Blazing Chrome

11.07.2019

Píše se rok 21XX a budoucnost lidstva vypadá bledě. Planetu Zemi ovládají roboti, kteří se nečekaně vzbouřili proti svým stvořitelům, jež následně téměř kompletně vyhladili. Není ale vše ztraceno. Malá skupina bojovníků za svobodu v čele s blonďatou bojovnicí Mavrou a přeprogramovaným plecháčem Doylem se vydává na sebevražednou misi za nepřátelské linie, na jejímž konci čeká elektrárna pohánějící agresory, jejíž zničením by se lidstvu mohlo blýskat na světlejší zítřky…

Blazing Chrome je akční plošinovkou, vzdávající hold titulům z 80. a 90. let jako Contra III: The Alien Wars nebo Metal Slug. V roli jednoho ze dvou zpočátku dostupných hrdinů na vás v singleplayeru či lokálním koooperačním multiplayeru pro dva hráče čeká celkem šest úrovní, plných zběsilé arkádové akce a kovového šmejdu určeného k sešrotování. Kromě standardních úrovní, kde hrdinové kráčí po svých, dojde i na pasáže v různých dopravních prostředcích jako jsou robotičtí mechové různých druhů, kluzáky či zbroj s jetpackem. Samozřejmě nesmí chybět ani celá řada bossfightů. Hrdinům k dosažení jejich cíle poslouží nejen čtveřice zbraní (samopal, energetický bič, granátomet a laserová puška), ale i robotičtí pomocníci, posilující jejich útok, obranu a rychlost.

Kromě základní kampaně o třech stupních obtížnosti je k dispozici dispozici i boss rush mód a zrcadlový mód, v němž můžete celou hru odehrát zprava doleva. Po prvním dohrání se také odemkne dvojice nových hratelných postav, které namísto zbraní na dálku používají meče a poměrně zásadně tak mění herní styl.

Mnoho starších hráčů určitě má příjemné vzpomínky na arkádovou akční plošinovku Contra, která se u nás hojně vyskytovala na neautorizovaných čínských kopiích konzole NES. Ta se na poměry své doby pyšnila velmi plynulým gameplayem, zasazením inspirovaným akčními filmovými klasikami a brutální obtížností, která hráče k dosažení úspěchu nutila memorizovat skoro každého nepřítele. A v podstatě to samé na vás čeká v Blazing Chrome, téměř zcela nekompromisním návratu do 90. let, při jehož hraní zaplesá srdce každého pamětníka. Téměř zcela nekompromisním říkám proto, že tvůrci přece jen seznali, že vyrovnat se svým vzorům z devadesátek, co se týče obtížnosti, není nezbytně nutné.

V roli jednoho ze dvou zpočátku dostupných hrdinů na vás čeká celkem šest úrovní, plných zběsilé arkádové akce a kovového šmejdu určeného k sešrotování. A stejně jako v Contře platí, že stačí chvilka nepozornosti a zabije vás jediný nepřátelský zásah. Počet životů taktéž není nekonečný, tudíž obrazovku s nápisem GAME OVER uvidíte častěji, než jste z moderních her nejspíše zvyklí. To je však součástí zážitku, jelikož hra není zrovna rozsáhlá a v případě, že by byla o něco jednodušší, by s ní každý hráč byl hotový ani ne za hodinu. I tak Blazing Chrome však na rozdíl od svých vzorů nabízí meziúrovňové checkpointy a neomezený počet continue. To z potenciálně ultrahardcore hry dělá sice obtížnou, ale zvládnutelnou záležitost.

Krátká délka je naštěstí vykoupena vysokou variabilitou úrovní, které neustále střídají prostředí, představují nové nepřátele a hráči připravují nové, zajímavé výzvy. Kromě standardních úrovní, kde hrdinové kráčí po svých, dojde i na pasáže v různých dopravních prostředcích jako jsou robotičtí mechové různých druhů, kluzáky či zbroj s jetpackem. Samozřejmě nesmí chybět ani celá řada bossfightů, které ani v nejmenším nezklamaly. Obří robotičtí sokové jsou přesně tak impozantní, jak byste čekali. Tempo hry je tedy na jedničku a zakolísá snad jen v úplně poslední misi, která působí překvapivě komorně.

Bez retro vizuálu, doplňujícího retro hratelnost, by retro feeling byl poloviční a s potěšením můžu zkonstatovat, že tvůrci nezanedbali ani ten. Na rozdíl od mnohých pixelartových her, které pixelovou grafiku využívají spíše jako znouzecnost a míchají do ní moderní grafické efekty, vývojáři z Joymasher se opravdu snaží o co největší autenticitu. Blazing Chrome jakoby z oka vypadl Contra: The Alien Wars z konzole SNES a to včetně maličkostí, jako jsou chiptune soundtrack, dabing přítomný pouze v podobě nekvalitních, chrčivých samplů, rozmazaných falešných 3D efektů podobných technice Mode 7 nebo wireframových 3D objektů jako za použití Cx4 čipu. Najde se samozřejmě pár pasáží, kterých by na tehdejším hardwaru nešlo docílit. Avšak po většinu času si opravdu připadáte, jako byste hráli hru, která by klidně mohla vyjít před třiceti lety.

Joymasher zkrátka ví, co dělají a ví, proč si retro hry své kouzlo drží i dodnes. Po ninjagaidenovském Oniken a castlevaniovském Odallus: The Dark Call přišli s podobně kvalitní poctou sérii Contra, která se svým vzorům nejen vyrovná, ale v jistých aspektech je i překonává. A jelikož se nezdá, že by Konami ještě někdy přišlo s hrou podobného typu (o Contra: Rogue Corps lepší taktně pomlčet), je Blazing Chrome více než důstojnou náhradou.
Chtěl jsem dohrát v rámci herní výzvy 2021 "Amerika jak ji neznáte", ale budu se muset poohlédnout po jiné hře.

Hra je retro akční plošinovka, bohužel oproti svým předchůdcům velmi špatně zpracovaná, co se ovládání a hratelnosti týká. Na těchto hrách jsem vyrůstal, jelikož v době mého mládí a mého stroje Amiga 500 toho zas tolik na výběr nebylo a pomatuji jak jsem u Turican 2 málem zlomil joystik :-D

Ale zpět k této hře, graficky je to retro, ale i před 40 lety na tom byly hry lépe, což by ani nevadilo kdyby hra byla zábavná a dobře hratelná, což není. Level design odfláknutý a nudný, nepřátele a bossové taktéž. Vylepšování hrdiny brněním nebo lepšími zbraněmi toho také moc nenabídne. Hlavní problém je ovládání, kdy nejde s postavou stát a zároveň střílet šikmo nahotu nebo dolů, což dost hraní a některé situace komplikuje.

Rozhodně nedoporučuji, je hodně velké množství podobných her, tak si nekažte den hraním této.

Pro: nic

Proti: celkové zpracování viz. komenář