Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Vylepšení domovské stránky, nový systém podporovatelství

Jsme si dobře vědomi toho, že DH 2.2 byla do značné míry kontroverzní. Pro nás to byla velká výzva, z uživatelského i technologického hlediska, a ačkoli se výsledek neobešel bez chyb, stále si za ním stojíme. Podařilo se nám nastřelit nový koncept a funkčně jej realizovat. Předcházelo tomu několik let tápání a bádání, kdy se vzhled domovské stránky měnil v podstatě neustále a krátce po vytvoření první funkční verze jsme navíc vyměnili i framework (zažitý, ale těžkopádný Angular ustoupil lehčímu a rychlejšímu React), což znamenalo naprogramovat to celé od začátku. Každopádně výsledkem je, že domovskou stránku už máte z podstatné části vždycky načtenou a uloženou v paměti prohlížeče a jediné, co k vám putuje, jsou samotná data, která se následně vykreslí během zlomku sekundy. Když jsme dělali DH 2.0, nic tak mocného a zároveň použitelného neexistovalo.

Při vývoji téhle menší verze jsme měli podstatně jistější ruku; bylo nám jasné už před vydáním, že 2.2 není finální stav, ale před dalšími úpravami bylo žádoucí znát zpětnou vazbu podstatně širšího okruhu uživatelů a především si to vyzkoušet při ostrém provozu. Na výsledku jsme si dali patřičně záležet, takže doufáme, že se vám znovu-aktualizovaná domovská stránka a pár dalších věcí budou líbit. Abychom předešli případným problémům, vaše osobní nastavení bylo navráceno do výchozího stavu. A ještě poznámka – vzhledem k tomu, že se hlavní stránka automaticky obnovuje, není úplně snadné vymyslet systém rozklikávání a následného hodnocení komentářů nebo zajímavostí a v této aktualizaci jej tedy nenaleznete.

Novinky, změny a tak dál

 • Domovská stránka:
  • Na velkých obrazovkách (šířka minimálně 1500 pixelů) lze stránku roztáhnout přes celou šířku a získat tak třetí sloupec
  • V nastavení uspořádání lze modulům nastavit jejich preferované umístění v závislosti na celkovém množství sloupců, případně je nechat skrýt, pořadí lze měnit i na dotykových obrazovkách
  • U vybraných modulů (komentáře, diskuze atd.) přidáno nastavení rozvržení
  • Profilovou hlavičku lze minimalizovat, nastavení funguje i na všech stránkách vlastního profilu
  • Přidán modul Doporučujeme, ve kterém se budou jednou za čas objevovat naše tipy na méně známé hry
  • U většiny modulů zrušen pohled Sledované a volba "Pouze nepřečtené" – místo toho přidána volba pro upřednostnění sledovaných v aktuálním pohledu
  • Opraveny nefunkční popisky přepínačů pohledů v Mozilla Firefox
  • Načtený stav se ukládá do paměti prohlížeče, takže při dalším příchodu na stránku se obsah obnoví rychleji (třeba při navigaci zpět-vpřed)
 • Podporovatelství:
  • Přechod na Patreon
  • Více úrovní podporovatelství, každá s unikátními odměnami
  • Váha hodnocení podporovatelů je vždy 1
  • Nový achievement (obrázek dodal Say), podporovatelé získají i první odměnu (rozšířenou správu obsahu)
 • Mobilní verze:
  • Do navigace přidáno počítadlo přihlášených uživatelů
  • Vyjma hlavní stránky profilu se již na ostatních včetně homepage nezobrazuje profilová hlavička
  • Navigační panel lze otevřít a zavřít i pomocí tzv. swipe směrem vlevo, resp. vpravo
  • Dialogy "Hodnotitelé komentáře" a "Kdo mě má mezi oblíbenými?" konečně fungují správně
 • Do hlavičky přidán přehled nových záznamů u sledovaných her
 • U pošty se v konverzaci zobrazuje profilová hlavička
 • Výběr vzhledu poličky zařazen jako další odměna, přidán nový vzhled (moderní)
 • Upraveno značení a pozicování cílových příspěvků, komentářů atd.
 • Přeuspořádán formulář pro nastavení uživatelských preferencí (zrušeny pokročilé, zavedena sekce vzhled), přidána nová volba pro menší vertikální mezery
 • Optimalizace UI: rychlejší náhledy obrázků na více místech (logo vývojáře, diskutující), nová načítací ikona
 • Opraveno filtrování neokomentovaných her
 • Opraveno celkové hodnocení komentářů neignorující body zablokovaných uživatelů
 • Uživatelské jméno v přihlašovacím formuláři (opět) nerozlišuje velká a malá písmena
 • Opera 12 vyřazena z podporovaných prohlížečů (DH by měla stále rozumně fungovat, vzhledem k stáří prohlížeče jej však nadále nedoporučujeme, tudíž se zobrazí varování)
Jak jsme už zmiňovali dříve, rozhodli jsme se omezit velikost a především čekání na nové aktualizace Databáze a spolu s tím upravit i způsob jejich pojmenování. Interní označení této verze je tak sice 2.3, nicméně vzhledem k plánované častější frekvenci updatů si myslíme, že toto číslo pro uživatele pozbylo významu.

