Agenda

Nehotová verze
21.09.2016

Agenda je strategický simulátor, ve kterém ovládáte celosvětovou nezávislou agenturu s cílem ovládnout ní svět. Pro dosažení tohoto cíle si musíte uplatnit svůj globální vliv mocí svých spojenců a tajných operací, jako vraždy, úplatky nebo různé podvody.

Hned na začátku si vyberete zemi, ve které bude mít vaše agentura základnu a z níž ji budete postupně rozšiřovat do okolních zemí. Ve hře existuje statistický řádek, který ukazuje stav ekonomického, politického, vojenského, vědeckého a mediálního vlivu vaší agentury a místních regionů. Svůj vliv si uplatňujete infiltrací médií, politických stran a ekonomických komisí, organizováním vědeckých konferencí, strategickými finančními dary pro univerzity, pašováním zbraní a uplácením armádních generálů.

Vyhrajete, když vliv vaší agentury převezme vedení ve všech zemích světa.

Potenciál táto hra má, ale ponúka málo možností. Prakticky nevieme nič o našej agentúre (Agende), nemôžeme si vybrať politický ani ideologický smer, ktorým sa bude riadiť a ktorý bude šíriť do sveta. Teda nepoznáme ciele agentúry, pre ktorú pracujeme. Negatívom je aj to, že rôzne regióny ovládnete za približne rovnaký čas, nie je tam preto veľa priestoru pre nejaké stratégie. Trošku mi to štýlom a jednoduchosťou pripomenulo hru Depopulation, ale tá je trošku o inom a má škaredšiu grafiku.

Keby sa do hry Agenda aspoň zčasti zakomponovali možnosti, aké poznáme z Fate of the World: Tipping Point alebo z Democracy 4, mohla by sa volať Agenda 2030, a bola by to pecka. Bohužiaľ, absencia týchto možností zapríčinila, že ma to po troch hodinách hrania prestalo baviť.