Nejsem z těch, kteří by moc dávali na technickou stránku her, ať už si pod tím představujete optimalizaci, technickou úroveň grafiky nebo to, že hra nepadá. Ba troufám si tvrdit, že velká část mých vůbec nejoblíbenějších her jsou alespoň v jedné z výše zmíněných kategorií naprosté propadáky. Stejně tak dokážu skousnout nezáživnou nebo špatně koncipovanou herní náplň, protože jsem trpělivý člověk a mým největším požadavkem u hry je, aby mi čas u ní strávený něco dal.

Ale u California mi ruply nervy. Možná, při pohledu zpátky, jsem mu ještě poslední šanci dát mohl, ale došel jsem do bodu, kdy není návratu, jelikož jsem se zbavil všech svých uložených pozic. Totiž když se ve hře, která má herní délku v průměru asi tři hodiny, čtyřikrát zaseknete tak, že musíte předchozí tři čtvrtě hodinový úsek opakovat, to už je na pováženou. Jenže kdyby ten úsek alespoň stál za to!

Californium je hra odkazující na život a dílo spisovatele Philipa K. Dicka. To mě samo o sobě dost zaujalo, jelikož jsem také knihomol a těší mě rychle se množící množství her s inteligentní tématikou v poslední době. Jak známo, Philip K. Dick měl složité dětství a, nepletu-li se, trpěl poruchami osobnosti, tudíž jeden nemusí ani hru hrát, aby tušil, že zde bude mít co do činění s narážkami na těžký život spisovatele a alternativní reality. A skutečně, protagonistou California je jeho alterego Elvin Green, neúspěšný pisálek, kterému zemřela dcera, opustila ho žena a prochází vleklou kreativní krizí, díky níž mu hrozí, že skončí na ulici. Skvělý způsob, jak zažehnout drama.

Naopak výborný způsob, jak ho pohřbít, je nechat hráče ve hře, která se zaměřuje na atmosféru, průzkum a dialogy, hledat skryté symboly, jejichž nalezení vede k pootevření dveří do paralelního světa. Nic nezabije napětí při řešení sociálního dramatu tak, jako hledání titěrného svítícího symbolu v úklidové místnosti, který navíc můžete spatřit jenom tehdy, když si prvně prohlédnete koště, pračku a stoh časopisů. Politováníhodný je také směr, jakým se příběh vydává v druhé polovině hry, respektive béčkový sci-fi setting, ve kterém se odehrává.

Škoda. Možná, že hra končí zajímavým vyvrcholením a možná, že se k ní ještě vrátím, ale dnes to rozhodně nebude. Bugům a nevypilované hratelnosti odolávám jako málokdo, ale pohár občas přeteče. Závěrem bych snad jen dodal, že Californium je nejspíš první hra, u které bych si dovolil souhlasit s tezí, že by lépe vynikla jako povídka nebo krátký film, spíš než právě hra.

Pro: dobrá atmosféra a soundtrack, zajímavý svět, potenciálně zajímavý příběh

Proti: nudná herní náplň, špatná optimalizace, slabší postavy

Žádné kreativní bláboly, jen zcela suchý komentář:

Koupil jsem to hodně impulzivně, ne že bych peněz litoval, ale asi bych za to chtěl dát trochu méně (koupeno za 9 evropských dolarů). V rámci her v indie formátu hodně zajímavé. Především velmi stylové. Celou hru prozkoumáváte různé variace jedné ulice. To mě osobně trošičku zklamalo, čekal jsem trochu rozsáhlejší a méně lineární zážitek.
Herní mechaniky spíš slabší. Symboly, které musíte hledat, jsou ukryty docela kreativně, ale nikoho to na prdel neposadí. Příběh není napsaný vůbec špatně, akorát konec bych už označil jako takové menší klišé. Oproti zbytku hry je slabý a bez koulí. Hudba velmi podařená. Délka hry tak čtyři hodiny maximálně, když se někde zaseknete. Mě to na Steamu píše 13 hodin, protože jsem v půlce hry dal pauzu a šel ven chlastat.
I vzhledem k délce hry jsem narazil na pár velmi otravných bugů.

Asi bych ocenil, kdyby se něco takového udělalo v mnohem větším rozsahu s více herními prvky. Celkově se příběh začne strašně rychle hrotit, což je škoda. Pozvolnější průchod by asi dal lepší zážitek.

Celkově bych tomu dal takové silnější 3,5 hvězdičky, nebo slabší 4 ( ͡° ͜ʖ ͡°) Samozřejmě tím hodnotím můj osobní zážitek ze hry. Na objektivní hodnocení hry bych si v tomto případě netroufl ani v nejmenším.

Pro: Styl, hudba, celkově zajímavé

Proti: Konec, omezený rozsah, velmi lineární