Další vývoj

Důležitá věc, co bychom také rádi vyřešili, je financování a spolu s tím i koncept podporovatelství. Předně je třeba napsat, že oceňujeme všechny, kdo se podílejí (nebo podíleli) na spolufinancování chodu Databáze. Na druhou stranu si už delší dobu uvědomujeme, že pokrývat pouze náklady na provoz nestačí a rádi bychom pojali budoucí vývoj webu více profesionálně.

Nemáme přehnaná očekávání, že by Databáze měla nějaký ziskový potenciál (pokud pomineme prodej – i takové nabídky už mimochodem padly), bylo by ale příjemné, kdybychom byli za naši práci alespoň trochu odměňováni, což by obratem vedlo k lepší pracovní morálce – nevedli bychom tak vývoj pouze jako volnočasovou aktivitu, ale částečně i jako součást naší pracovní doby, tudíž by se výrazně omezila období, kdy na DH ani nesáhneme, která občas trvají i několik měsíců. Krátká poznámka k občas padajícím návrhům na rozšíření vývojového týmu – pokud nemáme dostatek času na samotný vývoj, který nás baví, nebudeme jej mít ani na zaučování a organizaci dalších lidí, takže tudy cesta nevede.

Naprosto ideální by byl provizní systém napojený na velké prodejce her, především z řad digitální distribuce, nicméně třeba Steam nic takového nevede. Dalším návrhem byly reklamy, avšak v takovém případě bychom je v zájmu použitelnosti Databáze stejně omezili na nějaké rozumné množství, což by znatelně snížilo jakýkoliv příjem. Nevylučujeme tedy, že se někdy jedna nebo obě dvě varianty objeví, ale vzhledem k poměru cena/výkon to zatím nemá takovou prioritu.

Dospěli jsme tedy k závěru, že nám systém podporovatelství dává pro web typu DH stále největší smysl. Rozhodli jsme se jej proto zjednodušit, více zviditelnit a zkusit dosáhnout vyšší pravidelné částky, jejíž základ pokryje náklady na provoz a vše nad ním pak urychlí další vývoj. Zároveň budeme více informovat o tom, co je vlastně momentálně ve vývoji. Pro nový systém jsme se rozhodli využít platformy Patreon, která je na tyhle záležitosti jako dělaná a najdete na ní všechny potřebné informace (stránka Podpořte nás nyní vede přímo tam).


Stránka Databáze-her na Patreonu

Patreon umožňuje platbu přes PayPal nebo přímo pomocí platební karty, s čímž souvisí i skutečnost, že jsme se rozhodli nezachovat dosavadní možnost platby převodem na bankovní účet – jednak kvůli přehlednosti (aby zobrazená vybíraná částka a dosažené cíle odpovídaly skutečnosti), ale také vašemu i našemu pohodlí (samotná aktivace podporovatelství na webu jde lépe automatizovat). Pokud jste tedy měli nastaven trvalý platební příkaz, je třeba jej zrušit a po jeho vypršení podporovatelství obnovit už na Patreonu. Děkujeme za pochopení.

To je pro dnešek vše. Věříme, že vám nový update zase o něco zpříjemní chvíle strávené na Databázi – vaše dojmy a připomínky nám jako obvykle můžete psát do diskuze níže.

MCZ & Memphis

Diskuze ke článku

< >
Teď mě ještě napadllo. Bude u nově přidaných her vyskakovat ten popisek vedle obalu nebo to zůstane takhle přes něj?
@Memphis (10.11.2015 06:38): Upřímně? Ano. V reklamách nevidím zlo, pokud by skutečně pomohly zafinancovat pár kaček, je to pro mě přijatelnější řešení než tenhle systém, kdy se chtějí peníze od lidí, bez kterých by existence dotyčné stránky neměla smysl. Můj názor na "podporovatelství" není žádná novinka, ale pokud to funguje a lidi platí, je to jejich věc.
Super, plno změn k lepšímu. Ta chybějící volba sledované u většiny modulů mě trochu zaskočila, ale zase se vrátí, tak je to dobrý. Zatím jsem si plno boxů vypnul, protože to řeší OKO.

