomoc doprovodné světlušky Ignicula lze využít v reálném čase. Souboje jsou skvělé, jen jsou doslova na každém rohu. Za celou hru jich odehrajete stovky a poměrně rychle omrzí. Po souboji následuje příšerně otravné rozdělování bodů a to obvykle několika postavám zároveň. Ke konci jsem už moc ani nesledoval, kam body přiděluji, protože většinou vylepšujete jen nezajímavé mírné zvýšení atributu. Nakonec doléčení Aurory a na další souboj. Vlastně většinu hry jsem dělal dokola to samé podle zaběhnutého scénáře. Mapa samotná také nepůsobí nějak zvlášť zajímavě. Slouží jen jako přechod od jednoho souboje k druhému bez nějakých zajímavých výzev nebo míst.

Na cestě se k vám přidá do družiny 7 dalších postav, každá s originálním schopnostmi. Škoda jen, že po celou dobu hry mohou být aktivní pouze dvě a ani ke konci hry se počet aktivních postav nezvýší. Přitom souboje by byly pak mnohem zábavnější. Obzvlášť to zamrzí, když víte, že Óengus je typický tank, Rubella healer nebo Finn silný dps.

I tak má ale Child of Light své pohádkové nezaměnitelné kouzlo a přiměla mě hledat hru s podobným typem soubojů, jen snad lepší hratelností.
Child of Light jsem si chtěla zahrát už nějakou dobu, takže když jsem na něj narazila ve slevě, neváhala jsem, a neprohloupila jsem. Je to vizuálně nádherná malovaná hra s ještě krásnějším soundtrackem. Jak už zde zmínili jiní hráči, hratelnost je celkem repetetivní a i přesto, že máte k ruce v soubojích celkem dost kamarádů, prošla jsem celou hru prakticky se dvěma postavama. Levelování je celkem nevyvážené, prakticky po každém souboji jsem měla u někoho level a strom schopností, který si postupně odemykáte, je zbytečně velký. Bojový systém má pár zajímavých prvků, ale bohužel se během hry nějak nevyvíjí. Postavy jsou roztomilé, zábavné, rozmanité a každý rozhovor mezi nimi byl veršovaný. I nějaké ty puzzly se zde objevily, ale klidně bych si jich dala více. Pro mě příjemná jednohubka a pokud hledáte nějakou hru k oddychu, můžu jenom doporučit.

Pro: Vizuál, soundtrack, postavy

Proti: Repetetivnost

S hlavní hrdinkou Aurorou jsem se ocitl v pohádkovém světě Lemuria, a musel jsem pro tento svět získat zpět nebeská tělesa, která Černá královna ukradla. Svět Lemuria mě velice nadchnul a vizuálně naplnil mé smysly. Opravdu pohádka, jak se patří. Přes různé nástrahy jsem se dostával ve hře dál a dál, a poznával nové přátele, kteří se pak stali i mými společníky.

Bojový mechanismus hry mě mnohdy řádně potrápil. Sice jsem měl dostatek společníků, které jsem při souboji mohl využít, ale rozpoznání slabých míst nepřátel a vybrání správného z řady útoků, bylo mnohdy obtížné. Člověk tu musí řádně taktizovat a reagovat na akce nepřátel, kdy je může i díky svému společníkovi vrátit nazpátek a tím oddálit jejich útok. Ale po pár hodinách soubojů jsem již všemu přišel na kloub a využíval pár základních útoků. Byly zde však další možnosti jako ochranná kouzla apod. Ty jsem však nevyužíval, protože mi připadalo, že mě akorát zpomalují a dávají mi nevýhodu díky tahovému stylu boje. Ale je to možná mou základní taktikou, kterou jsem si vybral. Rozhodně neříkám, že by nebyla užitečná.

