Tak jsem se nakonec hecnul a kvůli herní výzvě to dohrál. Protože jinak už skoro žádný slovenský hry nemám.
Letecké simulátory teda nehraju, ale u téhle hry se stejně všude píše, že to je jen letecká arkáda. I tak jsem si pro jistotu nastavil nejnižší obtížnost.
Chvíli mi trvalo, než jsem v tutoriálu pochopil, jak co ovládat. Výškové kormidlo mně vyhovovalo obráceně, než hra defaultně nabízí, tedy když přitáhnu myš k sobě. letadlo stoupá. U vrtulníku to je trochu jiný, ale přizpůsobil jsem se.
Některé mise mi i přes nízkou obtížnost daly docela zabrat, nakonec jsem ale i ty Rusy postřílel.
Hra téměř pravidelně mění úkoly, takže stereotyp se nedostavil. Vždycky s novou misí došlo ke změně a tedy k oživení. Ničení pozemních cílů je v pohodě, ať už jde o létání vrtulníkem nebo bombardérem. Horší je to v soubojích s letadly, tam jsem chvílemi dost tápal a neustále ztrácel přehled, kde se soupeř právě nachází. Migy se chovají tak, že se snaží být neustále za mnou a já se musel pořád otáčet. Nevím, jak je to v jiných leteckých hrách, ale mě to dost ničilo. A taky jsem každou chvíli byl na hranici vymezené oblasti.
Graficky se mi hra líbila, letadla i vrtulníky vypadají pěkně, krajina se mi taky líbila.
Příběh mi do hry vůbec nezapadal, asi by bylo lepší, kdyby tam nebyl a mise se skládaly pouze z úkolů.

Herní výzva 2017, bod č.4

Pro: snadné ovládání, dobrý pocit ze soubojů

Proti: příběh, malý bojový prostor

Tak po výborných Pacific Carriers šli Slováci kvalitativně hodně dolů. Jejich Vietnam se zkrátka nepovedl. Přitom se zdálo když konečně opustí kulisy druhé světové války, a vezmu méně probranou válku ve Vietnamu, že to bude lepší. Ale omyl.

První co zklame je nemožnost si projet kampaň i za stranu Severního Vietnamu. Americká kampaň je opět protkaná emotivními dopisy a jejich patosu a oslavou toho jak jsou strašně rádi že tady bojují. Tuhle emo část jsem musel už po pár kouscích přeskakovat. Příběh sem příště fakt opravdu nedávat.

Když už se konečně dostaneme do akce ve stíhačce kdy sestřelíme pár migů, dostaneme se do kokpitu vrtulníku kde zničíme pozemní cíle, pak přepravní vrtulník kdy odvezeme nebo někoho vyzvedneme, a pár misí v bombardéru. A to vše dokola a dokola. Lítání ve stíhačce se dá asi považovat za nejhodnotnější a nejzábavnější část hry. Jen hráč musí zůstat v místech kde mu to určili vývojáři, svět je ohraničený hnusnou červenou mřížkou, kterou když proletíte a nevrátíte se hned zpět, tak je konec mise a znovu. Ale nepřátele tam samozřejmě lítat mohou. Pěkná chujovina.

Vrtulníky tak to je tragédie sama o sobě. V bojových AH-1 Cobrách ničíme pozemní tanky, protiletecká postavení, budovy a pěchotu. A to se za celou kampaň nějak nezmění, furt někam doletět, vysypat rakety na cíle a pak znovu a znovu. Vrtulníky jsou líní a pomalý, plus tomu dává korunu neaktivita AI kolegů. Jednou či dvakrát se mnou letěli ale vůbec nestříleli, ale v 90% případů zůstali přesně na místě mapy kde jsem začal misi. A tam celou dobu stáli a neútočili a vlastně nic nedělali.

No a přepravní vrtulníky, ukazují jak je vlastně grafický model země a pozemních nepřátel mizerný. Panáci vypadají jak z roku 2002, a občas po naložení pasažérů nastane sekvence kdy střílíte tyhle hnusné panáky označené v červených kroužcích. Takhle pasáž je extrémně nudná a otravná. Je smutné vidět jak na to autoři kašlou, udělají celkem obstojné modely letadel ale povrch, tanky, vojáci a baráky vypadají fakt otřesně.

