Za $2.5 na GoG jsem neodolal. Zatím docela zajímavé (až na některé trochu divné obrázky).
Avernum a Geneforge jsou rozhodně komplexní, detailně vypracovaná RPG. Obzvláště co se týče vypiplaných, fascinujících světů a hráčových možností v nich. Hry hodně podněcují hráčovu zvědavost - co je za támhletím kopcem, na dalším kusu mapy, kdo žije v dalším městě a k jaké patří frakci...? Objevování lore pro mně tady bylo skvělým a opakovaně překvapujícím zážitkem. I díky té detailnosti, která oba světy oživuje - npc mají názory a často vlastní agendu, takže okolí působí dojmem, že se v něm stále něco děje. A i když je skutečným hybatelem je v praxi hráč, tak oprávněný pocit, že byl vržen do již rozpoutané dějové bouře, přetrvává celou dobu. Hráč má taky úplnou volnost v pohybu a může si dělat, co se mu zachce. Omezený je jenom tím, jestli je na tom kterém místě schopný přežít. Dějová linka tomu odpovídá a i když to není zrovna "choose your own adventure", striktně lineární také není. Vyvíjí se podle toho, k jaké frakci se hráč přidá (a každá má své dobré opodstatnění k existenci i k její podpoře), ale i na názorech, které zastává a ventiluje v dialozích, byť i s naprosto vedlejšími postavami.

Co může odrazovat a falešně budit dojem amatérismu je starobylá jednoduchá grafika. Tu ale vynahrazují skvostné popisy - postav, míst, setkání... Nejde každopádně o casual hry a užijí si je spíše staromilci než hráči zvyklí na moderní koncepty. Myslím ale, že si je můžou užít sakra dobře.

Tak jsem chtěl stručně reagovat a je z toho skoro komentář:-)
@7c (20.01.2015 18:36): Ja mam opacne reakce od "znamych z internetu", velmi povedene (neplest se slavym Avadonem). Pro me spis otazka, zda hrat remake nebo puvodni hru. Obecne ale Generforge i Avernum plati za velmi komplexni RPG.
@7c (20.01.2015 19:23): Právě, podobný backlog má v současné době skoro každý aktivnější hráč, a pak i kvalitní, ale jen pro specifické publikum dělané hry jako Avernum, nenacházejí dostatečné uznání.
Podle zdejších reakcí (a jejich absence). Ale na druhou stranu mám stejně nějakých 100 nerozehraných her v knihovně, takže musím svou tendenci koupit vše, co mě byť jen okrajově zajímá, konečně trochu omezit.
@7c (20.01.2015 18:36): Dle čeho si myslíš, že to je hrozné?

Já tedy hrál cca hodinu tohoto dílu, a bylo to až překvapivě povedené - jen si to vyžádá velkou časovou investici, takže při počtu kvalitních RPG toto budu nejspíše opomíjet.
Já hrál demíčko a nelituji,

jinak díky za přidání této hry do databáze, děkuji ti ježíšku! :)
A ku*va. Je to opravdu tak dobré, jak to na tom videu vypadá? Interface připomínající IE hry obohacený turn-based combat... Probudil jsme se?