Když se nad tím tak zpětně zamyslím, tak hra řádně procvičila i mé strategické myšlení. Ale co mě nejvíc na hře mrzelo, bylo velké množství stereotypních soubojů, které oživilo akorát větší spektrum mých společníků.
Jsem si naprosto vědom stereotypních soubojů a kýčovitosti. Nebudu si nic nalhávat. Tak trochu mě přemohla nostalgie. Vzpomněl jsem si u hry na atmosféru Final Fantasy, které jsem kdysi hrával a vyrůstal na nich. Child of Light má totiž stejné kouzlo, kterým vás dostane. To dítě ve vás se probudí a chce víc. Tu pohádku prostě musí slyšet a hrát. Převážně díky soundtracku se navodila atmosféra takové novodobé pohádky, která je ne jen pro dospělé. Přesto je to klasický souboj dobra se zlem, ale naprosto skvěle zpracován. Veršované pasáže díky češtině již nejsou problém a tak si mohou hru plně užít i hráči, kteří nedisponují angličtinou na tak vysoké úrovni.
Teď k tomu horšímu. Systém boje je z počátku perfektní. Po velmi krátké chvilce se však dostaví velmi ošklivý stereotyp a zjistíte, že vlastně moc takticky bojovat nemůžete. Zbývá vám tedy sledovat lajnu "nabíjení" schopností a zaútočit ve správný čas. Pak lisknete elementální útoky skrz okuly a máte tak nějak vyhráno. Převážně v kombinování okulů se brzy stane chaos. Ten systém mi asi nesedl. Přestože je primitivní, tak sbíráte tolik elementálních kamenů, že brzy přestanete propočítávat co komu a jak.
Parta také není složená s nějakých skvělých osobností. Chybí jim větší propracovanost stejně jako celému systému levelování. Neustále dostáváte totiž další úrovně a tak necítíte nějakou motivace dále bojovat. I při dosažení další úrovně není moc co volit. Pouze naklikáte skilly tak, jak vám sedí a moc nad tím nemyslíte. Je to škoda, protože si myslím, že se z taktického boje dalo vytěžit o dost více.
Je to jednoduše ten typ hry, která má duši. Budete na ní dlouho vzpomínat i když víte, že mechanismy moc nefungovali a děj byl vlastně jedno velký klišé. Vzpomenete si však na soundtrack, zpracování, grafiku a celkovou kouzelnost, která ze hry svítí všemi směry.
Nutno ještě dodat, že Child of Light je pro specifické publikum. Nejlépe pro oblíbence JRPG, kteří chtějí zkusit, jak by tento systém fungoval vytvořený v jiné zemi. Také neuškodí, když budete mít rádi pohádky a nenásilné příběhy.
Složité doporučit, ale ze subjektivního hlediska mi Child of Light naprosto sedlo a velmi jsem se bavil.
Hrací doba je krátká (okolo 10h), takže neinvestujete moře času, jako do propracovaných JRPG. Pořádně promyslete, jestli chcete zrovna tohle. Pokud ano, tak je to nejlepší, co můžete najít.

Pro: soundtrack, grafika, podání příběhu, prostředí, ten soundtrack je fakt parádní :)

Proti: stereotypnost, kýčovitost, nepropracovanost, chaotické a nedotažené mechanismy hry

No, docela uff a musím uznat, že jsem rád, že to mám už za sebou. Hra je to pěkná, ale některými nápady trpí a asi trpěla v mém případě i tím, že jsem hrál jednak uPlay verzi a druhak, že jsem si moc nevěřil s veršovanou angličtinou a sáhl po českém překladu, kterýžto ale byl v nějaké první verzi a tedy plný překlepů (a také na nižší verzi hry, než jsem měl). Tedy postupně:

Klady:
Hra moc pěkně vizuálně vypadá a moc hezky zní. Tohle se autorům skutečně povedlo. Dokonce i malá princeznička, jež z nějakého, mě ne zcela jasného, důvodu tohle označení nesnáší, je roztomilá. Tahové souboje jsou ne zcela jednoduché, ale v tom dobrém slova smyslu - musí se taktizovat, protože během vyvolávání kouzla či útoku vás může nepřítel přerušit, poslat na časové ose zpět a získat tak výhodu. Funguje to samozřejmě oboustranně. Za boje získáváte vy i vaši postupně se připojující se spojenci body zkušeností, které lze po čase proměňovat za vylepšování vlastností ve stromu schopností, RPG element. Navíc se po okolí válejí různé truhlice s lektvary, použitelnými během bojů i mimo ně během putování, a drahokamy, ze kterých lze skládat složitější a kvalitnější šutérky a jimi osazovat jakési tři pomyslné místečka pro amulety, přičemž tyto přidávají další bonusy (pro zbraně, obranu a magii). Příběh je sice trochu pohádkový, ale s tím označením "PEGI 7" si v případě umírající princezničky a jejího papínka a zabíjení nevlastních sester a nevlastní maminky a temných zrůd fakt nejsem zrovna 2x jistý - žádná ratolest mě sice netituluje označením "Tatííííííííí", takže to moc neposoudím, ale myslím, že prckovi na prvním stupni základky bych tohle asi dobrovolně k zabavení nepořizoval. Nicméně, hra je to i docela přiměřeně dlouhá, jenže... a teď to přijde... po čase mi přišla už dost nejen repetitivní, ale přehlcená možnostmi, kdy mi připadala, že měli autoři takových nápadů, že se neuhlídali v tom, jaké všechny ještě skutečně má smysl do hry přidávat... a přepískli to. Hru jsem hrál přes vánoční svátky, ale nestačil dohrát. Pak přišel zase leden a práce a já si dal měsíc oddych. A po měsíci, musím přiznat, jsem se docela musel přemlouvat, abych ve hře vůbec pokračoval a dohrál ji. Dal jsem to, ale neumím si představit, že bych to rozehrával jinak. Jako plus ale přidávám fakt, že po dokončení příběhu můžete ve hře pokračovat a pobíjením dalších nestvůr dále, i když už dost pomalu, získávat zkušenosti a ve stromu schopností dál pilovat to, co jste během příběhu dopilovat nestačili. Po dokončení je vám hra dále plně přístupná, v hlavním menu dokonce svítí lehce upravená možnost "Nová hra +", což nevím, co přesně znamená. A už to ani nezjistím.

Tak to byly tak nějak klady, teď se rozkecám o záporech. Jako první si vezmu na paškál samu distribuční službu a navážu konzoloidností a přeplácaností hry. Oproti Steamu má uPlay v ergonomice a smysluplnosti mnohé co dohánět. V klientu nezjistíte dobu ztrávenou ve hře. Lze si dokupovat DLC, ať už za peníze nebo za nasbírané nějaké body, které postupně získáváte za splněné hlavní cíle ve hře samotné - to je oproti Steamu docela dobrý nápad - nicméně co je to platné, když je to k prdu. Jedním z DLC za doslova babku je mapa zpovědí. Ve hře po různu létají listy papíru s napsanými zpověďmi od obyvatel Lemurie (nebo tak nějak, je to vlastně fuk). Sesbíráním všech zase splníte nějaký úkol a získáte body v uPlay (pro hru samotnou to má pramalý smysl, maximálně možná získáte nějaký šutr nebo lektvar, kterých je tu stejně plno). Jenže i když jsem si tu mapu koupil a ve hře se mi DLC aktivovalo (po spuštění hry se kontroluje online obsah účtu a hry), stejně jsem nikde ani v menu ani ve hře tuhle mapu nikde nenašel. Dopisy jsem nakonec nedohledal a je mi to docela fuk.
Ono obecně je menu a nastavování hry dost mimoňsky řešené. Něco jde nastavit během hry, něco lze ale nastavit v menu hry až poté, co vyskočíte z rozehraného příběhu (např. obleček Aurory, který může mít zase nějaké bonusy). To by nebyl problém, kdyby hra měla písíčkové ukládání - nemá. Je to konzoloid, takže se to ukládá, když to samo usoudí, že by se to mohlo uložit. Navíc pokud neprojdete celou danou jednou mapou a ukončíte ji během hry, po loadingu se sice uloží veškeré do doby ukončení nastavené body ve stromě schopností a otevřené truhlice, ale oživnou všechny do té doby na mapě poražené stvůry a netvoři., takže je zase musíte pobíjet znovu /a ano, jediným důvodem je asi další získávání zkušeností, lektvarů, šutrů) nebo je obcházet tak, že jim Igniculem zasvítíce do ksichtu, takže vás přehlédnou - ale je to prostě otravné. Hra s ovládáním myší počítá skutečně minimálně a smysl má jen v případě pohybování se s doprovázející světluškou Igniculem. Jinak je všechno na na klávesy a mnohdy to nepůsobí zrovna dvakrát uživatelsky přívětivě. Když potřebuji posunou nějakou velkou dřevěnou krabici, po které vyskočím výš (do doby, než se naučím létat), případně ji chci použít jako zátěž, tak musím postupovat následovně:

