Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@Jab (01.02.2022 00:07): krásný, jen klasiku nedělá to, že to hraje symfoňák, ale to víme :-)

jinak tohle umí zahrát Amíci, u nás bohužel asi neexistuje moc orchestr, který by to takhle pěkně zahrál, protože pro orchestrální hráče je obvykle rytmus a být v taktu včas sprosté slovo.
Možná paradoxně by to zahrály mnohem líp divadelní orchestry, co jsou v díře a jsou tam zvyklí hrát muzikály...
@rikuhahl (26.01.2022 23:07): Ono je právě otázka čemu přesně v tomhle období IMDB říká muzikál, každopádně takto uvádí několik stovek krátkých filmů. Může to být nějaká kombinace tanečního filmu s živým hudebním doprovodem (který ale v té době mělo všechno...), ale jsou to taky rané experimenty se skutečně synchronizovaně ozvučeným filmem, jako třeba toto
@AlieN (26.01.2022 19:19): Mně přijde nejlepší, že někdy v letech 1910-1915 se natočilo pár muzikálů a pak se na 15 let přišlo na to, že film vlastně nemá zvuk, tak se přestaly točit :D A potom se zas rozjely.
@Dan9K (26.01.2022 21:05): Možná chybí pohádky? Taky předpokládám, že spousta filmů nebude mít žánr vyplněný/ bude jich mít víc. Ale o fungování IMBd toho moc nevím, takže jen hádám. A s tím hororem, není to zkreslující? Dovedu si představit, že takové westerny museli chrlit jak Baťa cvičky.
@Kunick (26.01.2022 20:38): jen mi teda nějak ta procenta nevychází, obzvlášť zpočátku, když si to člověk sešte, tak se dostane někam ke 30 % celkem. Takže buď bylo 70 % filmů bez žánru nebo jim tam utíkají nějaké zásadní žánry, co v tom výběru nejsou. Asi prostě "drama".
ale z desátých let minulého století jsem něco i viděl a většina byla buď nějaké fantasy nebo groteska nebo historicky rasistický spektákl , takže se i celkem divím, jak málo má komedie na začátku, už jenom kvůli Chaplinovi.

ještě mám poslední poznatek, jak relativní to je. Čekal bych, že 20. a 30. léta budou zaslíbená hororu a ono vůbec. Přitom Upír Nosferatu, Golem, Kabinet doktora Caligariho, Dracula, Frankenstein, Jekyll a Hyde, Wolfman.... Co pojem, to legenda, že mám skoro pocit, že půlka věcí, co se točila, byla horor a ono to bylo procenutálně nejslabší období.
Jen pozor na to, že jde o procenta. Tzn. že pokud se změní celkový počet filmů v daném roce, může i konstantní produkce žánru vykazovat výraznou fluktuaci
@Dan9K (26.01.2022 19:05): Se sjednocenou osou to máš tady 

U těch westernů to taky závisí na produkčních podmínkách - dřív to bylo prostě levné, ve srovnání se vším ostatním, zájem o ně byl velký, taky western býval synonymem pro akční film. Dnes jsou sice občas westerny velmi dobré, ale akční už bývají jen minimálně (Power of the Dog zaslouženě začal sbírat ceny a byl bych rád kdyby pokračoval i na oscarech).
A krimi se imho totálně přesunulo do televize.

Mě trochu překvapuje že posledních patnáct let stabilně klesají komedie.
@Richmond (26.01.2022 17:37): Byl jsem z toho chvíli docela zmatený, než mi došlo že je to oblíbenost ne ve smyslu sledovanosti, ale ve smyslu množství natočených kusů - proto ten nárůst u dokumentů, když si je teď díky levné technice může každý točit v lese za barákem, a proto jsou fantasy/sci-fi pořád stejné, i když se teď díky superhdinským filmům do kin chodí s nadsázkou už jen na ně.
@Richmond (26.01.2022 17:37): já už jsem tenhle graf viděl teda před lety a myslím, že to není vyloženě oblíbenost, jako míra zastoupení jednotlivých žánrů v průběhu věků.

jinak je to samozřejmě velmi zajímavé. Je super ta setrvale vzestupná linie thrilleru, to žádný jiný žánr nemá.
Je pozoruhodný ten nástup dokumentu i muzikálu.
je vtipný ten western, přičemž za mě se aktuálně dělají vlastně nejlepší westerny v historii.
Trochu mě překvapuje pád krimi, čekal bych úplný opak, obzvláště v posledních 15 letech.

Jenom pozor na osu Y, že je pokaždé jiná a nejde to porovnávat mezi sebou.
Včera jsem si splnil velký filmový rest a viděl film The Secret Garden / Tajemná zahrada z roku 1993. Chtěl jsem to vidět přes 20 let...

