Brány Skeldalu 2: Pátý učedník

The Fifth Disciple

RPG > nezařazeno
23.11.2002 PC
, (sekundární)
O deset let dále se posunul příběh druhého dílu Brán Skeldalu oproti prvnímu. Z tajemného ostrova nabitého magií se ovšem vrátil pouze jeden člen původní skupiny, ale ten, jak se brzy ukazuje, není úplně svatý.

Oproti předchozí hře se také změnil žánr. Brány Skeldalu 2: Pátý učedník, v anglické verzi The Fifth Disciple, jsou mixem adventury a RPG, což mnohé fanoušky velmi rozlítilo a také kvůli tomu nedosáhly zdaleka takové popularity jako díl první. Autoři se při tvorbě hry inspirovali knihou Souostroví Gulag a Heroes Of Might And Magic III.

V roku 2016 vyšel třetí díl s názvem Brány Skeldalu: 7 mágů, ktorý byl znova klasickým čtverečkovým dungeonem.

HAHA TAK VÝZVU2017 JSEM NEDAL A FOR THE RECORD, MŮŽE ZA TO TAHLE HRA XD edit: Za čas to zkusím znovu a jestli to znovu nedám, tak za trest…

Prvý diel BS bol vo svojej dobe na mňa priveľmi hc dungeonom. Preto som uvítal zmenu v hernom štýle, navyše mi od pohľadu pripomínala moju obľúbenú sériuQuest For Glory mixom adventúry a jemného RPG.

V praxi je to ale pomerne dvojsečné, úvodná lokácia trestaneckej kolónie človeka pomerne ľahko vtiahne do deja a necháva ho lačným po príbehu. Potom nasledujú prvé boje (v ktorej inej hre stretne človek hada veterána? :D) a hoci nie sú vyslovene zlé. Po čase prídu človeku v tej hre úplne zbytočné.

Zároveň aj príbehový chodníček začne byť trochu rozpačitý. O čom možno svedčí aj rozpočet hry - všade je prázdno. V hlavnom meste stretne hráč asi dve postavy a aj to pomerne šetrne rozanimované. To je asi ďalšia vec čo mi vadila, vizuálne spracovanie. Nejde o to, že by som potreboval nejaké grafické orgie, skôr mi vôbec nesadol vizuálny štýl hry, nepekné pretiahnuté tváre a skicovité dlhoruké postavy. Navyše ako som už spomínal nevábne rozanimované.

Trošku mi vadil aj dabing, pretože ten príbeh je neustále podávaný so zatajeným dychom, ako keby šlo o to najtajomnejšie a najnapínavejšie pod slnkom, ale zároveň je postup hrou s výnimkou úvodu dosť nekonfrontačný, žiadne extra nástrahy, zvraty a dejové stúpania. Tu sa však musím zastať atmosféry v jednom bode - v zničenej veži z prvého dielu, čomu asi aj dopomáha veľmi pekná titulná melódia.

Celkovo vzato asi nie je ani nejaký špeciálny dôvod túto hru hrať. Adventúr je množstvo lepších, v akčnom/RPG štýle je to tu minimalistické a nestojí to za reč. Samozrejme hra má pár svojich silnejších momentov, najmä ten úvod a takmer záver. To však len dokazuje, že týchto pár momentov bol asi pôvodný nápad pre tvorbu hry, pôvodné nadšenie z celkom pekne prevedených situácii, ku ktorému však bolo treba dorobiť kopec tej "povinnej" vaty a tam už tá hra taká vábna nie je, hoci úplne zle sa to nehrá...

Pro: atmosféra v pár momentoch, titulná skladba, snaha o spestrenie adventúry pár rpg prvkami

Proti: kopec vaty, nepekný vizuál a rozanimovanie postáv, bezkonfrotačný a polopatistický dej

Brány Skeldalu je pojem, který v mém dětství šel tak trošku mimo mě. Když byl první díl aktuální, nějak jsem si k němu nedokázal najít cestu. Možná jsem na něj byl ještě hodně mladej. Každopádně jsem se k němu už nikdy nevrátil a jedinou možnou cestu k této značce jsem viděl přes adventurní druhý díl...a tak jsem se do něj po mnoha letech lákání nakonec pustil.

Brány Skeldalu 2 jsou moc příjemnou adventurou s hezkým nápadem a, na tu dobu, pěkným zpracováním. Není to nic dokonalého, ale má v sobě nápady, které dokáží zaujmout. Fascinuje mě, že se autoři rozhodli pustit do takového příběhu. Chvilku trvá, než jsem se do toho čarodějnického světa dostal, ale nakonec se podařilo.

Musím pochválit nápad zkombinovat typickou 2D adventuru s tahovými souboji. Na druhou stranu nedokážu pochválit náročnost těch soubojů, kdy jsem kolikrát myslel, že z nich zešílím. Ke konci to byl fakt masakr a každou chvíli jsem přemýšlel, jestli to vůbec mám zapotřebí.

