Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Diskuze

@Cobot (01.06.2022 16:32): Mě na VR nasral facebook a to, že na platformu přitáhli exkluzivity, u konzolí to dává smysl páč hry jim doslova dotujou to co ztratej na prodeji konzolích ale VR opravdu není dotovaný a tohle je jen trapnej gatekeeping .
@Dlaha1 (01.06.2022 13:40): já bych VR chtěl, ale asi nejvíc mě odrazuje l, že přes tu vysokou investici to může zastarat rychleji než grafická karta. Koupím to a za rok to bude beznadějně zastaralé.
@Cobot (01.06.2022 12:16): Dva roky po vydání se snad už může říct, že Alyx není tak úplně jen spinoff. IMHO by tě to potěšilo.

Tu investici do VR chápu, že se nechce. Na druhou stranu je teď dostupnější než kdy dřív a koupit třeba i z druhé ruky Oculus Quest plus Alyx může vyjít stejně jak sběratelská edice kdejaké hry. Jen dostaneš něco použitelného místo zbytečný figurky na lapání prachu :-)
@Dlaha1 (01.06.2022 11:56): jo na to jsem myslel, ale bohužel VR nemám a asi ani mít nebudu.

Chápu že nový díl je něco jiného, ale je tam, aspoň pro mě, velká pachuť z toho neukonečného příběhu z HL2.
@Cobot (01.06.2022 09:31): Hele Half-Life: Alyx je třeba pecka a funguje úplně skvěle i přes tu pauzu. Bylo strašně snadný do toho univerza znovu naskočit. Alyx ve mě zažehla vyhaslý plamen :-) Proto se nebojím, že by mě HL3 neoslovilo, kdyby někdy vyšlo. Nový díl je taky něco jinýho než remake.
Zapomněl jsem napsat dojmy. Za mě celkem zklamání. Řemeslné je to super. Grafický pěkně.Xen je nádhernej a i když chápu hejt na ten gameplay, tak v původním HL stal taky zaprd. Tady byla aspoň snaha ho vylepšit.

Co je horší, už to na mě vůbec nefungovalo. HL byl pecka před deseti lety. Těmi věčnými odklady EP3 a nikdy nevydanym HL3 je pro mě dřív jedna z nejoblíbenějších sérii asi mrtvá. Myslel jsem, že dám hned po dohrani HL2 a chuť jsem na to vůbec neměl

Upřímně si už vydání HL3 neumím vůbec představit. Ta mezera už je tak dlouhá, že novou generaci to nemůže zajímat a navazovat po deseti a víc letech na rozjetý příběh je podle mě mimo i pro lidi jako já co z toho byly odvařený když to vyšlo.