Spíš mě překvapilo, že to produkoval Coppola, že je to náladou jako jeho Dracula (jak moc to jen u dětského filmu jde), hudbu skládal Polák (Killar/Preisner) a v titulcích byla dost podobná píseň, jen tedy ne od Annie Lennox...
@Zx Atari (26.01.2022 00:33): Podobnou zprávou v Číně končí všechny filmy, kde zločinec není na konci dopaden. Co je na tomto případu zajímavé, a v článku to není nijak reflektované, je, že tady ta zpráva je napsaná anglicky, a to stejným fontem jako závěrečné titulky, takže očividně proběhla autocenzura pod čínským diktátem.
@Dan9K (25.01.2022 21:20): Jojo, okolo roku 2000 měli tvůrci tendence často cpát do titulků nějaké techno srajdy a taky to nemám rád.

U seriálů tohle vnímám snad ještě víc a fakt nemám rád takové to násilné useknutí rozehrané písně/tracku na konci nějaké epizody a "násilné nacpání" credits theme, jestli mi rozumíš. Úplně nejradši mám, když hudba z epizody plynule navazuje i v titulcích, to je fakt úplně áááh. Nebo třeba takový ten jemný touch, že když v seriálu po mnoha dílech zemře nějaká postava a tvůrci to reflektují i do titulků, např. tím, že najedou tiché titulky, případně jen se šuměním moře/větru. Nejhorší je, když tvůrci budují atmosféru, která graduje a graduje až do finálové scény a pak najednou bum, střih a naskočí end credits theme v naprosto odlišné náladě. Tuhle estetiku v minulosti vždycky zvládaly nejlépe seriály od HBO, ale postupně to začaly praktikovat i další "lepší" televizní stanice. A dneska, v podstatě v době již prakticky filmových seriálů, je situace už taky trochu jiná. Ale i tak si myslím, že ne každý tohle úplně umí.

Jako příklad done right provedení nástupu titulků bych uvedl film Z for Zachariah. Nevím proč, ale z toho build-upu mě mrazí pokaždé, když ho vidím. I teď.

A samozřejmě ty titulky i prolítávám očima. Jsou věci, které mě někdy reálně fakt zajímají.

U her to mám podobně, miluju end credits pokud jsou done right. Za prvé: musí plynule filmovým stylem navázat. Za druhé: nesnáším jednoduché credits jakoby v menu hry - to přeskakuju. Za třetí: nesmí být zbytečně dlouhé nebo je alespoň záhodno rozlišit takovou tu hlavní část credits a pak takovou tu nedůležitou, kterou bych už raději přeskočil.
@AlieN (25.01.2022 21:38): jak jsem vysazenej na tu hudbu, tak mě nikdy nepřestane překvapovat, že na autora hudby se obvykle v herních titulcích dostane někdy kolem 6. minuty, protože je potřeba nejdříve vyjmenovat všechny betatestery a pomocné grafiky :-)
@Dan9K (25.01.2022 21:20): U některých her prožívám titulky po závěru velmi silně, katarze během třeba Baldurs Gate 2: ToB je neopakovatelná... podobně na mě z filmů působí snad jen titulky Návratu Krále.
Ale u většiny spotřebních her na titulky nekoukám. Na rozdíl od filmů. To je prostě tím že herní titulky jsou obvykle hodně dlouhé, a jejich příběhy nestojí za moc.

Líbí se mi jak Marvelovky učí lidi čekat do konce titulků. Jedna z mála výhod jejich seriálovosti.
@JohnCZ (25.01.2022 19:44): krásný, mám to úplně stejně (ale řek bych, že nás nebude víc jak 2 % :-) ). Někdy ale ta součást zážitku ten film taky pěkně zkazí. Už se to tolik neděje, ale nebylo výjimkou před 10-15 lety, že nějaký horor, thriller nebo něco takového naprosto zabili zcela nevhodnou písní, která začala okamžitě po začátku titulků. Oceňuji, když je hudba titulků zcela v gesci skladatele a když už písnička, tak ať má nějaký vztah k tomu filmu (aspoň to, že už třeba zazněla).

a co credity ve hrách? :-) Taky se je snažím dojíždět, ale přiznám se, že když dospěju k lokalizacím do čínštiny, tak to občas vypínám. Titulky u her umí být obzvláště dlouhé a pomalé :-).

