Napíšu to naprosto otevřeně a natvrdo. Rufus je ten největší idiot jakého jsem kdy ve hrách potkala. Nejhorší na tom ale je, že on je tak blbej, až je geniální. Nad jeho nápady se mi údivem zvedlo obočí hned několikrát ale ono to vše fungovalo, i když občas trochu jinak, než sám hlavní hrdina zamýšlel.

Největší předností této hry je humor, i když věřím tomu, že nemusí sednout každému. Mně samotné občas přišly některé momentky spíš trapné než vtipné. Naštěstí ale takových bylo málo. Jednoznačně mě ale rozesmály scénky, kdy ze sebe Rufus udělal nechtěně naprostého blbce.

První část hry, která se odehrává na plovoucím trhu, mě bavila nejvíce. Máte zde za úkol přemluvit Goal aby šla doktorovi. Goal má bohužel díky „hádejte komu“ rozdělenou osobnost, a tak je potřeba přesvědčit všechny tři části ("odvážná","nafoukaná","dětinská"), mezi kterými můžete ovladačem libovolně přepínat. Na každou z těchto osobností je potřeba uplatnit jinou taktiku.

Druhou část hry, jsem si zopakovala cca pětkrát, jelikož se díky technickému problému (zaseknutá obrazovka v jedné lokaci) nedalo dostat dál. Celkem mě to otrávilo a měla jsem chuť se hrou seknout. Naštěstí jsem ale přišla na způsob, jak tento problém obejít. Ač se zpřístupnily nové lokace, hra mi postupem času začala připadat zdlouhavá.

Poměrně často jsem se během hraní setkávala s minihrami. Některé byly zábavné, většinou jsem se ale musela podívat do návodu, či danou minihru přeskočit nejhorší byla minihra s torpédy a ponorku – kde mi ponorka pokaždé vyklouzla nebo v poslední fázi puzzle s teleporty, kde jsem to zkoušela xkrát a nepodařilo se mi najít správnou kombinaci - to až podle videa.

I když jsem se u hry celkem nasmála a bavila se u ní, věřím tomu, že stejně jako u prvního dílu, po nějaké době zapomenu, o čem vlastně byla.

Druhý díl Deponie se mi zdá krapítko lepší než jednička. Přijde mi ještě vtipnější, švihnutější a i příběh je zábavnější, hlavně díky roztrojené osobnosti Goal. Samozřejmě je to všechno Rufusova chyba a svými "geniálními" plány se jen snaží napravit co sám zpackal.

Humor i postavy mi opět sedly. Objevují se nové i staré známé charaktery a musím říct, že Goal už mám raději než samotného Rufuse. Z dalších charakterů jsem si oblíbil ještě Boza (a jeho milou přítelkyni :)), naopak mi neskutečně pil krev Jonáš, snad nejotravnější charakter v sérii. Humor je stejný jak předchozím díle, osobně mi sedí a baví mě, zvlášť ve chvílích kdy dostává Rufus sodu od Goal.

Graficky je hra opět povedená, stejně tak dabing je na špičkové úrovni. Lokace jsou povedené, a to nejen graficky, ale i atmosférou, prostě klasická Deponia - smrdutá žumpa plná bordelu :)

Opět jsem zažil pár nepěkných zákysů, hlavně v první části hry, kdy je třeba přemluvit všechny tři osobnosti Goal aby šly k doktorovi. Tam jsem chvíli bloudil a nevěděl co k čemu a kde co :) Druhá část hry už nebyla až tak náročná a odsýpala docela rychle. Minihry mi přišly docela nenáročné, až na jednu - souboj statečné Goal s Rufusem, ta mi přišla taková...divná.

Ve výsledku opět fajnová oddychovka. A protože příběh končí otevřeně, jdu ihned na třetí díl :)
Po dohraní prvého dielu som sa okamžite vrhol do pokračovania Deponie. Na začiatok som si dal úlohu nepomáhať si videami na Youtube alebo inými nápovedami. To mi vydržalo takmer do prvej polovice hry, ale keď už som si nevedel rady, tak som nejaké návody pozrel.

