Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

DH Masters 2018 - 1. turnaj

DH Masters 2018 je za dveřmi. Máš na to stát se novým DH Masterem?Zahrajeme si o nějaké pěkné ceny, změříme síly s ostatními a zjistíme, kdo z nás je pravý DH Master pro rok 2018. :)

O co jde?

Turnaj v počítačových hrách o ceny složený z pěti částí - pokaždé v jiné hře. Zúčastnit se může každý uživatel Databáze-her.cz.

Pořadatelem je Kwoky.Jak to bude probíhat?

Turnaj proběhne vždy jednou za dva měsíce (první víkend v lichém měsíci). Systém hry bude zveřejněn vždy s předstihem, ale obecně lze říct, že v pátek a sobotu se odehraje kvalifikace, nejlepší pak postoupí do nedělních finálových bojů.

Celkem půjde o pět turnajů, ve kterých hráči poměří síly mezi sebou nebo s časem. Podle pořadí v turnaji každý účastník obdrží body a ten, kdo jich získá nejvíce, bude korunován jako DH Master 2018.

Termíny turnajů:
3. - 4. 3.
5. - 6. 5.
30. 6. - 1. 7.
1. - 2. 9.
3. - 4. 11.

Přehledně jsem to shrnul v následujícím kalendáři:


O co se bude hrát?
Pro tři nejlepší v jednotlivých turnajích budou připravené ceny v podobě "kreditu" na nákup her na Steamu ve výši 25, 15 a 10 euro.

Nejlepší v celkovém pořadí získají následující ceny:

1. místo - finanční odměna 3000 Kč + štítek s přezdívkou na poháru DH Masters
2. místo - finanční odměna 2000 Kč
3. místo - finanční odměna 1000 Kč
4. místo - kredit na nákup na Steamu ve výši 15 euro

Co se bude hrát?
Vybrané hry jsou zdarma, free to play nebo velmi levné. Žánr her se bude měnit (fps, strategie, závody apod.). Obvykle půjde o hry s menší HW náročností (nemusí však fungovat na integrovaných grafických kartách a na noteboocích). Hra bude podle rozhodnutí pořadatele zveřejněna předem (nejméně týden před začátkem turnaje) nebo v den zahájení turnaje.

Jak se zaregistrovat?

Před každým turnajem zašlete pořadateli do DH pošty krátkou zprávu ve smyslu "Registruji se do turnaje". A to je vše.
Registrace přes Facebook není platná!

Obecný harmonogram každého turnaje

Jednotlivé turnaje budou probíhat takto:

Začátek registrace do turnaje - není stanoven, je možné se registrovat i několik měsíců dopředu
Konec registrace do turnaje - pondělí ve 23:59
Začátek tipování diváků - úterý 0:00
Konec tipování diváků - čtvrtek 23:59
Odehrání turnajových zápasů - (pátek +) sobota až neděle

Kde najdu aktuální informace?

Na Facebooku. Ke každému turnaji budou vytvořené dvě události - termín turnaje a konec registrace, aby vám nic neuteklo.

Blog na Databázi-her - např. v diskuzi pod tímto článkem

Na webu DH Masters (zatím není aktualizovaný). Web slouží jako archiv a informace jsou zde zveřejněné vždy až po turnaji. Lze zde najít například minulé výsledky nebo aktuální bodování.

Pokud ani na jednom místě nenajdete, co vás zajímá, ptejte se pořadatele přes DH poštu.

Novinky oproti minulému ročníku

- Pevné časy zápasů – časový rozpis zápasů bude pevně daný a bude nutné ho dodržet. Pokud budete chtít a domluvíte se se soupeřem, můžete zápas odehrát dřív.
- Pokud se bude hrát losers bracket (v systému double-elimination), tak se bude hrát pouze jeden zápas/mapa.

