Herni vzyva 2017: Zapomenuty kousek

"Do krizovky: judsky kral, tri pismena"

Puvodni verzi hry, ASA: A Space Adventure jsem si chtel zahrat uz dlouho. Pote, co jsem zcela nahodou (a kvuli Herni vyzve 2016, jaka nahoda) obevil a dohral dalsi titul puvodem francouzskeho autora Simona Mesnarda jmenem Myha, byl jsem na ASu zvedavy jeste vic. Myha se odehrava ve stejnem vesmiru jako ASA (pres urcite podobnosti nepochazeji protagoniste ze Zeme, ale z Terry) a i zde hraje dulezitou roli zahadna cerna kostka.

Vizualne vypada ASA nadherne. Skoro se mi nechce verit, ze za grafickou podobou stoji jediny clovek... (zde musim zminit, ze na remasterovane verzi se podilelo vice lidi, ale grafiku obstaraval stale ten samy tvurce).

Puzzly jsou tezke. Brutalne tezke, hra vam nic neda zadarmo. ASA je hrou, ktera je i s navodem tezka. O to tezsi, ze nektere kody se generuji nahodne a na navod se tedy nemuzete stoprocentne spolehnout. Byt astronaut neni zadna legrace, a to pri pruzkumu stanice neustale narazite na stopy vaseho predchudce, ktery ke kazdemu problemu (puzzlu) zanechal vlastni poznamky.

Asi nejtezsi mi prislo hackovani mimozemskeho pocitace, jednak kvuli vylusteni spravne syntaxe, ale taky proto, ze veskere znaky musite natukat mysi a ne pres klavesnici. A co teprve logovani se do pocitace pres rozhrani, ktere podporuje pouze mimozemskou abecedu... des. Nakonec jsem se nejvic bavil u ciselne krizovky v posledni nove lokaci, kterou ve hre navstivite a kde jsou jednotlive polozky poruznu poukryvane po stenach.

Po technicke strance hra slape jako hodinky (puvodni verze pry byla trochu zabugovana).

Uz se tesim na treti dil (volne) serie jmenem Catyph: The Kunci Experiment...