Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Black Dahlia

1997
71
6 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Black Dahlia je takzvanou FMV adventurou od tvůrců z Take-Two Interactive Software, jež stáli například za podobně laděným titulem Ripper. Hra, celkově zabírající místo 8 cd-romů je jednou z nejambicióznějších ze svého žánru, ve hře vystupují slavní hollywoodští herci, rozpočet ve své době patřil k těm největším mezi videohrami a rozsah čítá desítky lokací a úkolů. Samotné puzzly také patří mezi ty obtížné, a proto je také Black Dahlia řazena mezi nejobtížnější adventury vůbec.

Jako detektiv se vydáváte po stopách vraha, stopy vás zavedou až mezi nacisty a okultní rituály. Smyšlený příběh inspirovaný Clevelandským vrahem, který řádil na začátku 20. století a započal vraždou mladé Elizabeth Short v Los Angeles. Příběh začíná hraným filmem se známými herci, kterým vévodí Dennis Hopper. V průběhu pátrání není nouze o tíživou atmosféru a odhalování spikunutí nacistických okultistů pod záštitou Thule. Hra je pojata z pohledu vlastních očí, kdy se klikáním pohybujete po plně trojrozměrné místnosti a po ukázání na předměty nebo důležitá místa se přehrávají hrané sekvence kombinované s herním prostředím.


Poslední diskuzní příspěvek

@Red (21.01.2015 00:38): Nevidím jim do hlavy, ale důvodů může být víc. Jeden je ten, že si netroufají na psaní komentáře. Jiný může být ten, že hru hráli mnohem dřív, než hodnotili. A dávají hodnocení podle pocitů, co si ke hře pamatují, ale na komplexnější komentář si netroufají. Sám jsem třeba v minulosti odehrál spoustu her, které bych si troufl ohodnotit číselně, protože si pamatuju její kvality, ale na komentář bych si netroufl, protože si nepamatuju detaily.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
Ukrutně těžká adventura (hrál jsem s návodem), ale zasekl jsem se na technickém problému - trezor se mi nepodařilo otevřít ani za boha, protáčel se mi strašně rychle. Asi by to chtělo zpomalovač procesoru...

Jde o další interaktivní film aka FMV adventuru, videa se dají najít na youtube.
Puvodni hodnoceni: 80%

----------

Vyse uvedeny minikomentar pochazi z roku 2011, hru jsem tehdy hral nekdy kolem roku 2007 pote, co jsem si sehnal Phantasmagorii a Gabriela Knighta II. Black Dahlia je jednim z poslednich klasickych interaktivnich filmu (ve smyslu "adventura s FMV sekvencemi") a zaroven jednim z nejvetsich hernich projektu tohoto typu vubec. Ale stoji za to?

Problemy s BD zacinaji uz samotnym sehnanim a pak predevsim s jejim spustenim. Uz v roce 2007 jsem mel obrovske technicke problemy (i kdyz z dnesniho pohledu slo o malichernosti), hra na XPckach jela spatne, pro DOS nevysla uz pro jistotu vubec. Na Windows 10 se mi hra jako program sice spustila, ale o hrani se rozhodne nedalo mluvit. Nakonec jsem hru spustil opet na virtualizovanych XPckach. Technicke problemy ale zdaleka neskoncily.

Zaprve se mi na minimalne dvou mistech vyskytl bug, kdy jsem sice udelal vse, co jsem udelat mel (kontrolovano na peti ruznych navodech), ale hra mi to presto nechtela uznat. Pak pomohl jen cizi save. V jednom pripade se pro zmenu odmitlo spustit video a cely virtualizovany system zatuhl. No a k dovrseni vseho, na samem zaveru mi odmitala vystrelit zbran, coz automaticky vedlo ke spatnemu konci hry.

Stezovat si na prestrelenou obtiznost uz k tomuto titulu patri - aby se nereklo, ze vas tu nekdo vodi za rucicku, radeji vas do ruky streli (a k tomu i do nohy, to jen tak na okraj). Bludiste nesmi chybet, tady jsou rovnou dve - jedno ok, druhe v podobe katakomb naprosto otresne. Cela jedna pasaz je vypujcena z / inspirovana The Last Express. No a aby toho nebylo malo, hra ma dva konce (zadny z nich neni happy-end), o zadny z nich se nemusite snazit o moc vic, nez treba v Neverhoodu. Co se tyce filmovych sekvenci, nektere se preskocit daji, jine bohuzel ne - no a ta pred samotnym zaverem je celkem dlouha a zrovna se preskocit neda.

Nakonec jsem se tedy rozhodl jit po dohrani s hodnocenim nize. Tento titul ma pres nesporne kvality (pribeh, herectvi, production values, technicka kvalita videa) az prilis mnoho "ale"...
+7