Be a King 2

Be a King II

strategie > real-time strategie *
01.06.2010 PC
Pokračování středověké casual strategie Be a King od nezávislých vývojářů 300AD. Ujímáte se role mladého prince, který musí obnovit rozpadající se království, zbavit se proradného Lorda Zimunda a tím pomstít smrt svého otce. Hra se skládá ze 37 isometrických úrovní, kde se podmínky vítězství často mění, ale v podstatě je vždy potřeba vystavět prosperující a nájezdům odolné městečko. Podmínkou pro správný růst populace je dostatek obytného prostoru, jídla a bezpečnosti. K tomu se nabízí 12 budov rozdělených do čtyř skupin (obytné, produkující potraviny, prosperující a obranné), navíc lze všechny budovy až dvakrát vylepšit. V Be a King 2 je hlavní surovinou zlato získatelné z daní, za to si pak můžete od obchodníků objednávat materiál na stavbu dalších budov (dřevo a kameny).

Jedinou ovladatelnou jednotkou jsou hrdinové, jejichž úlohou je bránit město a plnit náhodné události. Na rozdíl od předchozího dílu lze na tyto události narazit i na samotné mapě v podobě neutrálních budov. Další novinkou je mlha války (fog of war), která vás okrádá o rozhled. Pro nejpilnější hráče je připravena k plnění řada trofejí (jednodušší odvar z achievementů).

Be a King 2 běží na enginu Torque Game Builder od Garage Games.

Stejně jako Be a King jsem si i dvojku s chutí zahrál. Je to opět příjemná oddechovka pro volné chvíle.

Hráč má opět na starosti správy vesnic a později i měst, které má dovést k soběstačnosti a prosperitě. To se časem vždy podaří, jde jen o to zvládnout to v časovém limitu (cca 10-20 dnů ve hře). Jde vlastně jen o směnu utrženého zlata na dřevo a kámen, z nich postavit stavby, které budou produkovat další zlato atd. Nepříjemní jsou různí nájezdníci, nebo dravá zvěř, ale to se dá vhodnými obrannými stavbami eliminovat.

Ve hře je i několik vedlejších úkolů, jako např. poslání svého válečníka na průzkum dračí jeskyně, podzemních chodeb apod. To může znamenat zisk peněz navíc, ale někdy také smrt válečníka a nutnou investici do nového.

V každém levelu se jedná víceméně o to samé, jen se mírně zvyšuje obtížnost a občas se otevřou možnosti nových staveb, nebo alespoň vylepšení stávajících. V neustálém opakování je však kámen úrazu, hra brzy omrzí. Musím se přiznat, že zhruba od půlky jsem hrál hru jen kvůli dohrání.

Přesto si zas někdy v budoucnu zkusím třetí díl (i když bude zase skoro stejný), holt jsem divnej.

Pro: oddechovka, pěkné hraní

Proti: pěkné hraní se časem změní v stereotyp