Původně jsem neměl potřebu zkoušet další variaci batmanova příběhu. A už vůbec ne od teltejlů. Jenže osud tomu chtěl a mně přistál klíč v knihovně (díky Bumtaratovi) a při první zkoušce Steamlinku se tahle "pressing-buttons-and-if-not-doesnotmatter interaktivní adventura" zdála jako ideální.

Telltale se snaží tvořit svůj vlastní příběh na základech universa. Z nečekaných charakterů dělají záporáky, mnohem více se zaměřují na rodinu Waynů a vůbec se mi tenhle směr hodně líbí. Je to svěží, není to tak černobílé a překvapivě musím uznat, že se jedná o mé druhé nejoblíbenější herní ztvárnění Batmana, hned po Arkham Asylum - samozřejmě pouze po stránce příběhu, protože herně je to bída.

Ale od Talltale se v tomhle směru nedá čekat nic jiného. Veškerá interakce je zaměřená na výběry odpovědí, QTE a spojování indícií z místa činu, které nejde poplést. Je to tak strašně jednoduché, že by to tam ani nemuselo bejt. V rámci gameplaye tady "byl" k dispozici i Crowd Play, což je určitá variace na Rozpaky kuchaře Svatopluka - diváci rozhodují o jednotlivých příběhových rozhodnutích v rámci hlasování. To už ale pravděpodobně nefunguje a navíc, kdo by si do toho chtěl nechat kecat, že?

Pro fanoušky DC je tohle určitě dobrá volba, jen je potřeba se připravit na trochu jiný směr příběhu, než na jaký jsme byli zvyklí. Pro umocnění zážitku je možno si koupit DLC Shadow Mode, který celou hru přepne do černobílé, s vybranými barevnými efekty. Vypadá to dobře? Jo. Jestli to za cenu 4€ je nebo není fér, je pak na zvážení každého...

Hodnocení: ✰✰✰
V roce 2012 objevili v Telltale Games zlatou žílu. The Walking Dead se prodaly miliony kusů a nový směr studia, vytěžit koncept do úplné mrtě, byl vytyčen. Třebaže jsem měl také z Vanamanovy hry opravdovou radost, kolem jejich dalších počinů jsem našlapoval obezřetně. Byl jsem si totiž vědom, že úspěch netkvěl v hratelnosti, která byla vždy taková nijaká, ale v silném příběhu, který byl vyprávěn, a ty, jak víme, nerostou na stromech.

Batmana jsem si koupil už před dvěma roky, přičemž prvotní nadšení ze mě velmi rychle opadlo, když se ukázalo, že si hru pro její příšerný technický stav na své GTX 960 prostě nezahraju. Není tomu dlouho, co jsem si pořídil GTX 1660, ale ani s ní se zdaleka nejedná o plynulý zážitek. Jak je to vůbec možné, říkám si, však hra nevypadá bůhvíjak, ovšem nedávný pád studia mi to vysvětlil celkem jasně.

Telltale Games převrací komiksový svět, tak jak ho známe, na hlavu. Zřejmě chtěli, abyste z nečekaných zvratů byli u vytržení, ale spíš si říkáte, že tu něco nehraje, tohle by bylo přece šílené a vůbec by to nedávalo smysl, nakonec se určitě ukáže, že je to celé dobře promyšlená habaďůra, kterou na vás narafičil některý z padouchů. Jenže ono je to jednoduše šílené a vůbec to nedává smysl.

Je jen na vás, jak moc jste pro Batmana ochotni potlačit kritický úsudek. Já se snažil velmi, vždyť je to můj oblíbený hrdina, ale ani to nestačilo, aby mě Telltale Games přesvědčili, že tento neoptimalizovaný paskvil s ne zrovna dvakrát promyšleným scénářem, byť uznávám, že Bruce Wayne (Troy Baker) je sympaťák, stojí za větší pozornost.
Tak zhodnocení celé série. Když přišli Telltale s tím že chtějí dělat epizodického Batmana, tak jsem si říkal co z toho ve finále bude. Po dohrání této první série si říkám, že to celkem zvládli v rámci svých sérii obstojně. Přesto se nemůžu zbavit pocitu, kdy ten potenciál nevyužil ještě lépe než mohli.

První epizoda která je i nyní k dispozice k zahrání zdarma, je nejvíc roztahaná, má pomalý rozjezd, do toho míchá politikaření a představování věcích budoucí. Další epizody už nabírají větší tempo a příběh se zajímavě rozjíždí, kdy v rámci universa Batmana přichází se svým vlastním příběhem a k tomu šikovně využívá známe postavy.

Trochu mě ale štve, že možnosti kdy by člověk věc vyřešil jako Batman nebo zareagoval na situaci jinak, tu zkrátka nemá tu volbu jak by to chtěl udělat, a musí prostě sledovat jak se hrdina nemůže dostat k lepšímu výsledku, aby byl hozen do dalších problémů. Zde je to asi cítit ze všech Telltalovek nejvíce, kdy si člověk říká, že tohle rozhodnutí autoři stejně nedokáží více využít než v daný moment. V další části hry už přijde něco co to smaže či přebije, aby to skončilo jen ve finálním zhodnocení tabulky statistky jak se hráč rozhodl. A to je špatně.

Je to zkrátka odpočinková záležitost, kdy to jede podle daných kolejnic a vy sledujete jak se to mírně natočí buď doprava nebo doleva podle rozhodnutí. Jen chybí ten pocit, že ty rozhodnutí něco víc změní. Na jeden výlet do Gothamu zabaví, ale chce to už změnu v těch rozhodnutí a volbách.