World of Magics and Heroes

2003

freeware

Hra World of Magics and Heroes je čistokrevné RPG od českého Mystery Studia (tvůrci hry Diktátor), které vás zavede na tzv. Velký kontinent, kde jako hrdina budete bojovat proti příslušníkům temné rasy mogbulů. Na výběr máte ze tří charakterů - válečník, kouzelník a temný cizinec. Bohužel na další průběh hry nemá výběr prakticky žádný vliv, jelikož kouzelník stejně může (přímo dokonce musí) bojovat, stejně tak válečník kouzlit. Kouzla stojí manu, tu lze doplnit elixírem, který můžete získat od lidí, kterým zachráníte jejich město.

Na vědomost se dává, že všechny Gothicy, Obliviony a vůbec všechna RPG, se musí s úctou poklonit! Přichází totiž král, kterým není nikdo jiný, než World of Magic and Heroes! Ano, tato skvělá hra vnáší do zatuchlých herních vod svěží vítr v podobě naprosto unikátní hratelnosti a to s řadou nových nápadů. Na výběr máte ze tří povolání, namátkou třeba válečníka, kouzelníka, či záhadného cizince, který je tak záhadný až to bolí, je to prostě záhada sama. Záhadné také je, že ať si vyberete kohokoliv, a teď se radši posaďte, tak se vždy transformuje do jakéhosi křižáckého rytíře, to je panečku originální nápad a myslím, že je to skvělý, ba co skvělý, vynikající nápad, který tady ještě nebyl. Výborné je také to, že i když si nevyberete válečníka, tak vždy při vstupu do lokace v animaci (která je mimochodem překrásná, je tak nádherná, že máte chuť udělat screenshot a nastavit si ho jako tapetu na ploše) vypadáte jako válečník, což je myslím opravdu výborný nápad, taková kamufláž. Jak to myslím? Inu, hrajete třeba za kouzelníka, ale mogbulové si budou myslet, že jde válečník a nebudou vůbec připraveni na mocná kouzla, která na ně sešlete. Kouzla jsou samozřejmě naprosto unikátní, zvlášť jsem si oblíbil puštění koule na hlavu (viděli jste snad někdo někde něco podobného?!). Kouzla jsou prostě naprosto úplně geniální!

Samotný boj probíhá tahovou formou, a teď si radši sedněte, ve které máte až dva (!) typy útoků a navíc kouzla! Když k tomu připočteme naprosto nepřekonatelný systém rozdělování zkušenostních bodů, dělá to ze soubojů takřka nejzábavnější věc, kterou můžete v nějaké hře najít. Zvyšovat můžete tři vlastnosti. Vím, že teď tomu nechcete věřit, ale je to tak, opravdu až tři vlastnosti, to je prostě famózní.

Herní plocha je sice jen statická mapa, ale nádherně nakreslená. Když se na ni díváte, máte chuť si udělat screenshot, vytisknout ho a nalepit na zeď jako plakát. Na oné přenádherné mapě máte řadu možností kam jít, jsou zde hrady, ale i lesy a myslím, že zde se zase projevil vývojářův excelentní smysl pro originalitu, která vás neustále překvapuje, protože, a teď si radši dejte panáka na uklidněnou, ať vstoupíte kam chcete, vždy stojíte před nějakým hradem (a to i když jdete do lesa!), z jehož hradeb na vás shlíží ztepilý strážný svým ostřížím zrakem. A přímo u vás stojí odporný Mogbul! Mogbulové jsou opravdu skvěle udělaní, využívají naplno grafický engine hry a jde z nich opravdu hrůza.

Co by to bylo za hru bez příběhu, že. Ano, i WoMaM příběh nabízí, a to ne ledajaký, přiznám se že na konci hry mi vyhrkly slzy. V dialozích se sice nějaká ta chybička najde, nicméně nechápu, proč už dávno není podle WoMaM natočen hollywoodský blockbuster. Vždyť nepotřebují ani scénář, stačí převzít naprosto geniální dialogy ze hry.

Po všech směrech originální hra, kterou i přes svou náročnost spustíte na starších strojích a je naprosto nepochopitelně šířena jako freeware.

Účinek halucinogenů odeznívá...

"Ty vole, co jsem to napsal?"

Pro: Caelos drogy nebere

Proti: Obraťte komentář naruby

World of Magics and Heroes (nebo také Womko :D) je jedna z nejhorších her co jsem kdy hrál, a neomlouvá ji ani to že je freeware. Hru začínáte výběrem postavy ale je úplně jedno koho si vezmete, protože válečník může stejně používat kouzla, a s kouzelníkem budete stejně muset bojovat. Jakmile si vyberete postavu čeká vás k přečtení dementní příběh který se dá ale s trochou trpělivosti přečíst. Takže hurá na mogbuly, které napadli sousední města!

