Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Cestování a koníčky

@ntz (29.08.2020 13:01): Mám pocit že Ryanair na všech příplatcích v poslední době přitlačil ještě mnohem víc než dřív - za palubní zavazadlo (které je u ostatních aerolinek zdarma) jsem u něj před měsícem platil víc než za samotnou letenku. Na online check-in jsem pak při zpáteční cestě taky skoro zapomněl a stíhal to až v poslední hodině, to jsem teď když tě čtu o to radši že jsem to dal :D
Asi už jste ve stádiu, kdy berete let letadlem jako samozřejmost a ostražitost je oslabená. Já mám lítání pořád jako svátek, takže si to všechno kolem radši 10x zkontroluju, abych někde něco neplatil navíc, nebo neuvíz na letišti. Lowcostový aerolinky musej z něčeho žít, tak holt maj všechno navíc předražený.
@ntz (29.08.2020 05:01): Jojo, to s Ryanair se nám stalo jednou taky. U Wizzu jsem taky promeškal včera večer online check-in. Nicméně jsem to zcela výjimečně kupoval od Kiwi, tak jsem jim v noci zavolal a oni mi obratem poslali rovnou boarding pass a vyřešeno.

A právě sedím ve Vídni na letišti, za deset minut odlétám :))
tak pisu po celonocni ceste z vidne z letiste ... cesta fakt horror, d1 je z 1/3 jizda na stavbe v 80kou v jednom pruhu ... panda parking je 100 ojro na 14 dni, zapomenutej online check-in u ryanair je 55 ojro na osobu na miste ??? wtf
@Samariel (25.08.2020 16:06): už dlouho ne, tak 5 let minimálně... kdysi jsem koupil v 14-ti bassu, za pár šupů, ta mi vydržela přes deset let, pak se porouchala a tím skončila moje slavná kariéra, když tak koukni na bandzone.cz/cernykun , to jsme jako teenageri váleli po pražských klubech :))) pak jsem teda měl ještě jednu kapelu, ale s tou se ani chlubit nebudu, to bylo vyloženě dětské nadšení pro hraní, ale nejlepší roky a párty, to je zase pravda
hmm, tak musim rict, ze jsem koupil na vodu nejlevnejsi kytaru od Dowiny abych neohrozil sve jine kytary za nekolikanasobek ceny Dowiny a musim rict, ze ta Puella je fakt skvelej nastroj .. Je tam proste videt, ze to je rucne delany a kvalitu toho provedeni to ma fakt o dva az tri levely vyse, nez kytary od konkurence za stejnou cenu ..
@Pluto (19.08.2020 18:18): To akorát tady blbnou s rouškami podle toho jak se ministr zdravotnictví vyspí. Tady je budou zavádět, rušit, zavádět,rušit atd. To že ten test nechtěli bude taky možná tím že Lotyši jsou dost laxní (podobě jako Češi) ve vymáhání dodržování předpisů :D.
K celé té covidové histerii a propagaci médii bych přidal jednu osobní zkušenost. Celý minulý týden jsem byl v Lotyšsku, kde je Česká republika na červené listině (v celém Pobaltí), takže bychom tam měli jít automaticky na 14 dní do karantény. My, jako účastníci závodu, jsme získali výjimku, že když si z ČR přivezu negativní test a hned na místě podstoupím další, tak můžeme jet. A výsledek? Ten český test po mě nikdo nechtěl vidět, normálně jsem přiletěl do Rigy a úplně s klidem jsem mohl z letiště odejít (ale měl jsem tam domluvený ten druhý test, dobrovolně jsem tam šel). Řada dalších lidí jeli po ose (někteří i ze Španělska nebo Velké Británie), v Litvě měly být údajně uzavřené hranice. Víceméně všichni se dostali do Lotyšska bez problémů a pak i zpátky, nikdo nikoho nikde nestavěl ani nekontroloval. Roušky se nosily víceméně akorát na letišti a v letadle. A pak jsme je teda na závodech nosili akorát my motající se kolem závodů, aby to vypadalo dobře (že dodržujeme předpisy, na základě kterých nás tam pustili), ale kdykoliv jsme opustili prostory závodu, tak jsme si to sundali, abychom zbytečně nebudili pozornost. Každopádně to byla asi moje nejlepší návštěva Lotyšska, stihl jsem vidět spoustu zajímavých míst a pěkně si to užít.
Kdyby si někdo chtěl v reálu vyzkoušet Skyrimský výstup na High Hrothgar, tak můžu doporučit Jetřichovické vyhlídky v Českém Švýcarsku, schodů je tam tak přibližně stejně. :) Ale stojí to za to, to místo je parádní, nicméně bylo tam celkem dost lidí, ake dalo se to přežít.
Tak jsem v minulém týdnu navštívil Itálii. Cesta naprosto v pohodě, jen na letišti a v letadlech vyžadovali roušku. Při letu tam i zpět jsme vyplňovali formuláře s osobními informacemi a kam letíme. Jinak nic extra specifického a problematického. Na letištích ve Vídni i v Říme byl čilý ruch, obchody otevřené, restaurace plné... V samotné Itálii to bylo taky celkem v pohodě - my kolem závodů jsme se snažili dodržovat nošení roušek, ale byli jsme asi jediní, drtivá většina domorodců je úplně ignorovala. Měli jsme nastavené další opatření, kdy se třeba při vstupu na ředitelství nebo servisu měřila teplota, což bylo v těch třicítkových vedrech (co by taky kdo čekal na konci července v Itálii, že) hodně úsměvné. I to nošení těch roušek v těch vedrech bylo spíš kontraproduktivní.

