Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Book of Demons


Komentáře

< >
  • PC 100
K téhle hře jsem se dostal v podstatě náhodou, nějak nejsem naladěný na tu moderní pixelartovou vlnu, takže díla, která vypadají jako přežvýkaný devadesátky prostě většinou bez větší pozornosti přejdu.

Ovšem osud chtěl, abych na konec téhle hře věnoval pozornost, ani tak ne kvůli hře samotné, ale protože se na portálu překladů her toho času kutila čeština v podání velmi talentovaného překladatele Jetra. Já se v té době zmítal na počátcích streamování a hledal obsah, kdy samozřejmě nabídnutá prezentace češtiny nešla odmítnout. Byla to první věc, kterou jsem kompletně prošel během streamu a bylo to osudové shledání.

Narazil jsem totiž na klenot!

Jak už zmiňuje popis, jedná se o hack-and-slash RPG, které se ani v nejmenším nesnaží předstírat, že by nechtělo být prvním Diablem, ale do té směsice tak známých prvků si tvůrci dovolili zamíchat i nějaké to vlastní pojetí nejen svéráznou grafikou, která tak připomíná spíše než hru počítačovou, klasickou deskovku, tak i systém určování schopností postavy, který zde nevyklikáváte obligátními plusy u jednotlivých statistik, ale skládáte si je za pomoci získaných karet, tedy každá hraná postava, jsou zde tři klasy: Válečník, Loupežník a Kouzelník, jsou unikátně namíchaný balíček karet, který může mít různé bojové vlastnosti, schopnosti.
Ten je více na manu, ten více na agilitu, ten sesílá magické projektily, ten klasické ohnivé koule, nebo všechny řeže hlava nehlava a k tomu si pomůže pastmi nebo granáty různých směsí.

Variabilita je vcelku velká a věřte, že jen zkoušením různých variací můžete strávit hodiny a hodiny. Není to však to jediné v čem je hra výjimečná.
Tak prvně, jsou to i pravidla světa, který je, byť na první pohled to tak nemusí vypadat, celý 2D. Ve skutečnosti je to jen plošinovka z izometrického pohledu. Pohybovat se můžete jen 4 směry (áno jako v D), ale zdaleka ne tak svobodně, většinou jsou oblasti pohybu striktně vymezené a zatím co nepřátelé se pohybují všude kolem, sice také jen ve čtyřech směrech, ale i mimo cesty, které jsou určené jen pro vás, vy se musíte vysekat i z té nejmenší šlamastiky, abyste postoupili dále.
Souboj kolikrát není jen o bezhlavém klikání do nepřátel, ale sem tam jsou zde i mini hry, které je nutné splnit pro efektivnější likvidaci. Nepřátelé jsou tak například vybavení štítem, který je znázorněn malou ikonkou někde v okolí postavy a dokud ten nezničíte, úder postavě prakticky žádný neuštědříte. Podobně jsou na tom nepřátelští kouzelníci, kteří místy ukazují co kouzlí, zpravidla to bývá něco silnějšího a nechte-li si zadělat na potíže, je nutné jim takové útoky rušit. No a na konec ne všechny nepřátele efektivně zraníte jedním typem útoku, umějí být rezistentní ohni, ledu, jedu i prostému plácnutí mečem.

Hra skýtá i systém výzev, které vám doplňují jednotlivé průchody dynamicky generovanými oblastmi a mechanizmus, nazývaný Flexiscope, kdy si na začátku můžete přímo určit, jak zhruba dlouhou dobu strávíte průchodem následujícího dungeonu. Můžete mít méně času, tak si nastavíte jen třeba délku na 10 minu za cenu méně odměn, nebo chcete těžit maximum odměn, tak si rovnou nahodíte třeba 45 minut. Hra vám namíchá různou skladbu oblastí z těch co již máte prošlé s různou skladbou hustoty a obtížnosti nepřátel. Skvělá funkce.

Připočtěte si k hratelnosti i vtipné dialogy postav, které vás provází hrou ve městě a říkám vám, že tohle si užijete se vším všudy.

Pro: Originální vzhled, soubojový systém, vylepšování postavy, Flexiscope, náhodně generované oblasti, vtipné dialogy postav

Proti: Nepřijdu na nic co bych hře vytknul

+15