Ve hře je asi 10 míst kam se vydat, a pokud budete chodit postupně a s plnými životy tak se NEDÁ prohrát. Životy se tu doplňují sami ale musíte si počkat asi tak 5 minut. Tomu říkam hratelnost, 2 minuty bojujete a zbytek jen čekáte až se doplní životy. Boj je naprosto dementní, pouze máte na výběr jestli nepřítele kopnete, seknete či použijete kouzlo. Přestože je ve hře jakože 10 lokací, všechno je to stejné a tak je jedno jestli jdete do temného lesa nebo opuštěného hradu, pořád máte jednu obrazovku

Životy či manu si můžete také doplnit lektvarem který občys dostanete za záchranu nějákého města. Jakmile porazíte mogbula čekají vás "skvělé" dialogy plné zásadních gramatických či slohových chyb.

Womko je pro mě jedna z nejhorších her u které jsem se ale královsky pobavil díky chybám a stupidním dialogům. 5% dávám hře jen proto, že je freeware a 5% za to že se dá dohrát. Opravdu nejhorší hra.

Herní doba: 20min (+ čekání na doplnění životů)

Pro: Freeware

Proti: Grafika, boj, dementní dialogy, spousta chyb, špatná hratelnost..... zkrátka vše

Tak tahle hříčka je jako RPG opravdu hrozná. Já ji bral spíš jako adventuru se stylem hraní pokus-omyl. Jako taková zas tak hrozně nedopadla. Grafika je sice hrozná, ale aspoň není vykradená jako třeba zvuky.
Ale teď k těm mínusům. Ve volbě postavy jsou minimální rozdíly. Pouze jeden typ nepřátel, nezaškodil by aspoň nějaký boss. A nakonec to nejhorší, je tam bug, který velmi výrazně ovlivňuje hru. Pokud jdete na nějaké místo, na kterém už jste byli, hra vám v tu chvíli uloží počet životů pro další boj. Klidně se můžete regenerovat či vypít flašku se zdravím, stejně půjdete do dalšího boje s počtem životů, který jste měli při vstupu do první lokace.

Pro: Snaha?

Proti: Bug ovlivňující zdraví, jeden typ nepřátel, minimální rozdíly mezi povoláními

No definitivně to nejvydařenější RPG které jsem hrála. Skyrim se může jít zahrabat :D Snažila jsem se to dohrát ale neměla jsem na to sílu. Stejně si myslím že si zasloužím zaškrtnout si 'dohrál jsem hru' alespoň za snahu, stálo mě to hodně sil. Mimochodem ty povolání jsou velmi nápaditá: Válečník, kouzelník, a (a teď se všichni podržte) záhadný cizinec, óóó! Promiňte, možná jsem moc tvrdá ale ta hra (bylo to kvůli mé vlastní demenci ale stejně mě to naštvalo) mi po... ehm, 'pokazila' rozlišení a já teď nevím jak to spravit. Navíc mám neblahé tušení že mi i zavirovala můj milovaný notebook. Takže asi tak.

Pro: Snaha byla.

Proti: Dialogy dementní, systém boje dementní, bug se zdravím a mohla bych pokračovat :D

Mystery Studio dokázalo za svou krátkou dobu existence vyprodukovat celkem osm titulů podobné kvality. Já, jakožto herní průzkumník české freeware scény, jsem samozřejmě musel vyzkoušet všechny, i když mě to stálo spoustu mozkových buněk. Z velké části se totiž jedná o naprosté příšernosti, vždyť rovnou půlka obsadila v žebříčku na DH pozice mezi deseti nejhoršími hrami. Asi jenom Diktátora, případně ještě Net Guard - HACKER bych mohl doporučit někomu, kdo se nebojí experimentů.

World of Magics and Heroes je bezesporu to nejhorší RPG, s jakým jsem měl co do činění a špatně je tu snad úplně vše. Příšerná gramatika, stejné lokace, stejní nepřátelé i moje postava, ať už si vyberu jakékoli povolání. Samozřejmě, že jsem zvolil temného cizince, protože kde jinde bych si za něj zahrál. Vrcholem všeho je pak bug se zdravím, který mi značně prodloužil herní dobu. Je to tak blbé, až je to místy zábavné a několikrát jsem se nad těmi příšernými dialogy zasmál. Jedno dohrání ale stačilo.

Pro: občas pobaví příšerné dialogy

Proti: gramatika, stejné lokace, stejní nepřátelé, stejná ovládaná postava, bug se zdravím