Cats are Liquid

akce > plošinovka *
07.12.2015 PC
Cats are liquid je minimalistická plošinovka, ve které se ujmete malé bílé kočky. Ta se ocitá v podivném světě kterému nerozumí, ale prostřednictvím krátkých textů postupně odhaluje jeho zákonitosti a snaží se dojít na konec levelu. K tomu může využít skákání, lezení po zdech nebo schopnost změnit se do kapalné nebo plynné formy.

Každá série levelů je laděná do jiné barvy a obsahuje jiné druhy překážek. Jedno je však společné - oranžové trny, čtverce, bomby a bazénky kočičce ubližují, což se projeví bolestným mňouknutím. V každém levelu má 3 životy, které jí musí vystačit do následujícího checkpointu, kde se opět doplní.

Hra vyšla také na mobilní platformě Android, kde je distribuována zdarma.

Tohle byl hodně zajímavý zážitek... Mluvíme tady o poměrně jednoduché plošinovce s roztomilou kočičkou, která ale později uvnitř ukáže pořádně hutné téma deprese, smrti, skoro až nihilismu.

Hra začíná v pozitivním duchu "jsem malá kočička a půjdu zleva doprava". Po chvíli přibývají další schopnosti, které dovolují konstruovat levely i nahoru/dolů, přidávat překážky a vymýšlet různé jiné kejkle (úprk před pohyblivou "zdí"). Začátek je velmi jednoduchý. Střední část hry už obsahuje delší levely a také mnohem více možností, jak se zranit nebo zabít. Díky schopnostem to ale není těžké a navíc jsou zde poměrně časté checkpointy. Když kočička potká parťáka čtverečka, je to putování hned trochu veselejší.

Zhruba v polovině už začíná kočička remcat. Proč to dělám? Jaký to má smysl? Dostanu se vůbec ven? A s tím, jak jí to začíná lézt na mozek, tak to působí i na vás. Tohle se opravdu hodně povedlo, protože něco takového opravdu nečekáte od hry, která vypadá jako pro děti. Chvílemi je kočička spokojená a říká si "půjdu dál a uvidím", aby za chvíli změnila tón a zase upadla do depresivní nálady.

V poslední čtvrtině hry už jsou levely výrazně kratší a bez checkpointů, takže obtížnost vzroste (je nutné dát celý level na jeden zátah). Deprese se prohlubuje, protože schopnosti mizí, parťák čtvereček už není, kočička je zase sama. Závěr mi pak solidně zamotal hlavu, protože umožňuje různé výklady. A čím víc jsem se v tom šťoural, tím jsem byl smutnější.

Hratelnost na dotykové obrazovce mobilního telefonu byla zvládnutá dobře. Ovládací prvky jsou dostatečně velké, dobře dostupné a nikdy se mi nestalo, že by právě hraní na mobilu bylo zdrojem nějaké mé nespokojenosti. Hra zaujme neobvyklým hudebním podkresem.

Nakonec asi jedinou větší výtku mám k jistému stereotypu. Nikdy jsem nevydržel hrát více než 10 levelů najednou - většinou jsem to hrál tak po pěti. Takže jde vlastně o ideální "záchodovou" hru :)

Pro: Hra umí vyvolat neobvyklé emoce, dobrá ovladatelnost, rozumná (spíše nižší) obtížnost

Proti: Stereotyp, který se hra snaží maskovat