Obtížnost hard.Zase tak daleko ještě nejsem, ještě nemám ani plazma zbraně a zástavbu báze mám lehce za půlkou. Včera jsem přišel o japonsko.No nic, dojedu to třebas jen s Evropou. dík za rady lidi. Napadlo mě až tohle dojedu jestly nemá někdo typ na podobnou hru jako X-COM taky mobilní.
@Nag (15.04.2020 17:17): mozna jde i o to, na jakou hrajes obtiznost a jak jsi daleko .. pokud umyslne protahujes main quest nezkoumanim tech pribehovejch technologii co te posouvaj v main questu, tak je mozne ze ti roste ta panika v case ... nechci spoilovat, tak to nebudu dal rozvadet ... proste obetuj hodne do satelitu a postupuj primerene rychle main questem
Satelit je ale jen dočasný řešení a jde ho vypustit nad každý stát jenom jednou. Je nějaký universální řešení jak paniku zvládnout? Nebo je to prostě o štěstí?
@Nag (15.04.2020 17:00): Asi nic objevnýho, vybírej mise a dávej satelity tam, kde to hoří. V jistých konstelacích můžeš i failnout misi bez toho, aby nějaký země odešla a v jiných ti odejde i pět zemí aniž by sis byl vědom nějaké chyby.
@Nag (15.04.2020 17:00): musis proste vse obetovat vystavbe novejch satelitu ... a samozrejme ty mise musis plnet ne podle toho, co za tu misi dostanes, ale podle toho jak se ti to hodi vzhledem ke tve strategii co se tyce vypousteni novejch satelitu ...
Zdarec lidi. X-COM EU a EW už jsem kdysi dohrál. Teď jsem to našel na mobil tak jsem do toho šel. Momentálně hraju a mém problém a už nevím jak jsem to tehdy řešil. Globální panika mi dost rychle roste a já ji nedokážu dostat pod kontrolu. Snažím se co to jde. Neprohrál jsem jedinou misi. mám 4 satelity a stavím další, peníze sháním kde to jde ale ať dělám co dělám panika stále roste.prosim vás lidi poraďte.
@ntz (17.02.2020 00:39): Hola hoj díky za rady všem. Tak jsme dohrál na Ironmana dle tvých rad. Na třetí rozehraný pokus už jsem trochu věděl a dával to. Obtížnost normál a dalo se to. Do útoku na mou základnu to byla zajímavá výzva a obtížnost byla docela vysoko. Pak začala obtížnost klesat a posledních pár misí už jsme šel jak Rambo. Poslední 3 mise byl pro emzáky prostě masakr až jsem je litoval. fajn hra díky :-)
@Red (17.02.2020 00:00): chapu, nepru se .. jen dve poznamky

ad.ironman) tahle jsem to hral/dohral od zacatku ... vsechny tahovky (vlastne vsechny hry) co maj checkbox na ironmana hraju na ironmana .. neni to nic tezkeho, hraju vzdy normal obtiznost + ironman

ad.`Training Roulette') sak mu pisu at to zvazi, ty ostatni at si klidne vezme ..

ja to rozehral puvodne bez toho jen s ironmanem a stejne jsem to asi po 10ti bojich zacal znovu a naklikal si vyse uvedene a od te doby nemenim ... resp. hraju Long War a tam je tech moznosti jeste mnohem vic
Já mám opačný názor, randomizace je na učení špatná a u ironmana se můžeš spálit, pokud ani nevíš, jestli je hra stabilní. Tohle je setup PO pochopení základů a ozkoušení hry (klidně s nějakým modem)
@Zdendin (16.02.2020 17:03):

ja osobne si bych si na prvni playthrough

* V second wave / advanced menu
zapnul `Not Created Equally', `Hidden Potential', `Aiming Angles' a `Training Roulette' (precti si popisek, zvaz sam u toho posledniho)

* Advanced Options

vypnul `Operation Progeny' (ten exalt je prvni playthrou sick - a imho na vsechny dalsi taky)
zapnul Ironmana (hral jsem to tak od prvniho playthrough - neumim si predstavit jakoukoliv tahovou strategii bez ironmana)
@SilentWolf (16.02.2020 16:43): Ok díky moc. Mě zmátlo právě že mi dává hra při spuštění tenhle výběr. Nebyl jsem si jist jestli tím o něco nepřijdu když přeskočím původní hru. Tak dost řečí, já jdu na to :-)
Zdravím. Tak jsem se právě díky STEAMOVÉ akci -80% ceny stal také hrdým majitelem Xcom i s datadiskem. No a když hru spouštím vyběhne na mě obrazovka kde mám vybrat jestli spustím: Xcom enemy within, nebo Xcom enemy unknown. Tak a teď otázka. Mám jet nejdříve původní hru, nebo to spustit rovnou přes datadisk? Tady jsem zahlédl, že někdo píše, že bez datadisku už nemá původní hra smysl. mám tedy rovnou kliknout na datadisk? Přijdu o původní kampaň, nebo jaký bude rozdíl? Děkuji za rady :-)
kdyz ctu Vase prispevky napada me, ze Vam unika zakladni pravidlo a takticka poucka tyhle hry:

cas hraje pro vas a ta hra je vylozene lehka, pokud se tomu prizpusobite ... vy tady knourate ze Vas sezral sectopoid .. v tomhle by jste s Vasim pristupem neuhrai ani mesic a to ani nemluvim o tom, ze kazdej kdo rika, ze mu pripada EU/EW tezky, tak at jde a zkusi si https://openxcom.org/about/
Tak dohrano. Celkove preci jen EW lehci, tech novinek je tam dost a vetsina zlepsuje a zaroven ulehcuje hru. Predevsim Mimetic Skin je super, zadne neprijemne vbehnuti mezi nepratele s poslednim vojakem behem tahu. Take dva sloty na equipment. V podstate jedina vec tezsi jsou Sectopodi.

Byt jsem hral samotne EU a pak s datadiskem po sobe mam ted chut se rovnou vrhnout na dvojku. :P
Tak jsem nakonec jednoho MECa "vyrobil", i kdyz jsem puvodne nechtel. Kdyz oni jsou tak badass! :D
@marwel (31.10.2019 20:20): Tak takhle lehce jsem je nikdy nezabila :D Ale taktiku jsem měla podobnou na tuhle poslední misi. Ponechat si co nejvíce výbušnin na ně. V EW jsem z nich fakt měla respekt.
@raisen (31.10.2019 19:00): Presne tak. Snizene poskozeni, plus snizili bonus Heavy class u Heat Ammo ze 100% na 50%. Je fakt, ze v EU, kdyz potkate v zaverecne misi dva, tak jsem je sundal dvema raketami oba behem jednoho kola. Ted uz to tak jednoduche nebude, tak to jsem zvedav. :)

Chvili predtim jsem jeste koukal na tohle zajimave video. Nastesti 4 snad na normal v misi nepotkam. :)
@marwel (31.10.2019 16:19): Jo, proto jsem psala, že mi to přijde těžší. Porazit takového Sectopoda dá sakra dost práce. Oni udělali to, že má snížené poškození o 50 % ne? Já si pamatuji na jednu misi, kde přistálo UFO, a přišlo mi absurdní, kolik obtížných nepřátel se v nich nacházelo. Na konci jsem právě potkala Sectopoda a Mechtoida a nic moc teda.
Tedy to co udelali se Sectopodem se mi vubec nelibi. V podstate mu zdvojnasobili HP. Cely tym se na nej musi soustredit a kdybych nemel v tymu dva assaulty s close and personal a rapid fire (efektivne tak utoci kazdy trikrat za kolo), tak bych mel mega problem. To se vazne tesim az jich v misi potkam vic jak jednoho. :(
@raisen (25.10.2019 04:44): Tak nakonec jsem loadnul a na tu misi se vykaslal a ztratil Cinu. On ten datadisk asi nebude vylozene tezsi, ale byla to kombinace spatneho losu na nepratele + snahy to zahrat trochu jinak - rychleji. Take jsem dal na radu, ze inzenyri jsou dulezitejsi nez vedci a tak mam vyzkum ted silene zdlouhany. Ale jakz takz jsem to dohnal, vyzkoumal zbroj a jsem na ceste k laserovym zbranim, byt cca o mesic pozdeji nez pri hrani EU.
Tak nevim, jestli je Enemy Within o tolik tezsi nebo se jen nesoustredim po dohrani Enemy Unknown, ale tohle se mi v EU nestalo. Ze mi pochcipa v jedne misi temer vic vojaku nez za celou hru EU, to je docela pekne no.
@raisen (10.08.2018 16:37): pokud prijmes za sve pravidlo, ze cas je na tve strane, tak jsou ty mise pomerne dost lehke .. me to nepripada nejak vyznamne tezsi ... smazim to na ironman a nepotreboval jsem reloadnout (ze zalohy) ani jednou . nejtezsi je asi obdobi cca 2heho mesice ..

taky je dulezite rict, ze pomerne dulezite je nedelat hlavni pribehovou linii dokud nejsi poradne vybavenej/vybavena

ps. zacinam vzdycky vyzkoumanim zbroje, pac na ironman je zbroj dulezitejsi nez zbrane
@ntz (10.08.2018 16:27): A jak se ti zdá obtížnost? Ono je tam třeba zrádné, že se sestřelí nevinně vypadající UFO, ale pak při průzkumu člověk může narazit na skupinku šesti outsiderů a podobně, což na relativním začátku kampaně může být docela problém.

