Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o hrách

@Steve (24.06.2019 14:25): Ok, jen mi to nepřišlo fér označit TF 2 jako pay to win, když tu existují věci jako třeba Artifact (když počítáš karetní balíčky jako lootboxy). Ano, nějaký kraftovací/idlovací systém mají snad všechny tyhle hry, ale zrovna TF 2 mi přišla dost vstřícná.
@Jab (24.06.2019 13:35): To třeba vůbec nevím, jak tam bylo pořešeno. Co v těch boxech bylo?

@Crash (24.06.2019 13:53): Jo to je pravda. Z těch pár kartičkových her, co jsem zkoušel, jsem měl vždy pocit, že bez peněz to dlouho nepůjde.

@Psyx (24.06.2019 14:13): Pravda, ale stejně, když si to můžeš rovnou koupit a nějak to ovlivňuje gameplay, tak už je to celkem blbý. Ostatně co tam ty lootboxy přibyly, tak to pro mě začalo být neúnosný a pomalu jsem přestal hrát. Btw ten craftovací systém je všude možně, třeba v těch kartičkových hrách, ale i v těch hrách co jsem zmiňoval. Často jen taková náplast, abys měl pocit, že nějak využiješ ty blbosti, co nechceš, nebo máš vícekrát.
@Steve (24.06.2019 13:33): V TF 2 ale byl craftovací systém, takže sis všechny zbraně mohl vyrobit, pravda většinou to spolklo hodně materiálů, bylo tak jednodušší prostě vyobchodovat s hráči za harampádí. Těch pár co sis vyrobit nemohl, byly jen reskinované zbraně a neměly žádné bonusové vlastnosti.
@Steve (24.06.2019 13:33): Když o tom tak přemýšlím, tak je to vlastně případ kartiček. Já teda můžu mluvit jen za TES Legends, ale předpokládám, že Hearthstone nebo Magic to mají podobně. Já jsem se např. u TES Legends ani po dvou letech poměrně intenzivního hraní F2P nedostal do stavu, že bych měl všechny karty. A zvlášť pokud naskočíš do hry, která už nějaký ten pátek jede, tak si s nějakým tím startovním balíkem moc neškrtneš a jsi rád za cokoliv, co ti padne. Tam to skutečně svádí k utrácení za další balíčky.
@Steve (24.06.2019 13:33): já nedávno po 3 letech hraní objevil loot boxy ve Wildlands, nějaké tam byly zdarma, a vůbec nechápu jak tenhle model mohl uspět, protože tam padaj hrozný nesmysly (skiny, záplaty na batohy apod.) A to jsem člověk, kterej už pár stokorun vrazil do mobilních her!
Mimochodem někdo tu zmínil pay-to-win mechaniky v souvislosti s lootboxy. Z mé zkušenosti jsou ale většinou v lootboxech jenom čistě kosmetické doplňky (CS:GO, Overwatch, Apex Legends, PUBG,...). Jediná výjimka, co mě napadá je asi TF2, kde v tom byly i zbraně s jinými vlastnostmi. Tak mě zajímá, jak je to časté, že jsou v lootboxech nějaké vyloženě pay-to-win hračky. Ve kterých hrách to je?
Já tu teda žádnou pořádnou argumentaci nevidím ani z jedné strany. Jen proudy slov.
@Jab (24.06.2019 08:11): Tak urcite, je to na internetu tak to tak musi byt. A nauc se cist, ja nepsal ze nikdo takovy neexistuje ale ze nikoho takoveho ja osobne neznam. Na internetu jsem o podobnych pripadech cetl vickrat, treba ten rusak co zaloval Bethesdu ze mu znicila zivot protoze hral mesic v kuse Fallout 4 a podobne, eh, proste internet.
Obecne z toho delas strasne velkou tragedii, lidi z penezma zahuci i do jinych veci aniz by pri tom uvazovali co bude dal. a nikdo kolem nich ochrane site nerozhazuje.
Jinak jeste k tvemu predchozimu prohlaseni ze mas sanci ze ti vypadnou nejake penize. To mas u tech boxu taky, sanci ze ti vypadne neco co chces.