- pomocí šipek se dostat k bedně
- pomocí šipek se k bedně obrátit tak, jak s ní chci pohybovat, táhnout nebo tlačit (když k bedně stojíte zády, nemůžete ji tlačit, že)
- stiskem Ctrl aktivovat funkci uchopení bedny
- pomocí šipek táhnout/tlačit
- pokud je bedna na jiné výškové úrovní, než ji potřebujete, je třeba ji shodit, takže ji dotlačíte na převiz a ona spadne
- pokud ji táhnete, tak bednu upustíte dřív, než se dostane na převis (i pokud umíte létat)
- v takovém případě se musíte dostat na její druhou stranou, otočit se, pomocí Ctrl uchopit a šipkami tlačit
- Jakmile spadne, musíte se k ní zase dostat z potřebné strany, pokud je u zdi, musíte ji uchopit, odtáhnout, pustit, přejít na druhou stranu, uchopit, tlačít...
No doprdele kurva drát - než jsem tu zasranou bednu takhle dopravil přes dvě výškové úrovně dolů, kdy pokaždé po pádu byla u zdi a ne vždy mi Ctrl funkce zafungovala na první stisknutí, začínal jsem ten puzzle nemít rád (slušně kurva řešeno fix). To by byl takový problém udělat automatické uchopení poté, co do bedny narazím chůzí?

Nijak zvlášť na větvi jsem také nebyl z toho, že nemám mapu konkrétní oblasti, na které jsem, abych si ověřil, že létat průrvou dolů nemá smysl, protože to nikam nevede, stejně tak že jsem někde něco neprošel, případně že jsem to prošel už sedmkrát, pokaždé, co jsem touhle cestou lezl sem a tam během hry a pokaždé si říkal, jestli jsem touhle cestou už šel, abych něco nepropásl - otravné. Stejně tak je možné minout nějakou odbočku s truhlicemi, protože jdete rovnou cestou ke questu, kdy pak není (přinejmenším jednoduchá) cesta zpět a za vámi se zavřou dveře - protože není vidět, že ta cesta někam vede.