Na konec musím říct, že i přes místy náročnější obtížnost se mi tahle adventura moc líbila. Svým stářím jsem v ní cítil kopu nostalgie a i proto jsem si ji nakonec tak užil.
Předně chci říct, že ačkoliv se mi první díl Brán Skeldalu strašně líbil a je to vlastně můj nejmilejší krokovací dungeon, vůbec mě nezklamalo, že díl druhý šel jinou cestou. Ona to není jen tak ledajaká žánrová fúze adventury a RPG. Totiž Pátý učedník je naprosto plnohodnotnou point'n'click adventurou se vším všudy. RPG a soubojový systém je pak už jen třešničkou navíc.

Onen soubojový systém je podle mě dobře řešený a bavil mě. Ke konci už přicházel stereotyp, ale hra je celkově dost krátká na to, aby to začalo nějak štvát. Obtížnost není velká, pokud zvolíte dobrou strategii. V okolí Rovelandu jsem si vystačil s magickým štítem a blesky, v okolí Moharnu zase s golemem se všemi vylepšeními, případně hlubinou. Zabili mě jen párkrát a to jen díky tomu, že se čas od času stane, že začínáte v souboji jako poslední, a ani se nemusíte dostat na řadu (dle mého poměrně nevyřešené).

Příběh je sice naprosté klišé, ale potěší navázání na první díl a úvod do něj je dobrý. Chybí tu však jakékoliv zapamatováníhodné momenty. Hrou proplouváte, ale nic víc.

Co bych chtěl však vypíchnout, je hudba. Prakticky všechny skladby, co tu jsou, mají nápad a do hry se výborně hodí. Dabing je rovněž na vysoké úrovni. Grafika mi také sedla. Používání předmětů je poměrně logické, obtížnost je vyšší v místech, kdy se po vás chce kouzlit v místech mimo boj, protože za a) vám to vůbec nemusí dojít, za b) kouzel je hodně.

Zásadní nedostatky vidím jen dva, a sice v kvalitě příběhu a v krátkosti. V rámci žánru adventury to lze skousnout, ale v rámci RPG je to jen taková jednohubka, teprve jsem se začínal rozjíždět.
Byl jsem zvědavý na pokračování původních Bran Skeldalu, což byla vůbec první česká hra, kterou jsem si koupil (z Game4U blahé paměti). Hodnocení se týká dema, odehrávajcího se v trestanecké kolonii. Přestože vzhled mě nejdřív trochu vyděsil, velmi rychle jsem byl pohlcen (konečně kvalitním) dabingem a hratelností. A teď ještě někde koupit plnou...

Zatím to vypadá, že pokračování Bran Skeldalu dopadlo líp než pokračování Gooky... 80%
------------------------------------------------------

To byl puvodni komentar z roku 2011. Zacatkem cervna 2014 jsem se konecne dostal k tomu, abych si zahral kompletni verzi. Z finalniho hodnoceni jsem nakonec musel deset procent ubrat, a to predevsim kvuli bojum.

Protagonista nedokaze bojovat jinak, nez za pomoci magie - coz v momente, kdy vam mana dojde, je docela spatna zprava. Hra sice nabizi lahvicky s manou (lecive taky), ale ty nejsou dostupne vzdy. A kdyz uz dostupne jsou, tak na ne bud nemate penize, nebo penize mate, ale pro zmenu nemate kde koupit ty zatracene lahvicky. Nakonec se mi osvedcila taktika - zrychlit se, znehybnit protivniky pavucinou, privolat si golema a toho naboostovat. Naboostovany golem dela dvojnasobek skod, nez vase nejsilnejsi kouzlo dohromady a nakonec se mu podarilo se promlatit i stitem finaloveho bosse. I s timhle kombem vsak jednotlive souboje trvaji neskutecne dlouho a v posledni lokaci jsem monstra radeji obchazel, pokud to slo.

Velmi poslouchatelna je hudba (a prave bitevni choral trochu zprijemnoval ta natahovana jatka), grafika je misty rovnez povedena, pokud tedy mluvime o pozadi scen a ne o postavach. No a co se dabingu tyce, zde kraluje Preucil, ktery by i telefonni seznam dokazal podat s demonickou presvedcivosti.

Co se adventurni casti tyce, je tu par neskutecne zakysovych mist a diky za 100 ukladacich pozic - nez prijdete na to, jak prekonat nektere pasaze, chvili to potrva. A nad nekterymi momenty (upirka ve Skeldalu) radsi ani moc nepremyslet...

Zaverem - je to pristupnejsi, nez prvni dil, v ramci ceske produkce patri tento titul k tem originalnejsim, presto bych radeji doporucoval sahnout po Quest for Glory.