Ač to tak na první pohled vypadá, tohle není záležitost pro děti.

A jak že to vypadá na první pohled? Holčička Amber a její plyšový medvídek Ted E. Bear (čteno Teddy Bear) pátrají v Paper City, osídleném oživlými hračkami, a odhalují zločiny ve stylu filmů žánru noir... Jenže, jak je zmíněno v anotaci: "příběh v sobě kombinuje hororové a komediální momenty" - a když se hra překlopí do druhé půle, tak těch komediálních ubývá (až ubudou úplně) a hororových přibývá (až zbudou jenom hororové). Dítěti bych to nedoporučil.

Něco k vizuálu: grafika je "placatá" (plošková) a celá je tónována do šeda (v některých případech do barvy, které se, tuším, říká "sépiová"), prostě noir se vším všudy. Tu a tam zůstávají viset barevné kousky, povětšinou červené, ale i jinak barevné a v zásadě platí, že jakmile dojde k výskytu barev, začnou nepříjemnosti.

Plyšového Teda E. Beara nemáte problém vnímat jako drsného detektiva, jak je hrával například Humprey Bogart. Hlavní hrdinka Amber je stylizovaná natolik, že si nejste jisti, jestli je jí 10, 20, nebo 30 ... Ve skutečnosti je jí 10, jak vám záhy prozradí a pak to při každé příležitosti opakuje... ale na to, aby jí bylo teprve 10. je podivuhodně protřelá. Nejenže se vyzná ve filmech žánru "noir", ale má v malíku i popkulturní celebrity devadesátek (duo Mulder/Scullyová, MacGyver) , plus kolem sebe rozhazuje další tunu popkulturních odkazů. Velice brzo jsem pojal podezření, že se nejedná o simulaci toho, jak si malá holčička hraje s medvídkem, ale o halucinaci někoho mnohem dospělejšího (nebudu spoilerovat, jestli se podezření potvrdilo nebo ne).

Nedílnou součástí atmosféry je zvuk, především kompletně namluvené dialogy, sarkastické komentáře plyšového detektiva (i jeho vnitřní monology) a občasné džezové variace, které (opět) jako by vypadly z nějakého noiru.

Co se týká adventurní stránky: je značně zjednodušená, což ovšem neznamená jednoduchá. Zahrnuje (kromě občasného dialogového ping-pongu) především seber+použij, případně seber-zkombinuj-použij. Chybí klávesa na zvýraznění interaktivních objektů, takže vám nezbude než se věnovat klasickému pixelhuntingu.

První epizoda je STEAMU zdarma a první dvě byly ještě nedávno volně ke stažení na MyPlayCity, takže si můžete (zadarmo) udělat představu, o co asi jde. Trojka už je za peníze a celou hru (všechny 3 epizody) s největší pravděpodobností dohrajete do 10-ti hodin.

Na závěr výtka: hra vykazuje typickou žánrovou neujasněnost epizodicky vydávaných záležitostí, kdy první díl je uveden na trh už ve chvíli, kdy autoři mají jen mlhavé ponětí o tom, jak to bude pokračovat a jak to skončí. První, druhá i třetí epizoda se svým pojetím i vyzněním dramaticky liší. Jednička je laskavou parodií na filmy žánru noir, ve dvojce přituhuje a trojka je už povětšinou čistokrevný horror ve stylu (například) Fran Bow. Tohle překlopení z pohodovosti do horroru mi trošíčku vadilo (ale ne zase tak moc).