Jako potud ještě budiž, ale přeplácanost hry mi přišla až úmorně zbytečná. k ruce postupem času dostanete až zbytečně moc parťáků. Každý parťák má skilly a schopnosti samozřejmě trochu jiné - ten více magické, ten více fyzické a každý, kdo má magické, je má magické zase trochu jinak. Každý z parťáků má strom, větvící se na tři různé části a každému z nich můžete přidat až tři šutry, přidávající nějaké další fyzické/magické bonusy. V bitvě můžete mít jen dvě postavy, přičemž mohou bojovat i jen parťáci Aurory a ta si někde mezitím válet šunky - zkušenosti z bitev sbírá vždycky celá parta (byť možná přímí účastníci mají více, to netuším). Jenže zkušenosti se sbírají až moc rychle, takže doslova skoro po každé bitvě odklikáváte postupně nabíhající tabulku ke každému parťákovi o tom, že postoupil na další level a má další zkušenostní bod. Ke konci hry, kdy za zabíjení nepřátel jsem už velké přívaly zkušeností tohle odklikáváte klidně i 9x, + další klik o tom, že vám z bitvy vypadl ještě šutr nebo lektvar. Poté tedy jdete do menu a tam zase pro každého vylevelovaného parťáka klikáte strom schopností. No a aby toho nebylo málo, tak šutry jde v Okulu kombinovat. Ze tři malých šutrů uděláte jeden větší a ze tří větších jeden velký. A navíc šutrů je několik druhů a různou kombinací některých z nich lze získávat další druhy šutrů, malé střední i velké - čím složitěji poskládaný šutr, tím samozřejmě i lepší bonusové vlastnosti. Dopracovat se lze tuším až ke zlatu, ale to už jsem naprosto vzdal a skončil jen u kombinace do diamantu a nějakého fialového nevím už čeho. Jenom to klikání v tomhle jednom odstavci je tak zdržující, otravné, příliš časné a nijak zvlášť zábavné, že bych nejraději všechno to kombinování šutrů ze hry odstranil a počet parťáků zkrouhl tak na čtyři najednou s tím, že když potkám někoho dalšího a chci ho do party, někdo ji musí opustit (tedy případně postupem hrou bych nabíral lepší bojovníky a mágy namísto těch, kteří už na lepší vlastnosti nedosáhnou, protože jsou příliš slabí a strom nemají tak rozvětvený, např.). A rozhodně bych neleveloval s postavami tak často, ne po každém boji, krucinál.

Ničemu ani neprospívá, že během bojů nemáte popisky k tomu, co které kouzlo nebo útok toho kterého z parťáků dělá a jaký má na co účinek. Popisky jsou ve stromu schopností, ale během bitvy už vybíráte jenom dle ikon a názvů a velmi stručného popisku. U některých útoků a kouzel tak až do jejich vykonání není moc jasné, co se vlastně bude dít a kolik to způsobí škody - kdyby alespoň po prvním útoku, kdy se zjistí účinnost, se tohle k útoku připsalo jako info pro pozdější využití...). Naštěstí alespoň u lektvarů je jasné, kolik co který přidá a co dělá.

Bosové jsou většinou ve hře silní, zákeřní a nebezpeční a pěkně i vypadají a bitvy s nimi jsou nejendoduché a zábavné. Nicméně se, hlavně asi ke konci hry, objevují někteří i na místech, kde moc nedává smysl, proč zrovna tady je takovéto těžké... vobluda, když o patro níž stejnou truhlu, ve které ve výsledku nic zvláštního není, hlídá malá parta běžně průměrných zrůd.

Jako hra to fakt byla pěkná, vizuálně. I hratelnostně a příběhem zajímavá, ale množství výše uvedených nesmyslných a neukočírovaných nápadů ji postupně sráželo do stereotypu, zbytečného zdržování a opruzováním neustálého zobrazování nějakých info-oken. Dohráno, na okamžitý rozjezd hry znovu ale po aktuálním dohrání nemám nervy.

Pro: Vizuál; hudba; určitá temná pohádkovost pro odrostlejší; asi ještě přiměřená hrací doba; otevřený svět po dokončení hlavního příběhu hry; puzzly a RPG prvky

Proti: Příliš mnoho parťáků; přeplácanost s kombinováním šutrů; konzolové ukládání; minimální smysluplnost využití myši v herním menu hry; příliš kvapné lsbírání zkušeností; zmatečné a nepřehledné aktivování DLC ve hře; neustálé oživování nepřátel

1)Umělecký zážitek.
2)Jeden souboj za druhým, všechny dosti podobné, přesto díky velkému počtu postav, které můžete v boji vyměňovat (bojují pouze dvě), zábavné. Na každého platí něco jiného.

