Call of Cthulhu: The Official Video Game

30.10.2018 PCPS4XOne
08.10.2019 Switch
Cyanide Studio, Saber Interactive (Switch verze)
Ostrov Darkwater je sice z Bostonu vzdálen coby kamenem dohodil, ale jistě není místem, které by lákalo k trvalému životu. Jeho ponuré pobřeží s téměř neustále přítomným mlžným oparem, který nedopřává slunečním paprskům, aby prohřály prochladlé kosti několika starousedlíků, již u mnoha lidí vyvolalo nepříjemné mrazení v zádech. Když na ostrově konečně dohoří poslední ohniska obrovského požáru, místní obyvatelé začínají sčítat škody. Popelem lehlo celé panství malířky Sarah Hawkinsové a při požáru zemřela nejen ona sama, ale i celá její rodina. Policie případ odložila jako nehodu a ke zdánlivě banálnímu případu je otcem zesnulé povolán Edward Pierce. Válečný veterán Edward je vtažen do tak temných blasfemických tajemství ukrývajících se hluboko pod povrchem ostrova, že si je lze jen stěží představit...

Dlouho očekávaná hororová a detektivní adventura s RPG a stealth prvky, která vzdává hold Lovecraftovu dílu, jeho mýtu Cthulhu a současně je adaptací pen & paper RPG hry od společnosti Chaosium. Atmosferický a temný příběh vyprávěný z pohledu očí soukromého očka Edwarda Pierce vás provede částečně otevřeným světem a přinutí vás k průzkumu zdánlivě opuštěného zámku. Hra vám umožní různé způsoby postupu a nabídne detektivní mód navázaný na vývojový strom vašeho hrdiny. Právě rozhovory s NPC otevírají další možnosti a cesty k překonání překážek.

Vývojáři si zde zakládají na originálním přístupu a na budování atmosféry nejistoty, kdy hlavní hrdina nakonec nemůže věřit ani sám sobě a pohybuje se na hranici vlastní příčetnosti. Jím učiněná rozhodnutí navíc ovlivní vztahy a osudy ostatních postav, což vyústí v několik možných zakončení celé hry.

Tak jsem to rozehrál. Podle prvních dojmů bych neřekl, že to vyšlo o tolik let později než Dark Corners of the Earth. Atmosférou (a bohužel i…

Začal jsem věřit na možnost cestování v čase. Nebo jak jinak si vysvětlit vcelku moderní produkci francouzských Cyanide (Styx: Shards of Darkness) a jejich odvedenou práci na hře Call of Cthulhu, která působí jako by do dnešních měsíců vypadla přímo z roku 2006?

Historie studia může napovědět, že toto žádní odborníci na adventury nejsou, a proto jsem k tomuto titulu přistupoval krajně rezervovaně, i přes nadstandardně velkou propagaci a sympatická vyjádření tvůrců o možnostech a rozsahu hry. Call of Cthulhu ovšem působilo, minimálně z propagačních materiálů, jako sbírka jinde vykradených nápadů nalepená na stále více populární značku "Lovecraft". A to se i postupně začalo projevovat a po závěrečných titulcích i potvrdilo.

Kvalita hry jde s každou kapitolou (celkově patnáct) dolů. Po slibném začátku je ale hráč konfrontován s krajně omezenou linearitou, která se ale snaží maskovat za větší kulisy. Po příjezdu do městečka Darkwater lze očekávat klasickou detektivní práci. Realita je ovšem taková, že si promluvíte s pěti obyvateli, použijete tři předměty a zjistíte, že jedna věc tu nesedí. Střih. A následuje další kapitola v podobném, krajně minimalistickém, duchu. Ne, nezlepší se to a první kapitoly jsou opravdu také ty nejvíce zajímavé. Možná i proto, že repetivnost a absence jakékoliv výzvy je zastřena povedenou atmosférou a začátkem rozplétání záhady. Abych ovšem nesliboval něco, co hra nenabízí. Tu zmíněnou záhadu je třeba brát s trochu větší rezervou. Trochu zkušenější hráč, znalý klišé používané v tomto žánru, asi nejspíše odhadne děj Call of Cthulhu během druhé a třetí kapitoly. Napovím jen, že ano, tipli jste si správně - podivní lidé v podivném městě, léčebna pro duševně nemocné (ta nemůže chybět, jsme přeci v roce 1924) a stále populárnější "snové" sekvence. Autoři hráli všechny podobné hry, a z každé si vzali něco. Máme tu kus z Dark Corners of the Earth, něco zase z John Saul's Blackstone Chronicles, pro změnu zase kapitolu jako vypadlou z Dishonored. Nechybí ani "stealth", "role play" prvky a akční pasáže (s asi nejpodivnější mechanismem střelby, jaký jsem u videohry viděl). Autoři to chtěli mít prostě vše. A to jsem ani nezmínil akční útěk ala Uncharted: Drake's Fortune.

O to méně snahy ale bylo investováno do samotné kvality jednotlivých prvků, a hra jako celek působí pouze negativním dojmem. Nezlepší to zcela obyčejný detektiv Edward Pierce (dabér je stajný jako u Vampyre, takže pak se nelze divit, že všichni "hrdinové" jsou jako přes kopírku), nudný příběh s několika plot twisty a ani animace, které někdy hororovou hru mění na komedii. Pokud by nešlo o novinku a nemělo by Call of Cthulhu: The Official Video Game krátkou hrací dobu (6h), těžko bych se přemáhal k dalšímu zapnutí. Zvláště když 3/4 hry už jsem viděl jinde, a daleko lépe zpracované. Opravdu, zahrajte raději Darkness Within: In Pursuit of Loath Nolder, Scratches nebo Layers of Fear. Možná i Conarium. Call of Cthulhu je klasická budgetová hra od budgetových tvůrců, která funguje jen jako další titul pro příznivce Howarda Phillipse Lovecrafta do sbírky.

A já ji mohu s klidem řadit k Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth, Prisoner of Ice a Necronomicon: The Dawning of Darkness. Tedy k podprůměrným adventurám (s nálepkou lovecraft brand), které nedosahují kvalit konkurence.

Pro: brzy to končí

Proti: level design, příběh, postavy, adventurní části, akční pasáže, "role play" prvky, animace