Ale celkově vzato to byl parádní pohodový týden, závody proběhly bez problémů, všichni jsme si to užili. Je pravdou, že lidí (hlavně turistů) bylo venku výrazně méně, takže i na náměstí sv. Petra nebo u Andělského hradu těch lidí bývalo výrazně méně, než obvykle. Naopak na Piazza Navona vše při starém...
@RomcaT (28.07.2020 23:48): Likér, když se nechá pár let ležet (mimořádně náročná věc na morál... :c)) ) dostane zcela úžasnou čokoládovou chuť. Nejlepší je připravený ze Starorežné, dá se ale použít i běžný tuzemák, taky je to fajn. A šťáva je samozřejmě rovněž lahoda, obecně mám rád s bezem prakticky cokoli. Jen se to nesmí přehánět, časem se ta chuť zprotiví. Ale tak je to v podstatě se vším.
@samorost (28.07.2020 22:06): vypadá to božsky.

Momentálně mám v lednici jen béžovou domácí šťávu od kamarádky. A před hodně lety jsem pila naprosto výbornej likér který bych dělaný z těch černých plodů
Tak ja mám veľmi rád to červené thajské kari, ktoré som spomínal - robievam ho na kokosovom masle, je to kuracie soté s cibuľou, červenou (a kľudne aj oranžovou) paprikou, rajčinami a veľa koreninami, ktoré z toho robia zážitok. Ako príloha ryža. Prípadne mám veľmi rád butter chicken s naanom (indický chlieb). Z našej klasickej kuchyne mi i po rokoch stále chutí vyprážaný syr s opekanými zemiakmi a bryndzové halušky. :)

Inak jeden tip na ľahký recept, ktorý je jednoduchý upgrade oproti štandardu: Ak robievate palacinky na sladko, tak vymeňte banány za vajíčka. Normálne celý banán nakrájajte a potom roztlačte alebo rozmixujte na kašu a zmiešajte s hladkou múkou a vodou a keď je zmes homogénna, tak normálne odliať časť na panvicu a urobiť palacinku. Najlepšie je to robiť na troche kokosového masla miesto slnečnicového/repkového oleja. Cesto netreba nijak dochucovať, keďže banány majú v sebe cukru dosť. Ja v podstate vajíčka do palaciniek už vôbec nepoužívam, ak ich robím na sladko, len ak by som ich plánoval robiť so slanou plnkou.
Po posledních dvou týdnech bych řekl hlavně čerstvé mušle na víně, ale jinak od dětství se můžu ujíst králičího masa - ať už na smetaně, nebo pečený s česnekem, je to geniální jídlo, a v podstatě Česká klasika, přičemž jinak českou kuchyni úplně nemusím.
@RomcaT (27.07.2020 14:15): Kuřízek a vepřízek jsou dlouholetý top našich kluků a přesně v tebou popisované podobě (máslíčko a pažitka, případně kadeřavá petrželka). :c) K tomu strouhaná mrkev s jablíčkem a rozinkami...
@Laurona (27.07.2020 14:10): jo čerstvej kuřecí řízeček, na tenko se žluťoučkýma bramborama maštěnýma máslem a posypané čerstvou pažitkou...hmm sakra to bych si teda dala...a k tomu rajčatovej salát...
Jako řeknu vám, že od některých u vás bych si klidně nechala uvařit...mě vaření moc nebaví, protože vařím 2x denně teplé jidlo pro dva dospělé a dvě děti přes týden a o víkendu ještě plus dvě babičky. Takže to je těžká rutina a málokdy zkouším něco nového. Je to těžký vařit tak aby to všichni jedli...děti jsou na omáčky ale fakt nebudu xkrat za týden vyvarovat omáčky. Mám doma jedlíky, takže je v podstatě jedno kolik toho uvařím na oběd, protože k večeři nic nezbyde. Ale mě to nevadí, nemusím moc ohřívaná jídla.