Herními algoritmy je to hra pro mladší generace, příběhem však spíše pro dospělé lyricky smýšlející.

Dohromady skvělá rpg tahová plošinovka oddychovka na pár večerů.
"Děťátko, zachumlej se v postýlce,
A já ti povím báji.
O Lemurii, království ztraceném, a o dívce,
Jenž dočkala se slávy."

Child of Light je krásné. Je to jako poezie přenesená na akvarelový papír tím nejjemnějším štětcem a těmi nejlepšími vybranými barvami. Tohle okouzlující malé RPGčko kombinuje rozpité akvarelky s veršovanými dialogy a harmonickým soundtrackem (který sice v ničem nevyniká, ale hodí se ke hře dokonale) a celé to spojuje do jednoho klasického pohádkového příběhu. Tahle kombinace po dojmové stránce působí jednoduše čarovně a nemohla být pro hořkosladce laděný příběh vybraná lépe.

Jak už sem zmínil, dějová linie je jakousi klasickou šablonou pro pohádku, laděná spíše do lehce melancholické linie. Takový dojem tomu dodávají právě ony veršované dialogy, které mimochodem hrají neuvěřitelně hravou linii a osobně jsem se na každou dialogovou sekvenci velice těšil. Snad každá věta, která ve hře byla vyřčena, měla svůj rým a častokrát jsem se pousmál. Obzvlášť mě bavila občasná interakce mezi jednotlivými charaktery, které dodávali hře a postavám na živosti. Charaktery jako takové byli funkční a pro celkový vzhled hry byli zvoleny dokonale, ať už se jednalo o kontrastní duo šašků Rubelly a Tristise, všemocného třasořitku Finna, nebo prastarého ztraceného Golema.

Každá postava měla své vlastní originální vlastnosti, ale také schopnosti, kterými obohacovala partu. Schopnosti jako takové byli funkční, ale to samé se nedá říci o bojovém systému, který z nich vymačkal všechno dobré a pak to zahodil. Každý souboj se dal jednoduše vést obdobnou taktikou jako předchozí, jen stačilo sem tam vyměnit bojující postavu za jinou. Ne, že by boje byli tak příšerné - onen tahový styl obohatil o několik nových prvků - například časovou linii, kterou osobně považuji za skvělé vylepšení, nebo také o poletujícího Ignicula, světlušku, která během soubojů pomáhala, kde se dalo, ale i přesto toto zakčnění nakonec vedlo ke stereotypu tak typickému pro tento druh soubojů...

A se souboji se pojí i leveling, skilly a způsob jakým se přiřazovali, byl víceméně klasický a proto funkční, ale samotné levelování s takovým množstvím postav se snad už ani nedalo brát za zábavu a odměnu za náročný boj. Po každém souboji vám vyskočilo okénko, které hlásalo zvýšení úrovně někoho z družiny a přiznejme si, že v takové osmé kapitole, kdy už je každá postava na třicáté úrovni, to začne lézt na nervy.

Každopádně, i přes obě dvě zmíněné mouchy, je Child of Light řemeslně dobře odvedená práce a působí, stejně jako hry od Amanita design, jako umělecké dílo a doopravdy jím je. Skláním se před tvůrci, kteří měli nervy veršovat dialogy a dostat na obrazovky takovou rozpustilou grafiku. Snad jsem řekl vše co jsem chtěl, pokud ne, tak se omlouvám a Child of Light vřele doporučuji, jako chutnou oddychovku.

- Vlastněna Deluxe edice
- Komentář psán těsně po dohrání, tak možná proto působí tak chaoticky a plný dojmů

Pro: Soundtrack, design, příběh, dialogy, různorodé charaktery, skilly a lvl. systém

Proti: Stereotypní souboje, příliš časté levelování