Takže FCK Gaben :)
@Walome (02.05.2022 14:15): Atmosféru bych tomu teda nevytýkal :O Mě baví hrát i origoš, i Black Mesa. Oboje z úplně jiných důvodů. Pravda, v BM přeskakuju Xen... :) Dvojku jsem relativně nedávno rozehrál znovu a na konci mě to úplně přestalo bavit.
Dokument shlédnut. Jsem trochu zklamaný, čekal jsem zdravý-kritický přístup, nějakou sebereflexi, té se dočkáme jen málo. Na to, že Noclip má měsíční příjem jak kráva, tak vlastně tvůrce nijak nechallengnul dobrýma otázkama. Xen je dobrý fakt jen ze začátku, pak na piču a nechápu, proč někoho napadlo, že přepojovat milion kabelů a jezdit pořád dokola na pásech bude hráče bavit.
Dokument shlédnut. Autoři mají opravdu pocit, že celým Xenem vlastně hru vylepšili. A to jejich vysvětlování, jak jim původní finální souboj HL s Nihilou přišel nezáživný, kvůli neustálému teleportování, taxtoho udělali hektický šajt, protože tak to má přece každý rád... stejně mám chuť si to zahrát znova, alespoň s první třetinou Xenu.
Na HL jsem měl právě strašně rád ten okamžik, kdy se člověk najednou dostane ven. Ten přelom je super.
@AlieN (19.02.2022 03:09): Tak já netvrdím, že je to kvůli tomu špatná hra, jen se prostě tak trochu víc těším, až vylezu mimo ten vnitřní komplex, do kterého se bezesporu určitě stejně vrátím. Proto jsem se zeptal, nic dalšího za tím není potřeba hledat. Že to není openworld, mi je samozřejmě jasné a ani to od té hry nemám důvod očekávat.
@Chuck (18.02.2022 21:29): Druhá polovina jsou převážně venkovní lokace (na poměry hry z roku 1998, není to openworld).
Black Mesa je horší než originál... no ale chápu že pro nováčka je lákavější.
@PavelU (18.02.2022 21:53): Tak to, co si napsal, nedává smysl. Jak můžeš hráči, kterému se nelíbí Black Mesa, resp. kterému se nelíbí design prostředí, doporučit HL1? :) (řečnická otázka, prosím, raději neodpovídat)
Dočkám se, že vypadnu i do venkovních lokací, nebo budu pořád tvrdnout v tom nezajímavém komplexu kanceláří? Zatím to na mě působí dost nezáživně, což je zjevně způsobeno tím, že HL1 jsem vynechal a šel rovnou na dvojku, na kterou vzpomínám velmi rád.
Je fakt, že AI je dobrá. Je to výzva a nutí to k nějakému taktizování, nedá se jen po hlavě naběhnou a vystřílet to. Což kvituju. Neférovost ani frustraci jsem kupodivu vůbec necítil, a to jsem do dohrál celý s gamepadem (přitom tam snad není ani auto-aim). Že to má CZ dabing ani nevím :-D
Možná se mi to jen zdá, ale tahle hra mi přijde mnohem složitější než normální HL. Od doby co přijdou vojáci se to skoro nedá hrát :D AI je v této hře na vysoké úrovni a jejich aim je silný. Ale co, hraje se to dobře, jako za starých časů. A ten český dabink, ten je opravdu špica :)
@Gordon (18.09.2021 03:17): od jake doby? Ja to hral po prve a jedinkrat v roce 2018 a po 3 letech mam pocit ze to vypada lip a to sem jen na zacatku, ja sem myslel ze jen pridali ten chybejici konec. Nicmene Definitive edition zda se ze je definitvni...
@Crash (17.09.2021 16:30): Věk a datum registrace je jen číslo, za to nováčkovství vychází z nitra určitých jedinců. :) Ale jinak tvoji nabídku o připojení se k DH týmu musím s díky odmítnout, já budu pečovat o nováčky z vnějšího kruhu běžných uživatelů.
@AlieN (17.09.2021 11:48): Vzhledem k tomu, že většina komentářů se nese v pozitivním duchu, jako HE4Dův, shledavám tudíž jeho názor na hru za objektivní a nikoliv subjektivní, heč.
@AlieN (17.09.2021 11:48): Ano, ano, ale já jsem na rozdíl od tebe nezačal tuto diskuzi matením nováčků, jako je Ross, silně subjektivními a přitom ne zcela pravdivými tvrzeními. Pouze v rámci mé dlouhodobé péče o nováčky jsem cítil povinnost doplnit, že tomu co píšeš, by raději neměl přikládat váhu... Samozřejmě není zač.
Xen je skvělej, s vyjímkou Interloperu. Ale po dohrání už jsem to nesledoval, třeba to nějak upravili.
@H34D (16.09.2021 22:16): Horší AI je pro mě největší problém (přestřelky s vojáky mě v HL baví pořád velmi, v BM vůbec), změny v level designu jsou také nedobré - a to ani nemluvím o Xenu, který je prostě bídný.
@Ross (16.09.2021 17:21): Pokud už jsi dohrál originální HL tolikrát že už tě nudí, tak asi má - hezčí grafika ti hru oživí, i když je co do gameplay místy výrazně horší.
@Gordon (20.04.2021 13:18): Vsync nemá limit, asi myslíš vypnout vsync :) To samozřejmě můžu, a i jsem to zkoušel. Bylo to o něco plynulejší, ale pořád ne tak plynulé, jako konzistentních 60 FPS s vsyncem (čehož se dalo dosáhnout zmíněným přepínáním na desktop). Navíc mě dost výrazně prudí zlomy v obrazu (tearing), takže vsync off není pro mě (je pravda, že u 300 FPS ty zlomy nejsou zas tak moc vidět, ale pořád dost na to, abych je v konkrétních situacích registroval).
(Mimochodem na fóru hry jsem zaregistroval stížnosti na plynulost i od lidí s 144Hz monitorem).
@Tarhiel (20.04.2021 10:41): Je možné, že je to nějakou kombinací hry, hardwaru a ovladačů (mám i5-4790 a RX580). Každopádně jsem s tím laboroval hodně dlouho, včetně spuštění hry na nejnižší detaily, a nic nepomohlo. Ale dementní přepnutí na plochu a zpátky v 50% případů okamžitě vyřešilo problém a hra byla plynulá (tak max 10 minut, pak to začlo znovu). Taky jsem si říkal WTF. Kdyby mě ta hra bavila, tak se s tím třeba peru dýl (než tu hodinu, co jsem strávil přepínáním šoupátek v nastavení), ale nebavila ¯\_(ツ)_/¯
@Gordon (20.04.2021 09:23): Tak hraní na Linuxu se za posledních pár let dost posunulo. Hlavně po příchodu Protonu od Valve, což je vlastně fork Wine. Zjednodušeně řečeno je to vrstva kompatibility, která překládá windowsovský DirectX do pro Linux použitelného Vulkanu. Díky tomu tam dneska jde hrát bezproblémů i nejnovější hry typu Doom Eternal, Resident Evil 2 nebo stálici Grand Theft Auto V. Člověk prostě stáhne hru a hraje. Jako na Windowsech. Pravda seznam podporovaných titulů, které fungují absolutně bez problémů, je "jenom" kolem 600, ale tento seznam stále roste a je z čeho vybírat. Navíc si hráč může i v nastavení zakliknout experimentální možnost provozování Protonu nad jakoukoliv hrou na Steamu nad rámec podporovaného seznamu. Pak už jsou výsledky různé, ale lidi si udržují databázi ProtonDB o tom, jak který titul dobře běží, případně drobné rady co s nedostatky.

