Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Česko-slovenská freeware scéna

Nepovažuji se za nějakého odborníka na českou a slovenskou freeware scénu, ale jelikož jsem se hlavně díky DH dostal k několika zajímavým titulům, které do ní patří, chtěl jsem jí to nějak oplatit a jako nejlepší způsob mi přišlo sepsání tohoto článku.

Toto téma jsem si mimo „splacení dluhu“ zvolil hned z několika důvodů. Tím hlavním je samozřejmě má obliba v českých a slovenských freeware hrách, což dokazuje i má první přidaná hra Dostihy 3000 Deluxe. Dalším důvodem je zvýšení povědomí o těchto titulech, které sice někdo nepovažuje za plnohodnotné hry, ale to je mi upřímně úplně jedno.

Předem bych chtěl upozornit, že se v článku zabývám pouze hrami, které jsem sám hrál a které byly freeware již od svého vzniku, nikoli těmi, jimž bylo označení freeware přiřazeno až s odstupem času, a tak tu žádné Hidden & Dangerous nehledejte.

Český píseček


K freeware hrám jsem se dostal již na základní škole při výuce informatiky a nebyl to nikdo jiný, než Pampuch, který se stal oním prvním českým freeware titulem, jenž jsem měl to štěstí si zahrát. Později se k němu přidaly ještě Berušky, ale na Pampucha jsem v té době nedal dopustit. Kdo by to byl řekl, že ho zrovna já po více jak deseti letech přidám na DH.

Postupně se ke mně, již na domácím PC, dostávaly další a další české freewarovky, až jsem jednoho dne narazil na dnes již legendární Czech Soccer Manager 2002 FE, ze kterého se stal extrémní žrout mého času. Dodnes nevím, a asi ani nikdy vědět nebudu, proč mě tak jednoduchá hříčka s pár obrázky a kupou textu tak bavila a baví stále. Asi je to tím, že mohu potopit nenáviděné fotbalové kluby a popostrčit do popředí ty oblíbené. Každopádně v tom zřejmě nejsem sám, protože CSM je nejlépe hodnocená česká freeware hra zde na DH, což už o něčem svědčí.

Na opačné straně spektra figuruje výtvor Mystery Studia s názvem American Life, který je nejhůře hodnoceným titulem nejen v mém, ale i ve zdejším žebříčku. Mystery Studio by se bezpochyby dalo označit jako výrobce nejhorších českých freeware her, protože kromě Diktátora a Net Guard - HACKER se žádná jejich hra se svým hodnocením nevyhoupla přes 30 %, ale za sebe musím říci, že jsem se u všech jimi vydaných her náramně bavil, takže je všem vřele doporučuji.

Pokud se podívám na českou freeware hru s největším počtem hodnocení, vyplivne mi zdejší vyhledávání logický počin Vlak, hraný téměř 200 uživateli. Kdo ví, zdali je náhoda, že Gemtree Software vytvořili také zde značně zpopularizované Mravence.Zdroj obrázků: freegame.cz

Při pohledu na české freeware hry nesmím opomenout ani Pivo's Grand Adventures Episode 1: Pivo Go Home od Databaze-her.cz Game Corporation. Tento titul nemá na svědomí nikdo jiný, než zdejší V.I.P. ugraugra, kterému tímto skládám dík za skvělou zábavu a zároveň se moc přimlouvám za vytvoření hry s názvem konvice's Grand Adventures Episode 1: konvice Strikes Back!

Slovenské hřišťátko


Slovenských freeware her jsem hrál o poznání méně, než těch českých, což je způsobeno jak místem mého bydliště, tak také menší koncentrací těchto titulů na zdejším webu. Přesto se i u našich sousedů najde pár kousků, které stojí za zahrání.

Nejlépe hodnocená hra s největším počtem hodnocení zároveň je letecký simulátor Plane Arcade, který vznikl díky československému vývojářskému týmu 3D Games. Na freeware poměry je to skutečně neobyčejný kousek, který by se mohl měřit i s některými komerčními tituly. Naopak nejhůře hodnocená hra je adventura 14 hodín od vývojářského studia LOADER software, majícího na svědomí také adventuru Agent číslo X.Zdroj obrázků: caiman.us

Za zmínku jistě stojí i dvě hry od vývojářů DataWeb, nesoucí ocenění „Vítěz Becherovka Game“. Jedná se o vesmírný simulátor Space Merchants: Conquerors, jemuž se této pocty dostalo v roce 2005, a 2D adventura Moribund World: Like a Thousand Suns, která zmíněný titul získala o rok později.

Závěrem


Spousta z vás jistě ví, že čeští a slovenští vývojáři nacházejí podporu v různých soutěžích, z nichž nejznámější je asi již zmíněná Becherovka Game, která však svůj poslední ročník pořádala v roce 2007, tedy ještě před vznikem DH. A já se tak ptám: „Proč tu nejsou všechny hry z této legendární soutěže? Je toho spousta, co tu chybí, tak hurá do přidávání!“

Jistě jsem nezmínil vše, co zmíněno být mělo, ale i tak se domnívám, že článek nějakou tu informativní hodnotu má a i kdyby jen jeden uživatel díky němu našel pěknou freewarovku, co ho bude bavit a ohodnotí ji, případně na ni napíše komentář a nejlépe do databáze přidá nějakou další, pak je moje mise splněna.

Jumas

Chcete aby byl na DH blogu uveřejněn i váš článek? Pošlete nám ho na e-mail clanky@databaze-her.cz.