Tipovačka
- 2500 políček, čísla od 1 do 2500.
- 10 výher – každá ve výši 10 euro
- Tipují pouze účastníci turnaje. Své tipy posílají pořadateli do DH pošty.
- Účastník má 3 tipy + jeden za každý turnaj, kterého se zúčastnil v daném roce. V prvním turnaji tedy může tipnout 3 čísla, ve druhém čtyři, ve třetím pět, ...
- Každý tip bude v tabulce ohodnocen barvou, podle které je možné říct, jestli je poblíž výhra nebo ne. Bližší informace najdete v úvodním videu k sezóně 2018.
- V jednom kole mohou výhru z jednoho políčka získat maximálně 3 tipující. Pokud se sejde více výherců, budu losovat 3 šťastlivce.

Tipování pořadí pro diváky- Tipují pouze diváci (účastník turnaje nemůže tipovat). Své tipy posílají pořadateli do DH pošty.
- Tipující odhadne pořadí prvních pěti. Seznam hráčů, ze kterých je možné vybírat, bude zveřejněn po ukončení registrací.
- 1 správný tip = 1 bod, 2 tipy = 2 body, 3 tipy = 4 body, 4 tipů = 6 bodů, 5 tipů = 8 bodů
- Vítěz v celkovém pořadí (s největším součtem bodů ze všech kol) získá kredit na nákup na Steamu ve výši 25 euro. Druhé místo získá kredit 15 euro, třetí 10 euro.

Je potřeba vědět ještě něco dalšího?

V některých turnajích může být kvůli vyhodnocení nutné zaznamenat video vašeho výkonu. V těchto turnajích se bude moci účastník bez videa umístit nejlépe na 6. místě.
Existuje celá řada nástrojů pro zaznamenávání obrazovky, takže se prosím naučte zacházet alespoň s jedním, který umí nahrávat plochu PC. Doporučuji Open broadcaster software (OBS). Lze použít také další nástroje (obvykle placené) - Bandicam, Fraps a další.

Pokud se turnaje zúčastní více než 20 hráčů, udělám pro účastníky giveaway o vybranou hru.

V každém turnaji si vyhrazuji právo udělit speciální cenu pořadatele za zásluhy, projev fair play nebo jiné aktivity, které zvýší sportovní nebo společenskou hodnotu turnaje. Cena může a nemusí být udělena.

Dobře se bavte a nežerte to příliš. :)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hra pro první turnaj


Hra pro první turnaj DH Masters 2018 je střílečka Xonotic.Jde o FPS podobnou hrám ze série Quake. Je o trochu rychlejší, obsahuje více možností střelby a je ke stažení zcela zdarma. Budeme hrát duely s časovým limitem 5 minut na mapách fuse, stormkeep a warfare.

Registrace do turnaje končí v pondělí 26. 2. 2018 ve 23:59.

Aktuální seznam zaregistrovaných najdete zde: odkaz

Na ukázku kvalitního duelu se můžete podívat zde:Je povinné nahrávání záznamu zápasů (dema) a dělání screenshotů na konci zápasu.
Automatické nahrávání dem lze zapnout v menu hry (Multiplayer - Media - Auto record demos). Dema se ukládají do složky c:\Users\uživatel\Saved Games\xonotic\data\demos. Automatické dělání screenshotů je vynucené nastavením serveru a ukládají se do složky c:\Users\uživatel\Saved Games\xonotic\data\screenshots\autoscreenshot.

Server

Máme pronajatý soukromý server v Německu. Na něj se připojíte tak, že pustíte hru a do konzole napíšete příkaz:
connect 123.123.123.123:12345
Skutečnou IP adresu sdělím zaregistrovaným nebo případně dalším zájemcům do DH pošty.
Tlačítko pro aktivování konzole je nutné nastavit v menu (Settings - Input - Enter console).

Systém turnaje

Hráči jsou rozdělení do skupin po čtyřech, skupiny se odehrají v pátek a v sobotu. Z každé skupiny postoupí 2 nejlepší do play-off. V play-off budeme hrát pavouka systémem double-elimination (hráč vypadává po druhé prohře).

V základní skupině hrajeme dvě mapy (tedy výsledek 1:1 nebo 2:0). Bodování za jednotlivé mapy je 3-2-1-0 (výhra - výhra v prodloužení - prohra v prodloužení - prohra).

Pavouk se bude hrát na 2 vítězné mapy (tedy výsledek 2:0 nebo 2:1). V loser's bracket (spodní část tabulky pro hráče s jednou prohrou) se hraje pouze jedna mapa, která bude předem vylosovaná (tedy výsledek 1:0).