Koření mám doma doost a taky málo solím. Ještě ze zahrádky domácí bylinky, které si suším. Ale nejsem žádný dobrý kuchař bohužel. Spíš takovej patlal. Dle receptu to uvařím, ale není to úplně ono. Takže spíš mám už zažité svoje recepty... Osobně nejvíc ujizdim na zelenině (oblíbený salát - směs listů salátů i s rukolou, rajčata, kukuřice, Balkán a octová zálivka - ten bych mohla mít k večeři každý den). Celkově jsou u nás oblíbená jídla kde je smetana. Maso jím a vařím z něj denně, protože mám doma 3 chlapy, nicméně co se mě týče tak by mi stačilo tak jednou měsíčně.

Napište schválně nějaký oblíbený pokrm. Já se nedávno zbláznila do dýňového rizotka...měla jsem ho u kamarádky a musím zkusit i doma. Jinak můžu celkem dost tortily, zrovna jsem je teď dělala k obědu. Nejvíc se asi priklanim k italské kuchyni. A taky se děsně ráda chodím zprasit k Číňanům ale počítám že tam to s klasickým čínským pokrmem nemá co dělat.
@Fingon (25.07.2020 20:53): Tak pečenie koláčov, zákuskov a pečiva je trochu iná vec. To naopak v strednej Európe pomerne dosť fičí a ani u nás doma, keď som vyrastal, to nebolo výnimkou. Tam sa paradoxne ľudia, prevažne teda ženy, viac vyriadili. Čo asi súvisí aj s tým, že kým bol komunizmus, tak si si väčšinu špeciálnych sladkostí a dezertov i tak nemal kde kúpiť.

Čo sa týka môjho domáceho varenia, tak ja používam a mám doma tieto koreniny: mletá sladká paprika, mletá pálivá paprika, silno aromatická a jemne pálivá oranžová paprika z marockej tržnice, dva druhy mletého chilli (mal som v minulosti viac druhov, musím dokúpiť), sušený mletý cesnak, sušený mletý zázvor, dva druhy kurkumy, kardamón, sušený mletý koriander, sušené listy koriandra, bazalka, majoránka, oregano, tymián, čierne mleté korenie, biele mleté korenie, dva druhy mletej škorice, mletá citrónová kóra, sušená citrónová tráva, muškátový orech, sušená mletá horčica, zmes korenín na žlté kari, zmes korenín garam masala. Cumin (rímska rasca) mám momentálne len v zmesi korenín, lebo je celkom problematické ho zohnať samostatne sušený a z internetu sa mi nechce objednávať.

Čo sa týka nekoreninových vecí, tiež som mal harissa pastu, ale je to celkom výrazné a stačí toho do jedla fakt málo a bohužiaľ mi to neskôr splesnelo. :/ Mám však tahini pastu na domáci hummus a vždy mám na niektoré jedlá aj klasickú sójovú omáčku alebo teriyaki, ktorú preferujem. :) Taktiež mám doma na dochucovanie aj Sambal Oelek.

Syry mám tiež mnohé veľmi rád, ale to je samostatná kapitola a ja som hladný a pomaly by som mal ísť variť obed. :D

Btw: Syr Koliba sa afaik na Slovensku stále bežne predáva.

A shiitake zvyknem občas kupovať nakladané.
@Tulareanus (25.07.2020 15:55): moje máma se ve vaření moc nevyzivala, přes týden jsme mívali spíš studené večeře, vařila spíš přes víkend. Doma mívala (nevím, jak teď) sůl, pepř, papriku, kmín, nové koření (do omáček), bobkový list, majoranku, muškátový oříšek, na vánoční pečení badyan, anýz, mletou skořici (do kompotu). Dokud jsme měli zahradu, byla kořenová zelenina, česnek, cibule...