Na začiatku bol opäť zábavný tutoriál, ale miesto Wenzla z prvého dielu, mi dával inštrukcie Bozo. Hlavnou lokáciou v ktorej sa bude odohrávať väčšina príbehu je ostrov Floating Blackmail Market, ktorý sa delí na určité štvrte. Hra nadväzuje na prvý diel tým, že pokračuje plán Organonu zničiť Deponiu. A kto iný, než samotný Rufus sa chce pokúsiť Deponiu zachrániť. Po nevidarenej akcii zachrániť Goal, sa jej disky musia rozdeliť na 3 osobnosti (Lady, Spunky a Baby) a pomocou ovládača ich Rufus môže prepínať. Po jeho a Docovom pláne spojiť všetky disky do jedného sa všetko pokazí a bude tak musieť ísť spolu s Goal, Docom a Bozom do ďalších lokácií ako Porta Fisco, Severný pól alebo Isla Watchit. Nakoniec sa dostanete aj do Organonskej pevnosti, kde Rufus musí zachrániť Goal unesenú Cletusom a zároveň aj prekaziť jeho plány v zničení Deponie.

Nebudú chýbať ani minihry, ktoré som ja ako inak než preskočil. Skúšal som ich plniť, ale boli pre mňa trocha zložité. Niektoré úlohy boli veľmi zaujímavé, ale asi najlepšou bola pasáž kedy som vyjednával s 3 osobnosťami Goal a pre každú boli vytvorené vlastné misie, pri ktorých ste preskúmavali rôzne oblasti mesta a stretávali zaujímavé osoby. V hre sa stretnete s novými, ale aj starými postavami. Medzi nové patrí napríklad Seagull - Rufusov nevlastný otec, ktorého kruto zabije Argus; Janosh - šušľavý Robin Hood, pri jeho konverzáciach som sa nikdy nemohol prestať smiať; Goon - smradľavo-raperský bezdomovec od narodenia; a veľa ďalších velice zaujímavých nových postáv. V starých sa objavia už spomínaní Doc, Bozo, Goal, Cletus a v Porta Fisco sa objavý aj Toni.

Dabing bol opäť na vysokej úrovni a nechýbali zábavné konverzácie, ktoré pochodovali celou hrou. Aj nové postavy boli výborne napísané. Soundtrack bol vynikajúci a nesklamali ani Huzzah pesničky. Grafika sa posunula o niečo ďalej od predchádzajúceho dielu a na kreslený príbeh bola radosť pozerať. Nesklamala ani dĺžka hry, ktorá bola primeraná k tomu, aby hra nebola krátka, ale ani dlhá.

Dokonca sa mi podarilo nájsť jeden väčší bug, keď na Isla Watchit postávíte Baby Goal do bazénu a nepríkážete jej z neho výjsť, následne sa vrátite do lode, kde sa Goal vyskytne a opäť pôjdete na to miesto, na jednej obrazovke sa objavia dve Goal. Neberem to ako zápor hry, len skôr ako menšiu nepozornosť vývojárov s niečím, čo nečakali.

Aby som nezabudol. ad142, ďakujem za hru.

Nakoniec len poviem, že Chaos on Deponie je výborné pokračovanie celej série. Oproti prvému dielu sa takmer všetko posunulo na lepšiu úroveň a bola radosť zúčastniť sa Rufusovej cesty za záchranou Deponie. Už sa neviem dočkať, keď sa dostanem k ďalšiemu dielu.

Pro: Príbeh, lokácie, Rufus, všetky postavy, soundtrack, grafika, dabing, dĺžka hry,....

Proti: Nič.

Hoši a děvčata z Daedalic Entertainment jsou sázka na jistotu. A to především v případě, pokud holdujete adventurnímu žánru. Série Deponia je pro ně asi ten nejrozsáhlejší svět, na kterém kdy pracovali a tak jsem po opětovném dohrání jedničky rovnou rozjel díl druhý. Nač čekat, když to máte po ruce.

Deponia je planetka, která, světe div se, pod nánosem bordelu, stále žije a docela i, v rámci možností, prosperuje. Jenže to by na ní nesměl žít dvorní idiot Rufus, který na co šáhne, z toho se stane jaderná zbraň určená k sebedestrukci. I jeho přičiněním tak hrozí jeho domovině zánik. Je pravda, že na odvrácení tohoto zániku pracoval už v prvním díle, ale tam na co šáhnul, to stejně tak zkurvil, takže si hra poměrně snadno vytvořila berličky k tomu, aby mohla pokračovat ve vyprávění i v díle druhém, logicky s dovětkem: Chaos na Deponii.