@Gordon (24.06.2019 01:22): Treba Diablo. U trojky to bylo i oficialne kdyz vysla, sam sem tam utrzil kolem 300 euro. jinak neoficilani aukce predmetu z Diabla budou asi fungovat dodnes, i kdyz tezko rict jak to bude frekventovane, preci jen uz to tolik lidi nehraje. U her kde jdou predmety prehazovat mezi hraci to tak obcas byva .
@S4TW (24.06.2019 09:02): no možná jsi dostal peníze do Steam peneženky. Což reálné peníze nejsou, protože s nimi můžeš manipulovat jen v omezené míře. Prodej skinu na jiném serveru je pak proti pravidlům. Takhle jde ale zpeněžit vše.
@orromis (24.06.2019 08:12): ale já se přece nebavím o tom, jestli to je nebo není hazard... tady padl dotaz, jesti jdou ty itemy prodávat za reálné peníze, což jdou... a řekl bych, že CS není jediná hra, jen mě napadla jako první, páč jsem sam získal nějaké skiny, které jsem obratem za pár centíku prodal :-)
@S4TW (24.06.2019 07:47): Taky to je hazard a Valve (a různý third party aukce) s tím měli nedávno velký problém.

Pokud lze item z lootboxu prodat, tak to je regulérní hazard (alespoň pro většinu právních systémů). Proto ve většině her nelze předměty z lootboxu prodat/vyměnit s jinými hráči (maximálně se to dá směnit za směšný množství nějaké herní měny).

Jinak lootboxy nemusí být automaticky zlo, třeba Overwatch je má naimplementované docela dobře protože je hráči získávají za obyčejné hraní celkem často a lze si tuším koupit jakýkoli předmět za peníze rovnou (ale měly by tam být i nějaké parental ochrany, což tuším battle.net má naimplementované také, podobně jako to popisoval Ringo).
@Charllize (23.06.2019 23:24): Podívej... Tys toho neviděl. Až se naučíš zacházet s internetem, tak si to vygoogluj. Já na takové články narážím (zadlužení se kvůli lootboxům) několikrát do měsíce. A ano, i případ ze svého okolí znám.

A teď mi řekni... Fakt tě nenapadlo, když si to psal, že meleš zase kraviny? Alespoň jeden malý paprsek reality nedopadl?

https://www.theguardian.com/games/2018/m ... ideo-game-loot-boxes

“I am currently $15,800 in debt. My wife no longer trusts me. My kids, who ask me why I am playing Final Fantasy all the time, will never understand how I selfishly spent money I should have been using for their activities.”
Každopádně pokud někdo řekne, že pomůže daň, tak ne, nepomůže, daň zlegalizuje každý zločin.

A tak, jako děckám vštěpuji, co je a není dobré, tak jim vštěpuji, že hrát třeba kdejakou sračku na mobilech je outsiderství, jestli si chtějí kvalitně zahrát, když už jim povolím hry, tak jim koupím pořádnou gamesu na 2DSko.
@Jab (23.06.2019 23:19): mno, bezdomovce kvůli loot boxum jsem ještě neviděl, ale bezdomovce co všechno prosral na automatech mockrát. Tolik k tomu že máš šanci že ti něco vypadne.

Ty urážky na konci ti promijim, slíbil jsem že tě už nebudu napadat :)



@Shoggot (23.06.2019 23:18): máš s tim nějakou reálnou zkušenost? Že ty věci jsou k ničemu a je to jen klička?

Ještě je taky dobře zmínit že loot boxy se dají pořídit v mnoha hrách i za speciální herní menu která se získává různými činnostmi ve hře. Samozřejmě to bývá často nastavené že to trvá dost dlouho a nutili to investovat peníze, ale s trochou trpělivosti a šikovnosti když jinak hra baví to zas nebývá nepřekonatelný problém vydělat si na to co člověk chce obyčejným hraním.
@Charllize (23.06.2019 23:16): Jo. U automatů máš alespoň nějakou šanci, že ti vypadnou reálné peníze. Navíc standardní hazard je vázán zákony.

Hele víš co, di se vycpat. Mám teplotu, není mi dobře. A u tebe platí, že co ti člověk přímo neřekne, to tě nenapadne. Vždyť je to už čirá zoufalost...
@Jab (23.06.2019 19:49): Je to samozřejmě zcela jasné zkopírování behaviorálních mechanik gamblingu zacílené na děti a na pracující rodiče, kteří ani s nejlepší vůlí nedokáží sledovat trendy a tak kupují, aby děti nebyly za outsidery. Poměrně chytré z jejich strany je, že garantují, že vždy aspoň něco drobného padne a NĚJAKOU cenu to má. Byť všichni víme, že naprosto mizivou, nesměnitelnou za něco opravdu hodnotného. Je to ale jen klička a každý to vidí a věc je, že to začali vidět i policy/lawmakeři.

