Zombie Driver

04.12.2009

Zombie Driver se doslova veze na aktuální populární vlně zombie her. Příběh začíná chemickou katastrofou, při které je naprostá většina obyvatel města proměněna na zombie. Vy jako hráč naštěstí ne. Jako taxikář jste jeden z mála přeživších, snažících se o vyřešení nastálé situace.

Hlavní náplní hry je plnění misí formou jízdy autem po městě a zabíjení zombie. Ty likvidujete jak přejetím, tak i střelbou z několika zbraních, které můžete vylepšovat stejně jako Vaše auto. Váš vozový park se během hry samozřejmě také rozroste o další vozidla (některá z nich poměrně nečekaná). Zombie Driver bohužel neobsahuje multiplayer, takže na řádění proti přátelům po městě můžete zapomenout.

Zombie Driver se veze na vlně zombie her, respektive se na ní chce svézt. Náplň hry je naprosto triviální. Jezdíte se svým vozítkem po městě, zabíjíte zombie a snažíte se zachránit různé přeživší. Občas je možné splnit nějaký další úkol, za který dostanete buď finanční bonus nebo nové auto. Časový limit na plnění úkolů je nastavený tak akorát a nikdy jsem s ním neměl problém. Hra má dva herní režimy, Story mode a Slaughter. Nechápu proč má kampaň v názvu "Story", ale o příběh jsem ve hře nezavadil. Asi jsem ignorant a měl jsem číst popisky mezi jednotlivými misemi. Misí je celkem 17 a každá zabere max 15 minut.

Ke grafické stránce lze říct snad jen to, že je standardní a nijak neuráží. Občas mi vadilo, že vozítko nebylo vidět pod nějakým stromem, nebo stavbou. U nepřátel mohli autoři trošku zapracovat a přidat pár druhů navíc, zombií jsou totiž ve hře jen čtyři druhy. Ovšem, jak už to u takových her bývá, různorodost nahrazuje množství. Dopravních prostředků je dostatek, nicméně jsem skoro celou hru využíval sanitku, má ideální poměr mezi rychlostí a kapacitou pasažérů. Zvuky jsou v pohodě, hudbu jsem radši vypnul a poslouchal jsem MPtrojky.

Slaughter mode v kombinaci s achievementy může prodloužit herní dobu o pár hodin. Jedná se o jakousi obdobu survival módu z Left 4 Dead, kde přejíždíte zombie, získáváte body a medaile. Co se achievementů týče, ty jsou dobrým motivačním faktorem k dohrání hry a hlavně ke hraní Slaughter módu.

Hrá ma i nějaké ty chyby technického charakteru. Nejvíc mě naštvalo asi to, že se mi vyresetovaly achievementy v postupu u Slaughter módu, zejména počty zabitých nepřátel a rozbitých aut. Taky jsem u některých achievementů nepochopil jejich počítání (konkrétně Gotta try them all!).

Zombie Driver je jednoduchá hra, jejíž dohrání do konce zabere cca 3-4 hodiny. Slaughter mód mě na chvíli taky zabavil, ale pochybuji, že se budu někdy ke hře vracet.

Celková herní doba na Steamu - 6 hodin, včetně otevření všech levelů ve Slaughter módu.

Pro: jednoduché, krátké a docela svižná hratelnost

Proti: technické chyby, neustále stejná náplň misí, málo druhů nepřátel

Zombie Driver HD oproti původní hře nabízí vylepšenou grafiku a více misí. I herní doba se nám zvětšila, hra má celkem 30 misí a jejich dohrání mi zabralo okolo 7,5 hodin. Jinak změny v hratelnosti se nekonají.