Rufus se opět dostane do centra dění a jediná osoba, která může zachránit jeho rodnou planetu, je opět jeho milovaná Goal. To by ji ale nesměl roztrojit osobnost, každou nahrát na různý disk a ty disky pak postupně ztrácet a zase nalézat. No, co Vám budu povídat. Rufus je pořád stejné nemehlo, ale vaším přičiněním bude dělat všechno proto, aby se zlé v dobré obrátilo.

Druhý díl běží naprosto v totožném duchu jako díl první. Během hraní, ale i po dohrání jsem přemýšlel, v čem je druhý díl alespoň trošku odlišný. Řekl bych, že obtížnost mírně stoupla. Hlavně tím, že si tu tvůrci nechali pár hádanek, na které bych bez návodu prostě nepřišel.Ono, když máte logické hádanky ze hry, tak je máte ze hry, ale když pro vyřešení problému musíte ztlumit hudbu v nastavení, tak je to skoro až na pováženou. Pravda ale, že pokud budete důsledně číst dialogy, často hra k tomu nabádá. Hráč se ale musí zajímat a pěkně se atmosférou hry pohltit.

Ono to ale naštěstí není nic těžkého. Graficky je hra opět ztvárněná velice pěkně. A to i přesto, že těch prostředí tu ve hře není zase tak moc na to, jak je dlouhá. Většina hry se totiž odehrává na plovoucím ostrově, kde na bordelu vzniklo městečko. Dabing je tu opět naprosto perfektní. Dokonce bych řekl, že některé postavy tu kvalitou překročily hranice standardu do vysokého nadprůměru. Především Janosh. Opět se tu ale setkáte s pár nelogičnostmi a především s minihrami, u kterých musíte chvíli přemýšlet, jak se vůbec hrají. Pravda, že u miniher se originalitě meze neberou, ale možnost je přeskočit jsem párkrát velice rád uvítal.

Druhý díl ze světa Deponie mě v celkovém kontextu hry bavil a okamžitě jsem se pustil do dílu třetího. Dokud je příběh v myšlenkách čerstvý, tak proč s tím přestávat, že? Rád bych řekl, že na to, jak je hra vtipná, je poměrně oddech ji hrát. Ona to ale úplně není pravda. Obtížností hravě překonala první díl a tak jsem už teď velice zvědavý, s čím se tvůrci vytasí v díle třetím.

Pro: Opět super zábavně střelená adventura s perfektním dabingem a hezky namalovaném prostředím.

Proti: Opět ale místy nelogická a docela i obtížná. Zde prostě musíte počítat s jakýmkoliv nápadem, i s tím, který by Vás nikdy nenapadl.

Chaos on Deponia vyšla ve stejném roce jako první Deponia a tím je jasné, že se z hlediska grafiky či ovládání moc (či spíše nic) nezměnilo. Příjemná karikovaná a ručně kreslená grafika, pohodové ovládání, humor a pod tím pekelná obtížnost, chaos v příběhu a tentokrát i monumentální rozsah.

Intro nám ve formě 40s noiru/50s sci-fi shrne předchozí děj, v prologu Rufus zdemoluje Docovi laboratoř při hledání kladiva a pak "zachrání" Goal od cesty na Elysium s "bídákem" Cletusem. Když vše dovrší koupením laciných paměťových karet, výsledkem je Goal s třemi osobnostmi, mezi kterými lze přepínat. Je tu namyšlená dáma, naivní teenagerka a prchlivá hulvátka - a všechny tři musí Rufus okouzlit, aby souhlasily s operací.

Toť ve stručnosti děj prologu a první, rozsahem naprosto šílené kapitoly. Rufus se stejně jako v prvním díle dostává do obrovského městečka, tentokrát Floating Black Market, je tu milion úkolů, milion aktivních míst, puzzle, minihry a hodiny utíkají aniž byste se něčemu blížili. Opět mě to připomínalo některé ty 90s monumentální komediální adventury (třeba Simon Sorcerer 2 či Discworld 2) s obrovským rozsahem, kde každý úkol je trošku nelogický a každá postava praštěná či mírně jebnutá. Trpaslík v pianu, šišlající vůdce odboje který se schází u maminky ve sklepě, gondoliér co neumí italsky, starý "pirát" Bozo, šílený vědec Doc atd... a samozřejmě Rufus tomu všemu kraluje. I když už není sobec a stal se z něj v podstatě dobrák, je to ještě větší idiot, magor a chodící katastrofa než v prvním díle... nad většinou hlášek a věcí co dělá Vám bude zůstávat rozum stát.

