K této hře mě přivedl sice krátký, ale velice pochvalný komentář kolegy jménem 666joxer. Co mě hlavně zaujalo, byla deklarovaná inspirace H. P. Lovecraftem a zejména povídkou Stín nad Innsmouthem, což mi na casual hru připadá poněkud neobvyklé.

Nicméně to není tak horké a nečekejte žádný horor. 9 Clues je příjemná hidden object adventure od osvědčeného polského vydavatele Artifex Mundi. Hraje se jako spousta jiných podobných her, střídá se adventurní průzkum lokací prokládaný obrazovkami s hledáním objektů. K tomu navíc rébusy, které nevyčnívají ze zavedeného standardu podobných her a nic originálního zde nečekejte.

Jedinou inovací inovací je detektivní ohledání místa činu, kdy šmejdíte po obrazovce a blikající světélko vám indikuje potřebnou stopu. Po nalezení všech stop se vám přehraje rekonstrukce průběhu zločinu. Hra odsýpá velice svižně a je poměrně jednoduchá, nečekají vás žádné zádrhely a vše odsýpá bez problémů, předměty se hledají dobře, hádanky nezdržují, prostě taková relaxační oddychovka.

A co je lovecraftovského na hře? Určitá podobnost s Innsmouthem tady je, v příběhu hledáte zmizelou kamarádku ve městě, jež je plné podivných a nekomunikujících obyvatel, s všudypřítomným hadím kultem na pozadí. Ale hlubší okultní význam, natož nějakého Cthulhu, nikde nepotkáte. Atmosféře trochu škodí až cartoonové vyznění kresby. Ale na poměry hledaček jde opravdu o temnější dílko. Dokonce na vás vybafne mrtvola v rakvi a hlavní záporák inspiraci v díle tajemného pána z Providence nezapře. Ale to je asi vše.

První díl 9 Clues série se mi nicméně líbil, jedná se o nadprůměrný titul v žánru, se solidní prezentací i atmosférou. Ale celkově výš než mých 70% v hodnocení jít nemůžu. Nicméně k druhému dílu série se určitě vrátím.

Poznámka: Hra je vhodným titulem do 1. kategorie Herní výzvy 2019 určené hledačům achievementů. Achievementy totiž získáte velmi snadno. Až na jeden - ve hře musíte najít celkem 9 skrytých otazníků, které se hledají někdy dosti těžko a dva jsem přehlédl. Takže kdo by šel v 1. kategorii na hardcore, tak doporučuji se kouknout před ukončením hry na návod, ať nemusíte hrát znovu.

Pro: Temná atmosféra. Solidní prezentace. Jednoduchý průběh bez zákysů. Detektivní puzzle

Proti: Nic originálního. Cartoonové vyznění jinak solidní grafiky. Mnohokrát viděné puzzly.