Přes svůj jednoduchý koncept je hra zábavná a chytlavá, na likvidaci zombií, získávání a vylepšování nových aut a plněním questů je fajn že se u toho hráč skvěle odreaguje a vypne. Těch vozidel by sice mohlo být více a mít rozdílnější vlastnosti, stejně si ale každý najde ten svůj do kterého bude kupovat upgrady a zlepšovat zbraně. Jen je škoda že auto může mít pouze jeden typ zbraně aktivní, přeci jen kombinace plamenometu, gatlingu, raket a railganu by se hodila víc než jen jedna zbraň.

Co se týče nepřátel, tak těch taky moc druhů není, bossfighty jsou si též dost podobné. Ale rozhodně musím pochválit mise kdy hráč dostane speciální typ vozidla na specifickou misi. Ty jsou opravdu příjemným zpestřením. Grafika se mi líbila, zvlášť atmosféra zničeného města je vykreslena parádně a smysl pro detail autorů je zde vidět.

Za těch pár éček je to rozhodně fajn oddychovka, jen od toho hráč nesmí čekat nic většího než jen odreagovačku na vyblbnutí.
No neviem ako ostatní, ale ja som sa tou hrou nesmierne bavil. Veď kde inde máte možnosť porážať zombíkov autobusom alebo bágrom?? Však to je čisté šialenstvo a rozkoš. Je teda úplne jedno, akej farby zombie je, aký veľký je, hlavné je, že ho treba zlikvidovať. Respektíve je jedno, že sú tam len nejaké 4 druhy + nejakí tí bossovia. V celku sa jedná o v podstate veľmi jednoduchú arkádovú zábavku, ktorá stojí za to.

Pro: - žiadna iná hra toto neponúka; čistá mánia v zabíjaní zombie

Proti: - niekedy frustrujúce, pokiaľ sa snažíte vyzdvihnúť preživších v určitých bodoch a máte vylikvidovať všetkých okolostojacich a dookola prichádzajúcich zombie

Zombie Driver, je bezesporu skrz na skrz průměrná hra. Bez jakkékoliv inovace, i schopnosti pořádně zaujmout. K ZD jsem se dostal úplně náhodou když mi jí půjčil spolužák. No nic jsem nečekal ale vůbec nic jsem nedostal. Po instalaci a spuštění hry jsem byl poměrně překvapen, ale asi po 7 misi hra spadne do neuvěřitelného stereotypu že to snad ani možný není. Začně děsně nudit a hru hrajete snad jen proto aby jste se dostaly na konec a dozvěděly jste se konec hry. Inu příběh je též dost na prd, klišé strídá klišé a hra celá by se dokonale hrála i bez příběhu. Nějaké intra(komix style) a outra(též komix), jsou děsně krátké a během hry se vůbec nevyskytujou.

Během misí sbíráte auta a ty i když vypadají cool(tak trochu Armageddon)tak je to s nima špatné hrajete s jedním autem 2 mise, a pak hned máte nový, takže si žádný auto nedokážete moc okoukat(to nemluvím o posledním autě který jsem použil jednou).

Tvůrcům též nemohu odpustit krátkost hry, je pravda že hra ke konci už nudila, ale zato též můžou tvůrci hry. Protože hra vypadá sama o sobě jako kdyby šlo jen o peníze tím nejjednoduším způsobem. Ale abych se vrátil k té krátkosti. Hra má něco kolem 17 misí a jednu misi zvládnete za 10 minut(někdy i méně). Takže po pár hodinách hru můžete zdárně odinstalovat, nýbrž dost pochybuji že do toho budete chtít znovu.

Ale abych jen nekritizoval, chtěl bych říct že ze začátku to je fakt zábava a myslel jsem že mě to nepřestane bavit. Po grafické stránce je hra poměrně pěkná. Sice je pravda že moc nenabídne ale na budgetovku je to pěkné. Též můžou potěšit i poměrně malé HW nároky.

Resumé: Hra je to poměrně dobrá, když samozřejmě nečekáte nic velkolepého, ale díky vykleštěnosti tvůrců nedokázajíc nic moc vymyslet hře musím dát "jen" 55%.