Hratelnost je hlavně v té první kapitole pekelná - základní cíl tušíte, ale k tomu musíte vyhrát třeba komplikovanou minihru (souboje v aréně), řešit logistiku vysílání po ostrově abyste dali dva lidi dohromady a zbavili se otravného gondoliéra (s brutálním výsledkem :D) či naprosto megalomanský úkol s klubem ptakopysků. Druhá kapitola s ježděním po ostrovech už je oproti tomu čajíček a třetí je v podstatě kratičké finále, ale i tady přichází chuťovky většinou ve formě nějakého puzzle či minihry (klepání, zvířecí teleport). Finále je spíše místo kombinování předmětů o reakcích v nějaký akčních scénách. Takže se mi po dlouhé době nepodařilo nějakou adventuru dohrát na jeden zátah, naopak jsem byl rád když jsem to po první kapitole mohl vyčerpaný vypnout.

Některé věci mě překvapily - třeba že pár lidí zařve stylem kulka do těla, to bych v komediální adventuře nečekal. Je tu nečekané shledání se ztraceným otcem. Nechybí tu jedno kratičké cestování časem a celkem slušné zvraty po první kapitole kdy se dovíte co je Elysium a proč má vlastně Deponia být zničena. A tak to sráží až finále, které je věrné slovu chaos v názvu... tohle je ovšem spíše nevkusný německý maglajz, kde postavy asi 10* v průběhu pár minut změní názor, stranu, k tomu chaos v třech osobnostech a dvou tělech Goal. A nakonec se zase vůbec nic nevyřeší - Goal zůstávající dole, její tři osobnosti, Cletus cestuje nahoru, co bude s Deponií, zda se někdy podíváme na Elysium... nic.

Svět Deponie mě začíná bavit a herně jsou to opravdu hutné, megalomanské záležitosti, ale po druhém nic neřešícím konci mám pocit, že si ze mě autoři dělají prdel, takže namísto původně plánovaných 80% nakonec jen 75%. A doufám že ve třetím díle se dočkám nějakého završení.
Co se v Deponii změnilo s druhým dílem? Rufus je idiot. Zatím tedy nic. Goal je schizofrenička. Pořád nic moc. Tak třeba... Jedná se o adventuru s infantilním humorem? Ne, dneska mi to moc nejde.

Ve druhém díle se autoři snaží být ještě vtipnější, než v tom prvním. Jak se jim to daří je na posouzení každého, občas humor ale opravdu zadrhává. Stejně jako mechaniky a pár hádanek. Zákysů bylo dost, mnohá řešení byla tak překvapivá, že by mne doopravdy nenapadla. Na druhou stranu, když zkoušíte všechno na všechno, alespoň si u toho vyslechnete Rufusovi komentáře. Což vám moc nepřidá, ale aspoň se pobavíte. Občas.

Co velmi cením je přidaný komentář autorů k různým situacím a všem lokalitám. Je úsměvné poslouchat, jak autoři přemýšleli a jak určité nápady vznikaly. Pokud ale hru hrajete s českými titulkami, připravte se na pár opravdu špatných překladů. Jednu hádanku ani nemůžete vyřešit bez původních titulků, jelikož se jedná o lingvistickou záležitost a z překladu je možné ji vyřešit pouze jako pokus omyl metodou. Zajímavé že z anglického překladu to jde.

Jinak se pořád jedná o vcelku zábavnou adventuru, kterou je ovšem potřeba si dávkovat po menších porcích. Jinak by se mohla při trávení vrátit zpět v nehezké formě.

Pro: Humor, komentář autorů, výtvarné vzezření

Proti: Překlad, humor na sílu, zvláštní řešení hádanek

Jsou to už dva roky co jsem naposledy hrál první díl této série, a ani já sám nevím proč mi trvalo tak dlouho dokopat se k pokračování, a musím říci že druhý díl nejenže lehce překonal mé očekávání, dokonce je i lepší než díl první.