Soundtrack by celkem šel jelikož tam znějí dobový kousky, jenže po těch 6 hodinách co hra trvá se neustále opakuje 5-6 songů že to začne solidně lézt na nervy.

Lituji těch 9 dolarů co mě hra stála. Opravdu nikomu nedoporučuji tuto hru kupovat. Běžte radši do mnohem hratelnějších a zábavnějších Pacific Carriers.
Vietnamský diel Air Conflicts je mojim vôbec prvým zárezom do tejto leteckej série (ak nerátam duchovného predchodcu Plane Arcade). A ako to celé dopadlo? Rozporuplne.

Hlavným dôvodom, prečo som sa do hry pustil, okrem relatívne neopozeraného vietnamského prostredia, bola prítomnosť vrtuľníkov, pre ktoré mám tak trochu slabosť a samozrejme, ako fanúšik dokumentárneho seriálu Dogfights (u nás známy ako Stíhači v Boji) som sa tešil na staré dobré dogfighty. To všetko s jednoduchým letovým modelom.

Ako som už naznačil, letový model je dosť arkádový a o žiadnej simulácii tu nemôže byť reč. Skôr než simulátor by sa hra dala označiť ako „letecká strieľačka“. Avšak výsledný dojem z lietania kazí ovládanie na klávesnici a myši. Pri stíhačkách je to ešte celkom prijateľné, horšie je na tom ovládanie vrtuľníkov, kedy je pohyb myši akýsi spomalený. Hráč je však od prírody tvor prispôsobivý, takže som si na to po krátkom čase zvykol a po pár misiách som rozsieval „death from above“ jedna radosť.

Strojový park nie je nijak moc obsiahly, napriek tomu sú v hre zastúpené všetky dôležité stroje ako napríklad moja obľúbená F-4 Phantom, z vrtuľníkov zase AH-1 Cobra.
Čo sa týka náplne misií a celkovej hrateľnosti, spočiatku sa zdá celkom rôznorodá, no po čase sa jednotlivé zadania začnú opakovať a tak hra upadá do stereotypu, z ktorého ju občas vytrhne bombardovanie a podobné chuťovky. Aby som ale nekrivdil, prestrelky v oblakoch s ruskými Migmi boli nadmieru zábavné a rovnako aj vyhadzovanie do vzduchu pozemných cieľov v kokpite Cobry.

Grafika nie je nijak extra oslňujúca, ale skôr ako „zastaralú“ by som ju označil za „minimalistickú“. V porovnaní s takým Assalult Horizonom je to vopred prehratý súboj, ale je to značne neférové prirovnanie, keďže nejde o AAA titul s vysokými produkčnými hodnotami. Modely lietadiel (a vrtuľníkov) sú spracované pomerne detailne, horšie je na tom spracovanie terénu. Občas sa mi pri vrtuľníkových misiách stávalo, že som síce videl, odkiaľ na mňa smerujú strely, ale na zemi som žiadne ciele nevidel. A ďalší nedostatok by som videl vo veľkosti máp, ktoré boli pre stíhačky dosť „tesné“ a nebol problém preletieť celú mapu behom chvíľky, prípadne nedopatrením odísť z bojovej zóny.

Zvuková stránka je na tom podobne. Zvuky zbraní a strojov sú také aké by ich človek čakal, ale nič mimoriadne. Teda priemer. Zachraňuje to však dobový soundtrack, ktorý sa príjemne počúva a dotvára celkovú atmosféru. Trochu ma zamrzela absencia hymny vietnamskej vojny, ale to je detail.

Aj keď sa nejedná o žiadny trhák, ktorý by si musel zahrať každý, predstavuje Air Conflicts: Vietnam celkom zábavnú oddychovku ideálnu na odreagovanie po náročnom dni. Napriek tomu sa mi ten Assault Horizon páčil viac.

Pro: súboje, soundtrack, nenáročná hrateľnosť

Proti: stereotyp, technické spracovanie, ovládanie