Klíč pro postup do play-off:
- počet bodů
- celkový počet výher/prodloužení/proher (výhra za 3 body má vyšší váhu než jedno vyhrané prodloužení za 2 body a jedno prohrané prodloužení za 1 bod)
- vzájemný zápas
Pokud se ani pak nerozhodne, odehraje se dodatečná mapa.

Hráči se do pavouka seřadí takto:
A1 vs D2
B1 vs C2
C1 vs B2
D1 vs A2


Mapy

Hrát budeme mapy fuse, stormkeep a warfare. Mapy jsou součástí základní hry.

Průběh zápasu

- Hráči se připojí na server. Server automaticky zahájí zápas, ale toho se neděste, ještě se nehraje.
- Jeden z hráčů spustí hlasování o ukončení probíhajícího zápasu (klávesou B - Call vote - End match) a poté hráči vyberou mapu, kterou mají hrát (mapa bude předem vylosovaná).
- Oba hráči se vyjádří, že jsou ready a stisknou F4 - ready. Spustí se 15s odpočet a poté je zápas zahájen naostro.
- Hrajeme s časovým limitem 5 minut. Pokud mají oba hráči po skončení limitu stejný počet bodů, hraje se prodloužení na náhlou smrt (1 kill).

Po skončení zápasu

Po skončení zápasu mi zašlete na e-mail kwoky@seznam.cz screenshoty s výsledkem a také nahraný záznam (tzv. demo).
Screenshot stačí jen od jednoho z hráčů, ale demo musí zaslat oba dva. Za nedodání dema budu udělovat penalizace, tak si na to dejte pozor.

Doplňková pravidla a organizace

- Modely všech hráčů jsou nastavené na zelenou barvu. Server to vynucuje, aby měli všichni stejné podmínky.
- Na serveru jsou vypnuté powerupy (strength).
- Klávesou B se vyvolává menu, přes které můžete restartovat nebo ukončit mapu
- "Ready" se vyjadřuje klávesou F4.

Play-off

Mapy se budou hrát v play-off v tomto pořadí (platí pro horní část tabulky - winner's bracket):
- stormkeep
- poražený vybere druhou mapu
- pokud je skóre nerozhodné (1:1), hraje se třetí zbývající mapa

Mapy pro spodní část tabulky (loser's bracket) budou dopředu nalosované a hráči si je tak nevybírají. V loser's bracket se hraje pouze jedna mapa - kdo ji vyhraje, postupuje dál.

Finálový zápas

Finálový zápas o celkové vítězství se odehraje mezi vítězem winners bracket a vítězem losers bracket. Pro lepší představu, co to znamená, uvedu podrobnější popis.
Pokud v turnaji zbývají už pouze 4 hráči - 2 ve winners bracket (WB) a 2 v losers bracket (LB), proběhne zápas v LB a tím je jeden z hráčů vyřazen (získává celkové 4. místo). Vítěz (říkejme mu "hráč X") zůstává v LB a čeká na dalšího soupeře.

Poražený v zápase ve WB spadne dolů do LB (je to jeho první prohra). Odehraje zápas s hráčem X. Vítěz zápasu se stává také vítězem celého LB a postupuje do finále. Poražený v tomto zápase získává celkové 3. místo.

Zápas o 1. místo je jediný případ, kdy hráč může "vypadnout" z turnaje po první prohře (pokud všechno vyhraje a prohraje až ve finále, tak končí druhý).

Tipy do začátku se dozvíte v tomto videu:
Příjemnou zábavu! :)


Rozlosování základních skupin


Skupina A
H34D
Psyx
watchOut
Ronik

Skupina B
Kunick
Crash
Gordon
Walome

Skupina C
Drekt
Fatality
Crow
Red

Skupina D
Laurona
Steve
Eru
Při losování skupin jsem použil celkové výsledky z minulého ročníku. 8 nejlepších z roku 2017, kteří se přihlásili do turnaje v Xonoticu, jsem rozlosoval a rozdělil do dvojic. Takže v každé skupině jsou právě 2 tito hráči. Tím by měly být skupiny papírově vyrovnanější a neměla by se objevit žádná "skupina smrti".