Jinak ta délka mě také odrazuje od toho, abych to rozehrála. Ale jinak je mod fakt dobrý. Já ve hrách velmi výjimečně používám mody, ale XCOM série je výjimkou.
@raisen (05.08.2018 14:28): tak uz to smahnu s Long War ... fakt bozi mod ... jediny, co me na tom stve, je ze to je fakt long ... ja uz v podstate nemam tolik casu na smazbu a idealni mi prijdou hry, co se daj dohrat za 10-15 hodin pri normalni smazbe (jasne, i witcher 3 se da ve speedrunu udelat za 4h, to nepocitam)

ale da se tam nastavit v second wave options, ze ta kampan nebude tak strasne dlouha ...
@ntz (05.08.2018 12:37): No, dost to mění hru. Nejen, že je těžší (autoři doporučují začínat s o jeden stupeň nižší obtížností, než na jakou ji hráč dohrál normálně), ale i o hodně delší. Přidává nové zbraně, vybavení, s tím přichází i nový výzkum, jsou tam nové třídy vojáků, nové schopnosti, přibyla tam něco jako únava známá třeba z druhého dílu. Je to něco podstatně jiného než původní hra. A hlavně hráč musí hrát tu hru s tím, že ne každou misi může opravdu vyhrát, ne každé UFO sestřelit (taková oprava letadel trvá věčnost). Pokud hráč má rád výzvy a nevadí mu délka kampaně (tedy dokud je úspěšná :), tak mohu opravdu doporučit :)
jo kampaň je sice prakticky stejná a končí to stejně( jen přibyly mise proti organizaci EXALT) ale je to větší zábava, takže za mě říkám: hrát klidně znovu po dohrátí "obyč" xcomu.
Je to větší sranda, zatímco ty bojuješ proti emzákům, uklidňuješ lidi tak EXALT dělá přesnej opak :D spolupracují s emzákama a šíří paniku mezi lidstvem :D
A ta nová surovina MELD je skvělá, díky genetickým vylepšením uděláš ze svejch vojáčků pořádný nadlidi. (dělat z nich napůl stroje nedoporučuju :D mají malou psionickou sílu - ideální cíl na to ho ovládnout, ale to platí i pro emzáky jen je obrať proti sobě :) )
Asi nemá cenu hrát EW hned pod dohrání EU, co ? Koupil jsem to společně ve slevě v balíku, ale co jsem četl , tak kampaň je prakticky identická (mimo pár vylepšení jako je nová surovina, nová frakce, další nepřátelé, atd..).
Ahoj,
prosím o radu. Hrál jsem tuhle hru. Vyhrál jsem vesměs všechny mise, ubránil základnu, objevil PSI. Postavil Chamber "něco" a přesto se mi ukázalo video, kde "všechny" státy zčervenaly a hra mi oznámila, že končíme. Nevím proč. Jak zajistit, aby byly státy spokojené. Stavět více satelitů (měl jsem 3 na různých státech), umísťovat lodě?
Tak dohráno - Normal inonman. 507 dní. 12 států. 995 zabitých emzáků. 24 mrtvých vojáků.

Něco přes 50 posledních dní už bylo spíš takový loučení, postavil jsem si druhý firestormy i když by stačily už bohatě jen jedny, vylepšil všechny psi na maximální hodnost a geneticky je vylepšil, využil všechny stavební plochy na laboratoře a dílny.

Poslední mise byla vtipná - samozřejmě jsem udělal výběr nejlepšího spolu s mekem 5 povolání + 2. medik. No a v průběhu mise jsem zjistil že moje nigerijská odstřelovačka Hex má jen základní brnění - jednou ji trefili a musel jsem ji oživovat. Ale dal jsem to stejně s prstem v nose.
@Cobot (31.03.2016 09:35): Je vidět jak je to ve finále úplně přehlédnutelné a snadno ignorováno ze strany hráče.

