Chessmaster 10th Edition

Chessmaster

16.08.2004
27.10.2004

Série Chessmaster spolu se sérii Fritz tvoří pomyslný vrchol šachových simulátorů na PC. Narozdíl od profesionálněji laděného Fritze je však Chessmaster určen spíše svátečnějším hráčům.

Hra je rozdělena na tři větší části. První z nich je Fun, jenž je určen hlavně dětem či začátečníkům (animované dětské figurky, hra ukazuje ohrožená pole + kam je možno jít, tutoriály jak táhnout). Další část - Learn - je zase určena těm, kdo to s šachy myslí vážněji nebo jsou pokročilejší. Nechybí obsáhlá databáze zahájení a partií sahající do 17. století. V sekci Academy vás budou učit samotní šachoví velmistři Josh Watzkin nebo Larry Christiansen. A nakonec, v části Play, se svými nově nabytými znalostmi vyzvete počítač, ostatní hráče na Ubi.com nebo zkusíte porazit přátele přes síť.

Graficky je 10. edice Chessmasteru na vynikající úrovni, propracovanější než ve Fritzu.

Podle mého názoru nejlepší šachový program. Nejde mi o to, zda je nejsilnější na světě, protože síla ChM10 dosahuje beztak velmistrovské úrovně, na kterou nemám šanci jako rekreační hráč dosáhnout.

Kvalita ChM10 spočívá zejména v provedení. Grafika je úžasná a dá se variabilně měnit, od pozadí až po figurky 2D/3D. Lze na internetu stáhnout i expanzivní sety s dalšími figurkami a grafikou.

Analýzy her je možné provádět velice rychle (např. 10s/tah bohatě stačí). Během několika minut pak velmistr J. Waitzkin (ELO 2464) provede analýzu vaší hry a ukáže vám vaše i soupeřovy chyby, příp. nevyužité příležitosti.

K dispozici je také rozsáhlá databáze her minulosti. Je možno si snadno vytvářet i vlastní databáze a celkem přívětivým způsobem v nich vyhledávat i je přehrávat.

Perfektní je rozmanitost stylů her soupeřů. Můžete si vybrat od tichošlápků, přes soupeře preferující určité figury, až po zběsilé útočníky a riskující maniaky obětující všechno pro získání poziční výhody. Na výběr je seznam reálných hráčů šachu, od dětí až po mistry světa. Můžete si tak zahrát s Talem, Capablankou, Aljechinem nebo Anandem. Hráč hraje stylem přibližně tak, jako v reálu.

Za minusy bych označil spíše určité drobnosti. Např. někteří hráči mají zapnuté tzv. "pending", což je vlastnost, že přemýšlejí během té doby, kdy přemýšlíte vy. Tj. vlastně jako v reálu, kdy přemýšlíte nad šachovnicí nad svým tahem a běží vám čas, ale soupeř přemýšlí také, ale protože není na tahu, čas mu neběží. Prostě přemýšlí neustále nad partií. To však šachovému programu dodává úplně jinou sílu a je potřeba si to dopředu u konkrétního soupeře ověřit a raději to vypnout. Jinak se stává, že soupeř, který má ELO 1500 bude hrát skoro jako soupeř s ELO 1800.

Další věcí jsou turnaje. Turnaje samotné jsou skvělé, počítač hlídá ELO, výsledky, kreslí tabulky a losuje soupeře i barvy. Nastavení je ale trošku krkolomné, od grafiky až po samotný turnaj. Možná stálo za to udělat lépe grafiku listin (třeba aspoň pavouka). Jakmile do turnaje přejdete, hned to pochopíte, protože najednou jste v jiném prostředí, než ve kterém hrajete nezávazné partie.

Defaultní formát pro ukládání není PGN, ale CMG (to je specifický formát jen pro ChM). PGN lze zvolit, ale vždycky to musíte změnit, což je trošku nepříjemné (vzhledem k tomu, že budete s nejvyšší pravděpodobností potřebovat pořád PGN, neboť je univerzální).

Poslední výtkou je nevyrovnanost hry. Ta mi vadí asi ze všeho nejvíce. Jestliže jste průměrný hráč, budete hrát se soupeři cca 1500-1800 ELO. Brzy ale zjistíte, že jejich hra je taková dost labilní a nepřirozená. Např. soupeř obětuje bezhlavě 2 figury, už si myslíte, že máte vyhráno, pak udělá 2 mistrovské tahy a zase to vyrovná. Nebo najde 7-tahový mat. Soupeř mojí úrovně ale 7-tahový mat nenajde a obvykle jej přehlédne. V tom vidím rezervu ChM10.

Přes to vše je ChM10 naprosto skvělý program, který má spíše výhody než nedostatky. Určitě doporučuji si jej pořídit.

P. S. ChM11 se mi už tak nelíbil, navíc z 95% kopíroval ChM10.

Pro: provedení, grafika, analýzy, vlastní databáze, rozmanitost soupeřů, výběr konkrétních stylů a lidí

Proti: nevyrovnaná hra, horší ovládání při ratingových hrách

Pro hráče příjemné prostředí a nastavení obtížnosti na míru. Hraje sympaticky, ne tak tvrdě strojově jako Fritz.

Pro: přítulná

Proti: nižší elo