Play-off

Do play-off postoupilo 8 hráčů a zahájíme to těmito zápasy:

H34D vs Laurona
Crash vs Crow
Fatality vs Kunick
Steve vs Psyx

Začínáme v neděli v 15 hodin - rozpis zde: odkaz

Výsledky


Průběžné výsledky můžete sledovat zde: odkaz

Pokusím se maximum zápasů streamovat na svém Twitchi:Kwoky

Chcete, aby byl na DH blogu uveřejněn i váš článek? Pošlete nám ho na e-mail clanky@databaze-her.cz.


Diskuze ke článku

« Novější Starší »
Ty kráso hned první pistolí se lze odpálit do vejšky nebo na druhou stranu místnosti :D tak tady budu marnej. Snadnej cíl pro mou skupinu.
Poradil by mi prosím někdo, jak se nastaví, abych automaticky sebranou zbraň hned nevzala do ruky?
No výsledky v mé skupině byly hodně těsný...jenom já jsem byl výjimečný:)
Chápu to správně, že se zápasy nahrávají automaticky a já jen budu moci poslat demo?
Už víme, kdo po dnešním herním maratonu postupuje ze skupin A a C do play-off. Jsou to tito hráči:

A1 H34D
A2 Psyx

C1 Fatality
C2 Crow

Viděli jsme řadu zajímavých zápasů, padly výsledky 18:0 i 0:-1, takže rozhodně bylo na co koukat. Uvidíme, jestli nás zítra čeká něco podobného, takže se nezapomeňte stavit v 18 hodin na streamu.

Ostatním, kteří nepostoupili, děkuji za účast a za předvedené výkony.

Kompletní videozáznam z dnešního dne: odkaz
@Red (02.03.2018 12:15): Nemusíš. Tento turnaj budu streamovat, takže budu komunikovat pouze textově. Měl bych být u všech zápasů přítomný na serveru. Takže když bude potřeba něco řešit, tak piš do chatu přímo ve hře, nebo kdybych nereagoval, tak nejlépe do DH pošty. V urgentních případech na Steam.

@Steve (02.03.2018 12:40): Už chápu. Finále se odehraje pouze jedno a bez kompenzací. Jde o jediný případ, kdy hráč "vypadne" z turnaje po první prohře (pokud všechno vyhraje a prohraje až ve finále, tak končí druhý).
@Kwoky (02.03.2018 12:08): Jo jen jsi mě trochu nepochopil. Jde o to, že vítěz Upper bracket postupuje do finále bez prohry, zatímco vítěz Lower bracket s prohrou. Ten rozdíl se pak řeší různými způsoby. Buď má vítěz Upper bracket výhodu jedné mapy, nebo se v případě prohry hraje finále ještě jednou. A nebo se ten rozdíl ignoruje :D Tak či tak, je vhodný to uvést předem.
Jak je pořešené finále? V double-elim je dobrý to dovysvětlit.

Jinak pls píše se loser's bracket, ne looser's. Looser je tvoje pojetí anglické gramatiky, loser pak tvoje angličtinářka. OH SNAP :P (sry)

Gl hf všichni, dobře se bavte, nekažte to Kwokymu a pořádně nakopejte Fatalitymu zadnici (dívám se na tebe Heade)
Systém turnaje - opakování a rozšíření doposud zveřejněných informací.

V základní skupině hrajeme dvě mapy (tedy výsledek 1:1 nebo 2:0). Bodování za jednotlivé mapy je 3-2-1-0 (výhra - výhra v prodloužení - prohra v prodloužení - prohra).

V play-off budeme hrát pavouka systémem double-elimination (hráč vypadává po druhé prohře).
Pavouk se bude hrát na 2 vítězné mapy (tedy výsledek 2:0 nebo 2:1). V looser's bracket (spodní část tabulky pro hráče s jednou prohrou) se hraje pouze jedna mapa, která bude předem vylosovaná (tedy výsledek 1:0).

