Bermen

06.12.2007

freeware

Recept na Becherovku byl odcizen společností Bermen, která je rozhodnuta jej použít k vytvoření vlastní kopie tohoto lahodného nápoje a poslat jej do prodeje. Aby toho nebylo málo, všichni zákazníci, kteří si šli nový nápoj do společnosti vyzkoušet, zmizeli. Nyní nastává ta správná chvíle pro vás, jako velitele elitního týmu, abyste tento případ vyřešili.

Celý příběh je vyprávěn poměrně inteligentní a věrohodnou formou a na vás čekají více či méně složité taje a hádanky, při kterých si sice nad jejich řešením budete trochu lámat hlavu, ale na druhou stranu většina úkonů má svoji logiku, což u adventur není pravidlem.

Autoři hry vám nabízí dvacet osm lokací v potemnělém prostředí, jimiž budete postupně procházet a kromě hledání a používání předmětů se setkáte s řadou postav, se kterými je nutno komunikovat. Samotné rozhovory jsou prováděny pouze formou textů, ale přesto je hra poměrně slušně ozvučena, takže spolu s vydařenou grafickou úpravou má šanci zaujmout, stejně jako zaujmula porotce na soutěži Becherovka game 2007, kde Bermen obsadil 2. místo v kategorii PC her.

Povedená "postapokalyptická" adventura z českých luhů a hájů. Není nikterak dlouhá, na podruhé jsem ji dohrál za pár minut (na poprvé jsem udělal jednu věc špatně a nemohl hru dokončit), nicméně hra oplývá zajímavou, temnou a atmosférickou grafikou a má příhodnou hudbu (stáhl jsem si soundtrack:-). Příběh je klasický, becherovkový, čili becherovka léčí lidstvo, vyskytl se problém a na nás je abychom zachránili svět.

Pro: Atmosféra, grafika, hudba, dostatečný příběh

Proti: Celkem krátké

Bermena řadím mezi nejlepší tři tituly, které se kdy účastnily soutěže Becherovka Game. Když nepočítám Aquadelic GT, jež byl posléze vydán i coby komerční hra, je tím úplně nejlepším kouskem logický počin Faux Pa, který se mi po letech konečně podařilo dohrát a trojici uzavírá adventura Královna jezer, jež s Bermenem soupeřila v ročníku 2007 o celkové prvenství a nakonec zvítězila. Výtvor Island software se mi líbil ale přece jen o chloupek více.

Příběh je solidní, krásně odsýpá a na lokace se dobře kouká. Nenarazil jsem na žádný zádrhel a hru bez problému dokončil, a tak jediným mínusem je krátká herní doba. Veškeré dění je podbarveno kvalitním soundtrackem a všechny prováděné činnosti jsou vcelku logické. Bermena tak mohu všem adventuristům vřele doporučit.

Pro: příběh, lokace, hudba

Proti: krátké