Stejně jako se všichni shodnou, že Joe Camel by neměl říkat dětem, že kouření je OK, tak by EA nemělo dětem podsouvat, že gambling je vlastně docela fajn.
@Jab (23.06.2019 23:11): ja to jen psal v porovnání s opravdovým gamblingem na výherních automatech a podobně. Není to to samé. Když už to teda někdo tak klasifikuje.
Z loot boxu se dělá najednou mega strašák a přitom tenhle zpusob ve hrách je dlouhý roky. Mě prostě jen přijde že někdo na tom začal vydělávat moc okatě balík a někomu to začlo vadit. Myslet si že jde o dobro a o lidi je hovadina, jde jen a zase o prachy, na obou stranách.
@Charllize (23.06.2019 22:58): No, kde jsou ty časy, kdy jsi koupil hru, která byla daná od A - Z, dokončená a tím to prostě haslo. Další prachy jsem utratil pak za jinou jasně danou hru od A -Z. Dneska člověk koupí jeden titul a aby jej živil jak auto na servisech.
@Ringo (23.06.2019 22:43): Přijde ti krabice (ce hře). Tu ve hře otevřeš a je tam jeden z mnoha možných předmětů. Jedním z nich může být i ta tvou ratolestí požadovaná figurka. Ale šance, že se objeví zrovna ta, je malá. Nadto reálně ji nikdy neuvidíš. Stále zůstane jen v té hře.

@Charllize (23.06.2019 22:58): Prodáváš to v ingame měně. A koruny už zpět nikdy neuvidíš. Že tam tedy něco má tu cenu za ty koruny je logický nesmysl. Koupíš to a tím "likvidita" končí.
No ono se i v těch loot boxech něco garantuje. Není to určitě tak že si za 200 korun koupíš box a v něm máš čistě nasrano, jako se to může stát u vyherniho automatů kde te skutečně oskubou a nemáš vůbec nic. Minimálně v tom boxu je něco co plus minus hodnotu těch 200 korun má, samozřejmě problém je v tom že to není často to co ten člověk chtěl. Na druhou stranu se ty věci co hráč nechce dají třeba vyměnit s jiným hráčem či třeba prodat za herní menu.

Pak třeba hry jako diablo, to je jeden obrovskej loot box v době vydání za 1500 korun. Ta hra je na surprise efektu založena. Samo je tam další přidaná hodnota takže to úplně tak nevyzni ale je to prostě šiška co jen padla krapet dal od loot box stromu.
@Jab (23.06.2019 22:39): Ok, pak tedy díky za vysvětlení. Žiji ve starém naivním světě platícího zákazníka a prodávajícího obchodníka, který za svou platbu dostane od obchodníka to, co poptával.

Pochopil jsem tedy správně, že u těch her fungují praktiky typu: dítě chce postavičku Avengera, já mu ji tedy objednám, ale přijde mi obrázek a nabídka, zaplať ještě jednou, příště třeba přijde i ta figurka?
@Jab (23.06.2019 22:27): Tak mě je jasné, jak to funguje, na tomhle stojí každá třeba facebooková herní pitomina. A běží to už tak dlouhou dobu, že mě překvapuje, že si najednou dnes někdo všiml. A je jediná cesta, buď si rodič nechá utratit prachy a nebo je dítěti na to nedá. Jiná cesta je podle mě docela nebezpečná a vede k nenápadnému řízení každého prdu. Pokud to je shledáno natolik škodlivé, tak jedinou cestou je omezení věkem jako je to u alkoholu. ale nějaké zákazy nebo danění, obzvláště to danění, to je cesta do pekel, daně to zlegalizují, státu z toho vznikne příjemný příjem a možná to začne ještě podporovat a rozvíjet a bude to pak úplně nenapadnutelné.



@Kunick (23.06.2019 22:29): Jo takhle, ono je to kupování šancí? Pro mě je to natolik cizí svět, že jsem žil stále v představě, že jde o takové to - dokoupím si za prachy lepší meč do Skyrimu. Pokud je to tak, že připlatíš a bonus ti přijde jen občas a možná, tak to je tedy na úrovni těch možná spadnuvších tří stejných na automatu. Tak to potom ok. Ale to potom jednoznačný zákaz jako podvod a klamání zákazníka, jak jsem psal Jabovi, daň to jen zlegalizuje.
@Ringo (23.06.2019 22:16): rozdíl by nebyl pokud bys za ty prachy na obed dostal jednou třeba super hru a v 99% případů třeba obrazek té hry vystřižený z časopisu.

rozdíl je náhodnost. Pokud bude kupovaný předmět deklarovaný, není v tom problém a je to takžka jistě chyba rodičů, že to nechali zajít tak daleko. Ale pokud to bude šance na výhru, pak je tady reálný problém protože pamět je selektivní a spousta lidí, a děti obzvláště, nedokáží reálně ohodnotit šanci výhra/ztráta.
@Ringo (23.06.2019 22:16): Ten systém funguje tak, že tě hra nechá "čuchnout" a vše je pro všechny stejné. Po čase tě ale platící začnou předbíhat a pokud chceš dále hrát na jejich úrovni a s nimi, tak musíš platit také. Od hry v obchodu je to rozdíl a jsem se jist, že na vymýšlení systému se pár behaviorálních psychologů podílelo.
@Jab (23.06.2019 22:05):