Do nedělního vyřazovacího pavouka (double-elimination) postoupí dva nejlepší z každé skupiny. O tom, kteří dva to budou, rozhodne následující klíč:
- počet bodů
- celkový počet výher/prodloužení/proher (výhra za 3 body má vyšší váhu než jedno vyhrané prodloužení za 2 body a jedno prohrané prodloužení za 1 bod)
- vzájemný zápas
Pokud se ani pak nerozhodne, odehraje se dodatečná mapa.

Hráči se do pavouka seřadí takto:
A1 vs D2
B1 vs C2
C1 vs B2
D1 vs A2
Průběžné výsledky můžete sledovat zde: odkaz
Streamy můžete sledovat na mém Twitchi. Začínáme v pátek kolem 18. hodiny.

Trochu pochybuju o tom, jak hra řeší prodloužení (občas se zapne, občas ne). Pokud bude po pěti minutách remíza a hra zápas sama ukončí, nepanikařte, vyřešíme to dodatečným minizápasem na 2 minuty na stejné mapě.
Doplňuji jedno malé pravidlo. Mapy pro zápasy v play-off ve spodní části tabulky (looser's bracket) budou dopředu nalosované.
V horní části tabulky (winner's bracket) platí, že se hraje vždy první stormkeep a poté mapu vybírá ten, kdo prohrál.
@Eru (01.03.2018 10:29): Jak říká Crash, aspoň dva kvejkaři jsou všude. To se ostatně dalo od téhle hry čekat no. Buď hlavně rád že si "neužiješ" srandu s Headem nebo Fatalitym. My jsme s Lauronou hodní soupeři :)
Zatim nejvetsim souperem jsou lagy - vcera jsem to zkousel, ping byl uz dobry, ale vypadavaly mi pakety, bezne jsem mel 1 - 3 FeelsBadMan
Rozlosování základních skupin

Skupina A
H34D
Psyx
watchOut
Ronik

Zápasy skupiny A proběhnou v pátek večer mezi 18. a 20. hodinou.

Skupina B
Kunick
Crash
Gordon
Walome

Skupina C
Drekt
Fatality
Crow
Red

Skupina D
Laurona
Steve
Eru

Systém hry podrobně vysvětlím zítra ráno. Budou skupiny po 4 hráčích (každý s každým) a 2 nejlepší postoupí do playoff pavouka - double elimination.

Při losování skupin jsem použil celkové výsledky z minulého ročníku. 8 nejlepších z roku 2017, kteří se přihlásili do turnaje v Xonoticu, jsem rozlosoval a rozdělil do dvojic. Takže v každé skupině jsou právě 2 tito hráči. Tím by měly být skupiny papírově vyrovnanější a neměla by se objevit žádná "skupina smrti".
Registrace do 1. turnaje jsou uzavřeny - přihlásilo se 15 gladiátorů.

Crash
Crow
Drekt
Eru
Fatality
Gordon
H34D
Kunick
Laurona
Psyx (ještě neví jistě, jestli bude moct hrát)
Red
Ronik
Steve
Walome
watchOut

A vy, co se nezúčastníte, si můžete tipnout pořadí prvních pěti. Pošlete mi do DH pošty svůj tip na 1. až 5. místo (5 jmen včetně pořadí). Tipování bude přístupné do čtvrteční půlnoci. Good luck.

V pátek ráno zveřejním rozpis zápasů a systém turnaje.

EDIT: Do divácké tipovačky mi prosím posílejte vždy 6 jmen vč. pořadí. Prvních pět se použije pro vyhodnocení a šestý pak bude sloužit jako náhradník, pokud některý z Vašich tipů do turnaje nenastoupí (neodehraje ani jeden zápas).
Pokud se turnaje zúčastní více než 20 hráčů, udělám pro účastníky giveaway. Co byste řekli na losování o PUBG? :)
Přidávám nové obecné pravidlo. V každém turnaji si vyhrazuji právo udělit speciální cenu pořadatele za zásluhy, projev fair play nebo jiné aktivity, které zvýší sportovní nebo společenskou hodnotu turnaje. Cena může a nemusí být udělena.
"Modely všech hráčů jsou nastavené na zelenou barvu." ... to je nastaveno na serveru, nebo si to musím nastavit sám a v tom případě kde a jak?