Druhý díl navazuje přímo na díl minulý a my pořád máme za úkol zachránit Deponii před destrukcí ale aby toho nebylo málo tak má Goal poškozený datový disc a kvůli tomu si nic nepamatuje, samozřejmě to by nebyl Rufus aby všechno jako vždy nezkomplikoval a výsledkem je že Goal má teď osobnost rozdělenou na třech discích. No a na vás je to vše napravit a do toho opět zachránit Deponii.

Ihned na začátku si určitě všimnete že se nacházíme ve zcela nové lokaci kterou je Floating Blackmail Market, ráj podivných,ošklivých,nemytých,hrdlořezačských individuí, tato utopie pro podivná individua je rozdělená na vrchní a dolní, dolní je pro už zmiňované nekňuby přičemž vrchní je pro vyšší sortu lidí, která si může dopřávat ptakopysčí večeři při západu slunce. Musím přiznat že zasazení do nové lokace hře prospělo a Floating Blackmail Market nabízí poměrně dost zajímavých a hlavně hezky vyvedených zákoutí a míst. Bohužel Blackmail Market je jedinou velkou lokací ve které se budete pohybovat, ale ke konci hry se přeci jen podíváte i na jiná místa jako třeba Severní Pól či Porta Fisco ( jehož hlavní památkou je velice smradlavý bezdomovec, nebo je to jen špinavý hipster ?) apod. Jak jsem výše nakousl tak k těmto lokacím se dostanete až ke konci hry takže se může stát že vás po nějaké době Blackmail Market omrzí, i když je velice hezky zpracován.

Na rozdíl od lokací se ale nezměnila nádherná grafická stránka hry, kde skoro všechny lokace lahodí oku a no, je zbytečné to nějak dlouze rozvádět jednoduše ručně kreslená grafická stránka je na jedničku !

Poté humor a s ním i vtipné dialogy se podle mě dočkaly znatelného zlepšení a já se už od začátku skvěle bavil až nějak do poslední části hry. Ona hra stojí především na humoru který vtipný je, a trapných fórů je tu podle mě minimum, za sebe mohu vypíchnout třeba mluvícího robotického psa či robot v obchodě co se vás snaží přesvědčit že rozbité brýle opravdu pořád fungují. Podle mě si každý najde v Deponii to své jelikož kombinuje mnoho druhů humoru tak že tu najedete jak absurdní vtípky tak lehce vulgární či i na sexuální narážky dojde. Jednoduše každý si tu určitě najde to své. Dialogy jsou tedy povedené a čtivé až na pár momentů kdy se nějaký komentář Rufuse či jiné postavy po několikáté zopakuje. Bohužel vysoká kadence vtipů má jeden problém a to že se humoru přejíte (tedy já to tak měl) jak jsem zmiňoval tak už ke konci hry jsem si tak trochu přál ať to skončí jelikož už toho bylo jednoduše moc, a ze mě počáteční nadšenost upadla.

Dále co u humorných adventur bývá zvykem je poměrně velká obtížnost, která tu ruku na srdce také je, můžou za to hlavně občasní nelogičnosti či možnost sebrání jistého předmětu až po vykonání dialogu.

Skvělou stylizaci a humornou atmosféru podtrhuje velice povedený soundtrack který i obsahuje poněkud epické a dramatické skladby a i jako u humoru každý si přijde na své.

Charaktery jsou zpracované zajímavě ať už pár známých z minulého dílu, tak hlavně zcela nové postavy které jsou skoro vždy něčím zajímavé či vtipné např: Robot z obchodu, Německý velitel odboje či podivný číšník v restauraci co má démona ve sklepě ? No jednoduše je tu povedené ´´obludárium´´

Tak shrňme si to pokračování předčilo první díl ale pořád mám pocit že to jde ještě lépe, ale i tak je hra vtipná,hezká a hlavně skvěle graficky vyvedená, herní doba je tak akorát (kdyby byla delší asi bych snížil o 5% hodnocení, jelikož mě poslední půl hodina skoro nebavila). Doufám že třetí díl bude ještě lepší a já si budu moci Deponii zapsat mezi oblíbené herní série.

Pro: Všehochuť humoru,soundtrack,stylizace,postavy,lokace,dabing,dělka

Proti: Až moc velká kadence vtipů, místy obtížnost, menší chybky