Teď mivam doma tři druhy mleté papriky (uzenou, palivou, sladkou), hodně často používáme oregano, kurkumu, římský pepř (cummin/Kreuzkümmel), tuniska smes harissa (měla by to být pasta, ale tak často s tím nevarime), koriandr... Rád dělám jídla s čerstvým zázvorem (v ČR jsem párkrát koupil mletý sušený).

A taky rád vařím se sojovou omáčkou a občas si preliju jídlo maggi (nevím, jak je to česky. Vždy jsem k tomu měl odpor a koupil jsem to kvůli risotto tricolore na marinaci cukety a od té doby na tom ujizdim...)

Poslední měsíce se mi nedaří sehnat shiitake houby (mívali čerstvé, ale rewe group je nedokáže dodat a Spar sice má sušené, ale ten je moc daleko a nedostanu se). Rád si vařím guláš, tzv. rizoto v troubě a sunkofleky, kromě toho jídla z wok kucharky.

BTW už se tu probirala whiskey, já radši sýry. Nejradši mám sýry typu Camembert /hermelín (takový z buvoliho mléka je úžasný) případě brie, sýry jako bacovska parenica/ostiepok /scamorza, celkem mam rad i sýry s modrou plísní (často mám Osterkron nebo gorgonzolu, miloval jsem nivu, minulý týden jsem měl Roquefort a ten byl celkem intenzivní). Dobrou zkušenost jsem udělal i s vyzralou goudou Old Amsterdam, měl jsem to v Holandsku a pak po letech našel i ve Vídni. Rád vařím s Le Gruyere a s Bergkäse, ale těch se nedá moc jist ve větším kuse.

Třeba takový parmezan jsem ochutnal až jako dospělý, pořád se nemůžu rozhodnout mezi Grana Padano a Parmigiano Reggiano, s Grana Moravia jsem zatím neměl tu čest.

Babička mi po revoluci kupovala sýr Koliba, na který už jsem později nenarazil...
@Tulareanus (25.07.2020 15:55): Tak kazdy se rad dobre naji, to se poprit neda. Ale osobne kolem toho nedelam tragedii a spokojim se i s obycejnosti. V prubehu ruznych zivotnich kotrmelcu jsem jedl i strouhanku z pytliku, takze si nepotrpim na grandiozne pripravovana jidla obvzlast kdyz je k tomu potreba moje ucast :)
Ale treba pred dvaceti lety jsem k tomu trosku sklony mel taky, i kdyz spis formou gulase, svickove nebo zapecenych brambor.
@Kunick (25.07.2020 09:08): Tak mne z vlastnej skúsenosti, vypozorovaného a receptov nepríde, že väčšina toho, čo si napísal sa v našich končinách používa. Jalovec som videl použiť asi raz do diviny a aj to bolo v celkom fancy reštaurácii. Škorica určite nie je súčasťou československej kuchyne aj pre jej pôvod. Badián som videl asi raz použiť v sušienkach na holandský spôsob. Kmín alias rasca, ok, to máš pravdu, ale tiež je tých receptov z celkovej škály cz/sk jedla dosť málo. Sušené huby osobne rátam ako normálnu surovinu, nie je to korenina.

@pajmič (25.07.2020 15:24): Tak mňa skoro od malička zapájala mama do pečenia a následne do varenia a potom nastali nejaké okolnosti, kedy som štafetu varenia musel prevzať na čas ja (a varil som tak pre seba a 4 ľudí) a keď som sa následne odsťahoval, tak som ten základ mal a moja nespokojnosť s kvalitou služieb a jedla v Bratislave v tom období (2012-2014), ak si si fakt nepriplatil, viedla k tomu, že som si radšej varieval jedlo aj do práce.

@Charllize (25.07.2020 15:38): Záleží od človeka a sily zvyku. Ja napr. vôbec nepochopím ako niektorí ľudia dokážu pri varení narobiť taký megabordel (napr. aj spolubývajúci). Cibuľu a zeleninu očistím na doske a odpad ide rovno do koša, koreniny mám tak, aby sa nevysypalo mimo, mäso poumývam od krvi, vyrežem šľachy a tiež nakrájam na doske, priebežne si umývam aj tie riady alebo náčinie, ktoré už nebudem pri varení potrebovať a aj kuchynskú linku hubkou, ak náhodou na ňu niečo kvapne, aby to tam nezaschlo. Čiže po varení je jediný dôkaz varenia uvarené jedlo a wok/hrniec/panvica, v ktorom sa nachádza. :)