Nejvíc se mi líbí a určitě využiju prohazování a skrývání modulů, minimalizaci profilové hlavičky, změny v mobilní verzi a filtrování nekomentovaných her. Další věci jako oprava hodnocení komentářů zabanovanými uživateli, nerozlišování velkých a malých písmen u přihlašování či třetí sloupec taky potěší.

Ještě otázka na podporovatelství. Lze přes ten Patreon také darovat jen jednorázově, jako to šlo teď převodem na účet? Nikde jsem se to nedočetl.

Ten modul doporučujeme píšete vy a je pro všechny stejný, co jsem tak pochopil. Jak často se bude měnit? Stále si myslím, že náhodná hra databáze byla lepší a já sám jsem takhle na pár dobrých kousků přišel. Přece jen jste nehráli tisíce her, co tu na DH jsou a psaní doporučení vás stojí nějaký čas. Mohla by se objevovat náhodná hra s místním popiskem (u dlouhých s nekompletním) a dobrá by byla i možnost, podobně jako u posledních přidaných her, nastavit všechny, freeware, placené. Je to jen takový nápad, nový modul samozřejmě vítám.

@Eru (10.11.2015 07:03): Stačí kliknou na to OKO a dostaneš se na stránku Sledované. Tam zjistíš, čeho je kolik.
@Danny (09.11.2015 20:23): Nové příspěvky v obecných diskuzích se tam zřejmě neobjevují. Navíc, ne vše co sleduji, mám potřebu rozklikávat hned. Diskuze čtu co možná nejdříve, ale komentáře a odkazy na recenze jen když mám chuť a čas, a videa jen když si můžu zapnout zvuk. Proto to, že se čísilko u oka zvýší o 10 bodů mi nic neříká o tom, jestli se objevili nové diskuze, o které mám zájem hned nebo odkazy a videa, na které se podívám až později.
No tak teraz to zasa odhlasuje veľmi rýchlo! som mal rozpísaný dlhší post asi 2 minúty a dal som odoslať a odhlásilo ma to, to aby som to písal znovu :D
@Memphis (10.11.2015 06:38): Díky, to bych ocenil. Teď mám HP v podstatě pustou, protože jsem drtivou většinu boxů vypnul pro zbytečnost. Ještě vrátit i možnost "Jen přečtené" a budu to. Jinak mi, krom změny v podporovatelství, přijde všechno OK :)
@účet smazán (09.11.2015 20:09): Muzes si zalozit PayPal a na nej posilat penize z bezneho uctu (a nemit tam zadne provazani, platby probihaji na ucet PayPalu v CR s tim, ze nejakou poznamkou u transakce uvadis, ktery ucet na PayPalu chces transakci nabit).
Po najetí myši, na příspěvek, třeba, když není vidět, celý text.../ není možné, udělat náhled, aby se nemuselo, neustále klikat ?..
Už to ukazuje reálne prihlásených ľudí alebo ešte stále aj tých čo tu už hodinu nie sú? :)
Jde nějak natrvalo vypnout to varování "Používáte zastaralý a na mnoha stránkách již nepodporovaný prohlížeč"? To je neskutečně otravné to neustále odklikávat :D Nebo to aspoň nastavte tak, aby se to zobrazilo jednou denně :) Nebo já snad kvůli vám přejdu na novou Operu nebo co :)
Změny vypadají (aspoň na první pohled) k lepšímu, dobrá práce. Až budu mít chvíli kouknu na ten Patreon a něco přihodím.
Ten Patreon budiž, dokonce byl zrušen i ten titul Fanboy, na což poukazoval Mazar, což také kvituji s povděkem. Akorát ten VAT mě docela mrzí (2.10 u platby 10 dolarů), což možná povede k nižším platbám (tak jako u mě). Původně jsem přemýšlel o deseti, ovšem zůstal jsem nakonec u pěti dollarů.
Zase je to o něco lepší, super :)