Stejně byl Exalt promarněná šance, místo nějakých zajímavých misí a nápadů, stále dokola vyzvedávat agenty a likvidovat nabíhající nepřátele.
Tak jsem to včera nainstaloval a už možná vim proč jsem si toho nevšiml. Ono když mi hra zahlásí nalezenou buňku exaltu a přepnu se na mapu světa, tak je tam nějaký klikací tlačítko pro skenování mapy. Jenže tohle tlačítko je z větší části schované pod textem vedle "fotky". Na tom screenshotu jak je napsáno "insufficient cash..." Ten txt je přes to pořád dokud hra nedokecá. Jenže to já už byl dávno na obrazovce s výběrem výsadku.

No každopádně stejnak neúspěch. Když jsem na to kliknul tak mi to našlo jen další tři buňky po světě. Když jsem se snažil jít do buňky podle toho co mi hra psala kde základna je a není tak mi jasně vycházela Austrálie a přitom nic po načtení jen další buňka. Takže uninstal a házim na to bobek. Možná jestli to někdy zkusim s Long War.
Pokud mi umře v boji mech voják, přijdu tak i o vybavení (mecha) nebo pouze o vojáka?
No uvidim. Možná to jen naistaluju a loadnu před poslední misí jestli tam ten EXALT nenajdu. Znovu to ale hrát určitě nebudu. Seděl jsem u toho po večerech skoro měsíc. Bavilo mě to, ale je asi milion dalších her co nemám dohranejch. Tenhle rok jsem si dal předsevzetí, že aspoň jednu dohranou hru každej měsíc. Aktuálně hraju The Bureau: XCOM Declassified. Celkem přijemnej skok do střílečky. Je to taková oddechovka, ale stylizace do šedesátejch let je good.
Jo já se omlouvám, myslel jsem opravdu útok emzáků na nás. Exalt základnu jsem dávno udělal. Cobote o nic jsi nepřišel, ta mise vypadá hezky ale je lehká. Já jsem na tu buňku šel s jistotu = už jsem měl vybavení OP. Zkus rozehráv noovou hru a najít základnu někde na začátku hry:D
No jo teď jste najednou všichni chytrý jak rádio. :D

Ach jo mě to asi donutí si to nainstalovat a doufat, že v cloudu zůstali savy. Nemůžu žít s pocitem, že jsem vynechal takhle "důležitou" misi...

Mimochodem mise na Temple ship mě dost zklamala. Taková nijaká a i dost lehká. Já si dokonce zapomněl vzít medika a dojel jsem to v pohodě bez něj. A ty genetický úpravy kromě autohealu taky nic moc.
@Cobot (30.03.2016 10:37): To sme sa zle rozumeli :) Nemyslel som, ze je po Temple Ship - to je definitivny koniec, ale ze v hre je zaverecna misia, ktora riesi Exalt som myslel :) (po nej sa uz potom Exalt neobjavoval)
@Fatality (30.03.2016 12:20): hele neser dělat si prdel z chudáka... :D

No já vůbec nevim, že tam bylo něco jako "...a kde naopak ano (vzpomínám třeba "je na severovýchodě od Afriky..." Já to pravda ani nečetl a čekal, že na mě hra vyprdne něco jako tak jsme je našli a jdem to vyrubat.

Chjo.. to je nefér...

Už jsem to odinstaloval a hrát to kvůli tomu znova... A to jsem si ještě teď našel, že tam člověk na tý základně dostane nějaký nový předměty...
@Cobot (30.03.2016 12:10): A jsme doma :-D Minuls to, protože jsi nelokalizoval jejich základnu. Rozumíš slovu lokalizovat, doufám. -> A po jeho vyzvednutí mi to jen psalo, že buňka není v USA, Franci atd. A to jsem tam měl třeba 4x, že není v USA. Divný. přece to hra nějak nepřeskočila...? <- právě proto jsi ji měl najít, od těch vyzvednutých agentů jsi dostával nápovědy, kde se základna nenachází a kde naopak ano (vzpomínám třeba "je na severovýchodě od Afriky" atd. Neohrozil jsi jejich existenci a proto na tebe nezaútočili, ergo jsi tuhle docela dobrou misi prošvihl.
@Fatality (30.03.2016 10:33): Ale já plnil všechny mise. Nic jsem nevynechal. Těch misi jsem mohl hrát tak patnáct. I mě přijde divný, když to má bejt o lokalizaci základny Exaltu tak přeci bych měl zaútočit na jejich základnu a ne oni na mojí. Divný.

Níž psal MickTheMage, že ta mise je po Temple Ship. Nebyla. Sejmul jsem emzáky loď vybuchla nad Zemí a konec.