No a pro hry mimo Steam se zase rozjel projekt Lutris. Což je víceméně databáze komunitních instalátorů, které řeší veškeré problémy kolem instalace a zároveň aplikují všechny úpravy pro bezproblémový chod her. Výsledky jsou tu lepší tu horší, ale veskrze je to obrovský posun vpřed.

A taky roste počet nativních portů, takže hraní na Linuxu je rok od roku lepší.
@ripper (20.04.2021 09:57): Sa mi až nechce veriť, žeby to mali tak blbo odladené.
Rozporovať to nijako nebudem, hral som ešte verziu z roku 2012, do tejto komerčnej, upravenej, som sa ešte nepustil.
Ja si naopak myslím, že Black Mesa je dobrou hrou, akurát treba ukončiť hranie pred príchodom do Xenu. :D Respektíve chvíľu po príchode do tejto oblasti, keďže úvod sa ešte dá, ale ten zvyšok... Fakt mi príde až smutné, že na ňom pracovali toľko rokov a výsledok za to vôbec nestál.
@ripper (komentář): Opravdu si radši zahraj ten originál, Black Mesa mu příliš dobrou službu neudělala a jakkoli vypadá moc hezky, tak stejně dobrou hrou rozhodně není. Nebo pokud na něj čas nenajdeš, tak aspoň Opposing Force, které je v některých ohledech ještě lepší.
@Gordon (20.04.2021 09:23): Posledních pár let se situace rapidně zlepšila. Možná máš staré zkušenosti? Každopádně když to prodávájí s podporou Linuxu, tak by to tam mělo fungovat, nemyslíš?

@Tarhiel (20.04.2021 09:34): Já jsem to tam popsal odděleně, velmi nepříjemně blikající stíny byly na Linuxu, špatný frame pacing/stuttering byl na Windows. Mám normální Win10 v dual bootu, kde hraju všechno, co mi na Linuxu nejede (nebo nejede dobře). Ostatní hry tam jednou normálně. (Ale jako hraju tam 3 hry do roka, takže velký vzorek nemám. Každopádně jsem předtím neměl problém). Jsem na stuttering dost citlivý (a taky si umím zobrazit graf, což většina lidí ne), takže možná by to polovina lidí přešla jako normální. Mě se to ale hrálo dost nepříjemně. Ale samo o sobě to nebyl důvod proč jsem hru opustil (to jsem tam popsal), jenom to byla nepříjemnost navíc. Skóre jsem za to nesnižoval (nebo ne vědomě).
@Bravewolf (17.04.2021 14:43): Hm, a potrebuje to tá hra? Čo som pozeral Tulareanusove streamy, prišla mi pekná už tak.

Pri starších hrách na dnešných monitoroch to chápem, ale že zrovna na BE vznikne HD mód ma prevkapilo.
@Radecker (02.01.2021 20:07): No je to fakt dlhé, až tak dlhé som netušil, že to bude, ale najbližšie to už dúfam dohrám. :)

@Gordon (02.01.2021 19:16): To preháňaš. Divákov bolo pár, jasné, nebolo ich veľa, ale pár sa ich vyjadrilo aj v chate, niekoľko sa nevyjadrovalo vôbec. Nemyslel som si, že ma navádzaš naschvál, len som si z toho robil srandu, veď som tú navigáciu nasledoval. Ak by som to považoval za zavádzanie, tak by som to neurobil. Nejaké promo a podobne som zatiaľ neriešil najmä preto, lebo som vedel, že v decembri sa mi nepodarí nejak regulérne streamovať, tak by to bolo zbytočné. Navyše i tak teraz väčšina ľudí stále sviatkuje alebo hrá cyberpunk. Chcem sa do toho však časom oprieť, ak bude priestor.