Ale mě reálně některé ty věci v titulkách fakt zajímají, např. seznam použité hudby, a to bývá na konci. (u seriálů na to často kašlou, což mi nepřijde úplně halal)

@BUMTARATA (25.01.2022 20:17):  připojuji se k The Wire. Asi těžko může být něco akurátnějšího a víc do hloubky. Jen se připrav, že to není úplně supr napínavé, jak dnešní seriály a cesta k postavám je taky trochu složitější.
Jsem teď rozkoukal Ozark a slušné. Není to úplně Breaking Bad ale když člověk sleví z nároků a k postavám si najde cestu, tak to je možná podobně napínavé. Zatím 2 řada a jen lepší.
@Dan9K (25.01.2022 19:32): +1 Netflix a obecně VOD služby mám rád - už jen proto, že prostě můžu koukat na co chci, ale jinak, jak říkáš: též mi děsně vadí, jak jde ten design na ruku současné jakoby spěchající konzumní generaci. Být to na mě, tak jejich design překopu. Od základů.

Yo, závěrečné titulky ze zásady nevypínám a proto mě to právě tak štve. V kině je to imo jakási slušnost a projev úcty k filmařům (a dalším divákům, kteří stále sedí). Ale já to osobně dělám i doma, pro mě jsou závěrečné titulky pevná součást zážitku, při které film ještě následně doznívá.

edit: Hele, proč se mi v postu níže úplně dojebaly odkazy? Jednalo se o linky - jeden na ČSFD, další na několik obrázků. V náhledu bylo vše ok, ale po odeslání se mi slova "základna SGC" a "SG" pod odkazy nahradily slovem "Jeremiah" a všechny následující odkazy byly nahrazeny tím linkem prvním, který vedl na můj komentář na ČSFD, což rozhodně nebyl nějaký narcistický záměr. :D Bug v editoru?

edit2: Zkoušel jsem to postnout znova a udělalo to úplně to samé (tak jsem to zase rychle smazal).
@JohnCZ (25.01.2022 19:18): Je to jeden z důvodu, proč moc nemusím Netflix. To prostředí mě tam vyloženě vytáčí. Přijde mi to, jakoby to šlo na ruku Tik-Tokerům nebo obecně té kultuře sledování, kterou já opovrhuju.

Jsem prostě jeden z těch magorů, který jsou v kinosále až do konce závěrečných titulků a musím uhýbat a vstávat kvůli těm lidem, kteří prostře strašně potřebujou jít ještě za tmy.

HBO dělá to přeskakování na další díly taky, ale aspoň je to citlivější, že mi ty titulky nesjedou úplně do hajzlu. A úvodní znělky k seriálům má HBO léta letoucí naprosto dokonalé. Ale nevím, jak u těch úplně nejnovějších, tam možná taky nic není už co :-)
@AlieN (25.01.2022 16:07): Díky za tip, to vůbec neznám a zní to dobře!

@Dan9K (25.01.2022 19:07): Úplně nejvíc nenávidím u současných VOD služeb takové ty pop-up "zlepšováky" typu "skip intro" a úplně mě točí, že když už konečně nějaký seriál má nějaký fajne opening, a já dobré openingy miluju, tak mi to služba tímhle kazí a nejde to deaktivovat. To samé po-upy, které vyskakují při závěrečných titulcích.

Na Babylon 5 se chystám léta. Ale jednou to klapne, věřím tomu. Když na to Paul pěje ódy, nemůže to být špatné.

edit: A když je tu řeč o Stranczynském (a určitě jsem to při minulé debatě o B5 taky zmiňoval) - mám hodně rád Jeremiah. Seriál sice už z nultých let, ale stylem produkce je to typická 90's záležitost. Kanadské lesy okolo Vancouveru, hromada známých lokací i herců ze Stargate SG-1 (SG vs. Jeremiah + Jeremiah). Pro jeden díl dokonce využili kus základny SGC. Ve finále mi to i přes low-cost produkci a absenci jakýchkoli efektů přišlo zábavnější, než většina současných seriálů. Tyhle staré seriály mají svoje zvláštní kouzlo. Škoda, že to pak stanice kvůli vnitřním neshodám zařízla.
@Paul (25.01.2022 17:41): já jsem teď u těch novejch seriálů nadšenej, když to vůbec nějakou znělku má. Miluju znělky seriálů, nikdy je nepřeskakuju, i když koukám třeba na pět dílů za sebou :-)
Nejhorší je, když nějakej seriál znělku má a v průběhu to zruší. Teď mě to třeba dost naštvalo u novýho Dextera, kde místo znělky jsou vlastně rychlostřihem ukázaný spoilery, co v díle bude, to už mi přijde za hranou :-) Ačkoliv zrovna v tomto případě chápu, že stará znělka by už byla hodně neaktuální.
@AlieN (25.01.2022 15:46): Babylon 5 je nejlepší scifi vůbec. A žádnej remake to nikdy nenahradí, protože nebude mít ty 100% geniální herce. Ale ano, je potřeba se prokousnout první sezonou.