@Kunick (23.06.2019 22:04):

No, v pohodě to není jako spousta věcí není v pohodě, ale nevím, jestli a na kolik je to starostí druhých. Rozhodně je na místě kriminalizovat drogy a gamblerství, hlavně jejich distribuci, protože to přináší rychlé prachy jednomu a zmar druhému. Nicméně nakolik je prodej loot boxu už nabídkou ke gamblerství, to je stále otázka. Kde vytyčit, že prodáváš hru a její obsah a kde už je to v rovině - slíbím ti stonásobek za tři trefené znaky, když do mě hodíš dvacku. Za chvíli bysme si mohli vzít na paškál datadisky a DLC. Lidi po tom jdou jako po uzeném, ale třeba i já tady mám daný jakýsi blok a nikde jsem nešel po datadiscích a po DLC už vůbec ne. Ne, že bych si někdy nějaký nekoupil, ale spíše mě to otravuje a obtěžuje a bylo to cílené, protože jsme do té hry chtěl tu konkrétní vlastnost, kterou prodávali až posléze. Ale pořád mě to jaksi ještě nepřesvědčilo o zločinnosti takového prodeje.

A co se týče těch peněz - na studia a podobně - dítě nerozhází peníze, které mu nedám do ruky nebo na konto. To je jedna věc. Druhá věc, pokud bude jako já, bude měsíc hlady bez obědů, protože já jsem třeba za peníze na obědy kupoval v devadesátkách hry ve slevách u Visionu v Ostravě :-) Jaký v tom byl rozdíl?
@Ringo (23.06.2019 21:53): To sice píšeš dobře a určitě je super, když to mají ošetřeno rodiče. Ale shodneme se na tom, že by to i tak neměla dělat/nabízet nějaká firma, ne? Btw nepřijde mi ani v pohodě, když dvacetiletý rozfrcá své peníze na studium VŠ hraním onlajnovky. Podobně se to teoreticky může stát i náctiletému, pokud jej pošleš v patnácti na internát nějakého gymnázia.

Plus... A to je třeba zdůraznit... Surprise mechanika? Jako kindervajíčka? Z toho to korporátní zlo teče na všechny strany.
@Ringo (23.06.2019 21:53): Gratuluju, zdá se, že jsi je vychoval dobře.

To že se problem medializuje přes případy, kdy dítě utratí částku několika výplat je věc jedna. Že jde ale o problém který škodí hlavně psychyce a osobnosti toho dítěte je věc daleko závažnější.

Gambling je stejně problematicky jako jakékoliv další závislosti a mladý člověk k nim má o to větší sklony.
@Jab (23.06.2019 21:46): Asi je to jiný svět, než žiji já a mé děcka. Děcka by nikdy nenapadlo něco přes mobil kupovat. Jo, je jim 8 a 11, ale ten starší je dost schopný na to, aby to zvládl, ale naštěstí vždy se mnou konzultuje, co smí a nesmí za hru nainstalovat a jestli to nebude chtít platby, sám něco takového odmítá. Podle mě za veškeré ty problémy prostě mohou rodiče. Nikdy nemají dát dítěti přístup ke svému kontu v jakékoliv podobě. No a pokud to udělají, jsou to prachy pořád rodičů a ne těch děcek a rodič má udělat s dětmi pořádek.

A od 15 jsou pak už tedy zletilí a pokud si na brigádě vydělají a rozfrnkají to za blbosti, to už je jejich zodpovědnost. Lákadel, jak kde utratit prachy bylo, je a vždy bude hodně.

Mimochodem tohle má parádně ošetřeno Nintendo. Děcka mají 2DSka a už jsem jim přes to kupoval hry i digitálně. Vzhledem k tomu, že mají Nintenda zaregistrované na sebe s datem narození, tak to vyžaduje rodičovskou kontrolu a kdykoliv na to chci něco koupit, musím tam já zadat rodičovský PIN.
@Ringo (23.06.2019 20:56): Účty s kartou jsou od patnácti. Loot boxy aj. jsou i záležitostí mobilů. Máma/táta koupí nějakou aplikaci a karta už třebas zůstane v telefonu uložená (tohle se imho děje často). Obé mi přijde relevantní. A dá se tak pěstovat "vesele" závislost.

P. S. Ještě mě napadlo, že některé srandy ti vždy mohou přijít jako přirážka při vyúčtování za tarif.