K podporovatelství: proč ne, ale protože se zrušila původní stránka "Podpořte nás" (teď odkazuje na Patreon), nevím kdy mi vyprší původní (resp. staré) podporovatelství. Platil jsem půlroční někdy nedávno :)
Ty vago, nová videa a zajímavosti jen u sledovaných her si zobrazím jak? (řečnická otázka) Teď mám na výběr tři možnosti: Nezajímá mě (Osobní - videa u her, které nesluji mě nezajímají, protože ty hry mě nezajímají), Nezajímá mě (Vše - ještě víc toho, co mě nezajímá), Vypnout celý box (no tím si tedy fakt pomůžu, protože to, co chci vidět, stejně nezjistím tedy krom ikonky nahoře, takže box je už k ničemu - jen jsem v něm hned viděl novinky a u čeho jaké jsou, bez nutnosti extra kliku na vočíčko).
@MartinezZ (09.11.2015 20:10): S patreonem naprosto souhlasím, pokud nebude i ta klasická možnost (což je podle mě pořád lepší, než když se tu najdou lidí, kteří to prostě přes Patreon nezaplatí) tak asi také příjdu o hvězdičku :(

Jinak ale 1*
Zvláště díky za uskutečnění mého návrhu na váhu hodnocení podporovatelů :-)
@Danny (09.11.2015 20:23): Což ale nic nemění na tom, že mám i s několika vypnutými boxy HP nacpanou k prasknutí textem, který jde mimo mě, což bohužel vede ne k tomu, abych ho sledoval, ale abych ho ignoroval. Žádný nový záznam = prázdný boxík. S aktualizací se čekalo na opravy a doladění předchozí verze, ne na její překopání.
@Eru (09.11.2015 19:51): Vidíš, souhlas. Takhle mi to moc přehlednější nepřijde - všude mi všechno svítí, až to prostě přeskakuju a nečtu.

PS: Diskuze v boxu tak jen sledované a jen nepřečtené. Nechci si zobrazovat diskuze u her, které nesleduji ani diskuze, které jsem už četl a není v nich nic nového - vždyť to nedává smysl.
OK, změny dobré, jen tedy:

1) Vrátit do boxů možnost "Pouze nepřečtené". Nádherně mi vyhovovalo, že jsem na skoro prázdné stránce vždy hned viděl, pokud se u mnou sledovaných her nebo mnou sledovaných uživatelů událo něco nového - teď mi to tam svítí všechno furt a ještě i hry, které nesleduji a nezajímají mě.

V Zajímavostech mám u "Vše" jen dvě z pěti zobrazovaných záznamů ke hrám, které mě zajímají a sleduji je. U "Osobní" ale tyhle dva záznamy u mnou sledovaných her nejsou. Chci zobrazit jen záznamy od lidí, které mám v přátelích a her, které sleduji. Nic víc. Navíc to chci vidět jen do doby, než konkrétní položku v profilu hry navštívím - pak ať už mi na HP nesvítí.

Videa a Odkazy to samé.

U Komentářů, tak jako všude jinde, mám nastaveno "Upřednostňovat jen sledované" - ale zobrazují se mi i nesledované hry, od přátel i od dalších uživatelů - nechci nic upřednostňovat, chci pouze sledované.

A chci mít čisto, takže co si přečtu a navštívím se mi už na HP nikde zobrazovat nebude.

PS: Ten Patreon vám bohužel schválit nemohu, ať už to tu mám rád sebevíc, devět stovek nee, měsíční platby taky nee, sorry. Asi přijdu o hvězdičku.
Mnohem lepšejší. Customizace dashboardu paráda, Hned jsem si vyházela boxy, který nepořebuju. Roztažení webu -> feels good man...

Jediné mínus: to podporovatelství >-< Já jsem paranoidní, informace o kartě internetu fakt svěřovat nechci + nevedu Paypal a ani to neplánuju. Běžný účet je jediná možnost, jak něco cálovat. Bohužel. ¯_(ツ)_/¯

Hele a keď budem podporovateľ a prispejem tých 40 za mesiac a neprídem na zraz do Čiech, prídete ku mne domov na pivo? :D
"U většiny modulů zrušen pohled Sledované a volba "Pouze nepřečtené" – místo toho přidána volba pro upřednostnění sledovaných v aktuálním pohledu"

Proč? To přece byla supr věc. Se všemi přečtenými sledovanými příspěvky by se moduly secrvkly na úroveň obrazovky a nemusel bych rolovat, jestli přibylo něco nového (z toho co mě zajímá).
Jo tak ted to vypada na trefu do cerneho s tou prehlednosti a moznosti upravit si stranku :)