0 A.D.

0 A.D.: Empires Ascendant

freeware (dříve placená hra)

0 A.D. je historická realtimová strategie, vyvíjená od roku 2001 společností Wildfire Games. Hra je zaměřena do období 500 př. n. l. až 500 n. l. a snaží se o historickou věrnost. Jako každá strategie, i tato hra pojednává o technologickém a ekonomickém rozvoji starověkých civilizací, hlavně pak o samotném válčení mezi jednotlivými národy.

Podobně jako Age of Empires nabízí hru za 12 národů, rozmanitou škálu jednotek a budov, hlavně pak propracovaný technologický strom. Každý národ má několik specifických budov a jednotek, dochází tu tak k většímu odlišení jednotlivých stran.

V roce 2009 byl zdrojový kód hry uvolněn, hra je tudíž volně stažitelná.

[přesunuto z komentářů]

0 A.D. je zajímavý počin ve vývoji..

Pro:

Proti: délka vývoje

Tahle hra mě vyloženě chytla. Lidičky pracujou, můžete jim dávat příkazy, kam mají jít a co mají dělat. Animace postaviček jsou skvělé, celé to doprovází příjemná hudba.

Hrál jsem s umělou inteligencí. Říkal jsem si, že budu mírumilovný národ, tak jsem začal pomalu stavět město a pole a rozšiřovat teritorium. Chtě nechtě jsme obě civilizace narazili na nedostatek zdrojů v okolní krajině. Pak začaly třenice. Cizáci si neustále chodili na moje území pro dřevo. To mě štvalo, naše území bylo plné krásných lesů, tak jsem postavil zeď. Chvilku byl relativně klid, ale pak začali sousedé na zeď útočit. Nedalo se nic dělat, museli jsme začít zbrojit. A najednou tu byla kasárna a veškerá výroba šla na armádu. Útoky na zeď se stupňovaly, v kritických místech hranic už byly desítky mrtvých sousedů. Tak jsme nakonec vypravili trestnou výpravu. Skončilo to fiaskem, desítky mrtvých na obou stranách, z mých válečníků se nevrátil ani jeden. Zbrojení pokračovalo a přípravy jsem vzal vážně. Nakonec jsme vlastní zeď na jednom místě probořili a desítky vojáků s beranidlem vyrazily v jednom šiku na nepřítele. Nepřítel byl poražen. Vyhrál jsem. Ale zároveň jsem si uvědomil, jak jsem se zachoval hnusně. Z mírumilovného národa byl najednou národ dobyvačný, náš národ, který si spokojeně žil na svém území, se musel začít bránit, až se nechal vyprovokovat a nakonec se sám stal agresorem a dobyvatelem. Čili hra nakonec byla i poučná :)

Jsem zvědav na další vývoj a nové funkce. Hra má intuitivní ovládání, nikam vás nežene a stavění vlastní civilizace je zábavné i v režimu pískoviště bez bojůvek.

Pro: aktivity, animace, hudba

Proti: pomalý vývoj