Jinak mám za sebou prvních 6 dílů Enterprise. Znělka je WTF, ale ač je to zatím slabý, tak to má tu staromilskou ST atmosféru a sympatickýho Bakulu, takže budu koukat dál.
@AlieN (25.01.2022 15:46): Babylon 5 by si měli dát určitě i přiznivci Mass Effectu :-)
Ta celá první série je fakt hrozná, ale 2-4. série jsou skvělé, pátá je pak zase slabší, ale asi to tak bylo i v plánu. Je to jeden z mála seriálů, kde prostě bylo od začátku jasný, že to bude mít pět sérií a všechno bylo v plánu. Ne že se jde od série k sérii podle toho, jestli je ještě sledovanost.@Jab (25.01.2022 15:41): tak já na Star Treky většinou koukal i v televizi v originále. Dal jsem si duální vysílání a skryté titulky :-) Ještě to šlo s Columbem a Mashem. A snad ještě pár dalších.
Mimochodem dívám se teď na Metal Hurlant Chronicles - který je sice o dekádu novější, ale typově a úrovní produkce zapadá spíš právě mezi ty seriálové kulty devadesátých a raně nultých let.
A je to velice zábavné - když dokážete žít s tím že je to prostě levný camp. Hodnocení na csfd mě tak nepřekvapuje, ne každý vydýchá tu záměrně brakovou estetiku... a vážně to přišlo tak o patnáct let pozdě.

Díly jsou půlhodinové a na sobě úplně nezávislé, každý je samostatnou sf povídkou, některé stojící víc na dobře vymyšlené pointě, některé víc na akci. Společnou mají hodně dark atmosféru futuristického světa kde se lidem obvykle nedějí moc hezké věci. A ve spoustě z nich hraje i nějaký zajímavý herec (Scott Adkins, Rutger Hauer,  Michael Jai White, David Belle, John Rhys-Davies)

Je to natočené na základě kultovního komiksového magazínu Metal Hurlant co vycházel ve francii od půlky sedmdesátých let, a pak i v US v anglickém překladu jako Heavy Metal - podle toho už kdysi vznikly dva dospělé animované filmy (první z nich taky stojí za to)
@Dan9K (25.01.2022 15:05): Já o Babylonu vím tedy jen málo, viděl jsem možná tak jeden nebo dva díly (tehdy asi právě kvůli hroznému vizuálu a cringe herectví, a teď už prostě jen čekám na remake), ale zaslechl jsem dost o velkých hádkách mezi fanbase o tom jak DS9 vykradla Babylon 5 - takže na tom jejich srovnání něco bude v hodně ohledech.
@Dan9K (25.01.2022 15:05): Tady šlo s dabingem jen těch pár prvních. A dabing byl na neskutečné úrovni. "Two to beam up." - "Transport, dvě sekundy." "Five to beam up." - "Transport pět sekund." Nikdy jim nepřišlo divné, že se ten čas nějak mění s počtem transportovaných lidí...

Takových prima překladů tam bylo mraky. To nebyl seriál. To bylo čiré utrpení. :)
@Paul (25.01.2022 11:13): Uz je to dlouho co jsem to videl, ale pokud si dobre pamatuju, tak prvni a snad i druha serie nic moc. Pak se to rozjelo a byl jsem dost nasr.... ze to ukoncili.

Znelka byla prima a u 2 a 3 serie jeste lepsi ( pridalo se krapet na tempu :) ) + tam byl jeste u par dilu dark opening, kterej se taky poved :)
@Jab (25.01.2022 12:56): Já jsem DS9 viděl jen nárazově, když jsem byl malý v televizi, a přišlo mi to fajn, ale asi těžko jsem mohl docenit všechen kontext.

Napadá mě, že se to asi dá dost srovnat s Babylonem 5, ne? Krom toho, že jde hlavně o mimozemskou politiku, tak taky příšerně dlouhý rozjezd, ale když člověk vydrží ten počáteční odpad (mluvím o Babylonu), tak z toho vyleze vlastně úžasné dílo (ačkoliv ty efekty byla ostuda už na tu dobu).
@Jab (25.01.2022 12:56): " Příběhy jdou silně napříč seriálem. Ob několik epizod nejde tenhle Star Trek sledovat. "
Tohle je právě třetí sezona ST: Enterprise, a do jisté míry i ta čtvrtá.

A v Enterprise byla ta nová rasa de facto nutná, protože je to prequel - a historie těch ostatních ras a jejich vztahů s lidmi už je dávno velmi dobře známá. To byly ještě ty krásné zlaté časy kdy se nesralo na canon, ne jako teď s Discovery.