Diskuze ke článku

Díky za článek. Já si to triko trochu honit budu. Je to samozřejmě jen takový osobní výcuc čítajícíc jen několik málo her, ale každá podpora freewaru je fajn. Já jsem se svého času, zvláště na československou scénu, dost soustředil (zástupce šéfredaktora na freehry.cz svého času, z nějakého důvodu, když jsem odešel, tak ten server šel dolů :-) ), takže jsem, až na těch 14 hodin a Pampucha, všechny hrál a většina z nich je opravdu velmi podařených. Samozřejmě že bych přidal spoustu freewarovek, které tu nejsou, ale jsem hrozně línej, já vím, je to špatný. Osobně si myslím, že česká freeware scéna byla nejsilnější v adventurách, z nichž mnohé svou úrovni vyrovnávaly či překonávaly placené hry z konce 90. let. (Zázračný lék, World War 1990, Pět kouzelných amuletů, 6 ženichů a 1 navíc, série ZNK, Vesmírná becherovka, Moribund World, Pravidla hmoty, Dr. Bohuš a další). Nevím, jestli je to tím, že se v té scéně už tolik neorientuju, ale mám pocit, že v rámci českého freewaru už vzniká takto pozoruhodných her jen velmi málo. Z těch akčnějších vyniká rozhodně tebou zmiňované Plane Arcade a Space Merchants: Conquerors nebo třeba taky Becherov a samozřejmě legendární Bulánci. Z RPG jednoznačně vede Cardhalia. Z žánrově těžko uřčitelných bych určitě vyzdvih ještě třeba Hrady, Becher Islands, Fuk nebo Kuličku 3D. Další hru bych určitě neřadil mezi nějaké echtovní tituly, ale velmi osobní vztah jsem si vybudoval k Zahrádce. Určitě jsem na spoustu věcí taky zapomněl. Je škoda, že se na internetu blbě shání nějaký ucelený seznam českých či slovenských freewarovek. Na freewarových serverech se podle národnosti vyhledávat nedá.
Pokud se zminujou cesky freewarovky, tak je treba zacit temi, ktery byly v polovine 90. let castou soucasti ruznych piratskych hernich baliku a minimalne jedna z nich byla na kazdym tehdejsim pocitaci. Krome Vlaku (ta veta Gemtree software vytvorili... co si tak vybavuju, tak, Vlak udelal jeden clovek a jeho jmeno je taky uvedeny v autorstvi hry) to byl hlavne ten Playboy, ale zadna verze 2000,a le puvodni DOSovej, toho jsem se nahral fakt hodne. A pak jeste Flek!, simulator mariase. Ten jsem hral, i kdyz jsem vubec nechapal pravidla. Freeware byl myslim i Belegost, ten byl v tom baliku taky.
těch her co nebylo zmíněno je víc, avšak s jumasem souhlasím, článek informativní hodnotu má, dává dokonce případně tip na směr kterým se dát, pokud prahnete po retru. Celkem zvládnutá je i forma na můj vkus málo vulgarismů. Tak a teď bych se mohl přidat mezi plebs a jmenovat jaké hry jsi opomenul, ale jaksi nemam potřebu si tu honit triko. Článek je to prostě fajn. Jináč jestli budeš chtít napsat další doporučoval bych se ti věnovat současné české indie scéně a třeba titulům co jsou ve vývoji. Kdybych měl požehnání dementokratů určitě bych taky nějakej sepsal.
Diktátor a Playboy jsou dosovské klasiky (jejich remaky by měly být podle toho hodnoceny) a strávil jsem v nich pěkně času.

CSM mělo i českou konkurenci, u kterých jsem strávil síce méně času ale pořád mnoho hodin:)

Připomenul bych RPG od Rebel, které by se s překladem v světové RPG Maker scéně určitě neztratily.
Fajn článek, trochu faktů a nostalgie, ale podivné je, že z her které jsi zmínil jsem nehrál skoro žádnou. Párkrát jsem tuším zapnul starou DOS verzi Diktátora, ale třeba toho Pampucha jsem nehrál nikdy a narazil na něj až tady. Můj Pac-man klon byl CD-Man. Berušky taky ani ťuk. Na druhou stranu mám mnoho hezkých vzpomínek na Vlak z dětství (stejně jako na český překlad Ufo - Enemy Unknown od Jiřího Němečka), tak později na Mravence, u kterých jsem také dost času proseděl (nejdřív sám, pak s tátou/bráchou a nakonec s přítelkyní, která mě překvapivě často poráží).
@Bodkin (11.06.2013 12:41): Těch portálů bylo pravděpodobně víc. Stále funkční jsou Freegame.cz, plnehry.idnes.cz, hry zdarma na hrej.cz. Freehry.cz skončili bohužel vloni. A to si troufnu předpokládat že určitě není vše co tu bylo nebo je.

BTW kdyby měl někdo nějaký zajímavý tip na solidní portál/web/blog o freeware hrách ať už český slovenský nebo zahraniční (tedy v angličtině, japonsky jsem se ještě nenaučil...) tak jsem jedno velké oko a ucho... ;-)
Ten článek je fake, vůbec tam není zmíněn Playboy 2003: Poslední Úlet! :D

Česká freeware scéna post-2000 byl v podstatě sen. Každý měl nějaký nápad, který se pokoušel nějak zbastlit, ať to bylo Delphi nebo Visual basic. Všichni byli rádi že mají každou chvíli nějakou novou hru, která byla do jisté míry značně odlišná od těch ostatních a i ty špatné stály v podstatě za to. Kolik bylo portálů věnovaných jen freeware hrám? 3? 4?

Zajímalo by mě, do jaké míry měl tenhle freeware boom kořeny v pirátských orgiích 90let, kde bylo naprosto normální nahrát něco na diskety a poslat dál, ať to bylo jeho dílko z QBasicu nebo Dune.

Nemluvě o tom, že tehdejší výkvět freeware scény by mohl strčit do kapsy většinu placených indie, které se teď motají kolem.