Warhammer: Shadow of the Horned Rat

11.11.1995
11.11.1996

Hra vychází ze stolní předlohy sběratelské hry Warhammer, která se točí okolo fantasy světa, ve kterém není nic jisté, kde stále zuří válka a konflikty, kde si chtějí bohové Chaosu urvat co největší kus moci pro sebe a zničit lidské Císařství. Ve Warhammer: Shadow of the Horned Rat hrajete jako vůdce žoldnéřské armády Morgan Bernhardt, jehož úkolem je vypořádat se se vzrůstajícím zlem, které hrozí zničit celý Starý svět. Setkáme se zde s typickými nepřáteli pro svět Warhammer jako jsou draci, orci či nemrtví.

Hra je oproti své tahové předloze realtime a obsahuje mix strategie a RPG, kdy hráč zlepšuje svoji armádu díky nalezeným artefaktům a zkušenostem, které jednotky získávají za vítězství v soubojích. Přijít o cennou a vybavenou jednotku znamená pro hráče obrovskou ztrátu a může způsobit, že příští boj nelze bez ztraceného oddílu vyhrát. Tento prvek tedy přináší do hry více taktiky, kdy se hráč musí rozhodnout jaký typ jednotek použít, čím je vybavit a zdali se hodí více najmout levnější jednotky ve větším počtu nebo naopak plně vybavit jednu silnou za stejnou cenu. Ztráty členů jednotky lze mezi misemi za určitý obnos doplnit, pokud nedojde k úplnému zničení celé skupiny.

Existují hry lehké, které jsou hratelné pro děti, babičky, jednoruké. Dále máme hry s normální obtížností. Ty zvládají trénovanější hráči, co mají již něco nahráno, nezaleknou se bugů či nemožnosti ukládání v průběhu mise apod. Pak jsou hry těžké a nebo kurev.. eh teda ještě těžší. Ty dohrají jen staří mazáci, co hrají od dob Amigy a ZX Spectra, mají vousy jako Rybka a nejsou Tuček. V dávných dobách se jim říkalo docela debilně pařani, dnes ještě debilněji hardcore hráči. No a pak je tady Warhammer: Shadow of the Horned Rat, tu nedohrál nikdo, kdo není herní polobůh, nebo neobětoval svého mladšího sourozence v krčském lesíku.
Hra se ke mně dostala od mého kamaráda zhruba v době, kdy jsem začal louskat první knihy ze světa Warhammeru, takže jsem to bral jako zpestření četby, což se záhy potvrdilo přítomností legendárních postav. Hned na začátku jsem dostal od známého varování, že je to extra tuhá hra a že on to nedohrál. Na to jsem se mu vysmál a že já to jako dohraju s prstem v nose a s rukou v poklopci atd. Brzy jsem byl však vyveden z omylu.
Po pěkném intru nastal celkem šok, protože tak hnusnou grafiku jsem v té době ještě neviděl, hromada barevných sraček se pohybuje k další hromadě o něco méně barevných sraček, srazí se a vy podle řinčení zbraní poznáte, že se bojuje. Pak vás, protože nejste přeci debil, napadne v nastavení zvýšit rozlišení a už se na to dá dívat, aniž byste přišli o zrak. Dokonce poznáte jezdecké jednotky od pěších, orky od skavenů, dělo od kouzelníka, nicméně je to stále bída.
Z počátku máte pouze dvě jednotky, jak postupujete hrou, přidávají se k vám další. Každá dostává žold a čím je jednotka lepší, tím je také dražší. Nemusím připomínat, že peněz moc mít nebudete. Důležité je také doplňování stavů po boji. Pokud vyberete špatnou taktiku, zemře příliš mnoho vojáků regimentu, budete muset zaplatit větší částku na jejich doplnění. Jakmile dojde ke smrti všech členů, je jednotka ztracena a vám nezbude nic jiného než nahrání pozice. V začátcích jsem hrál mise několikrát, abych dosáhl co nejlepších výsledků a dostal co největší odměnu. Postupem času jsem byl rád, že jsem je vůbec udělal a nezemřela mi půlka armády.
Po mapách se také povalují různé předměty, ty můžete sbírat a vylepšovat svoje jednotky. Hodně důležité jsou zkušenosti, které vaše jednotky v boji získávají. Málo zocelená parta lukostřelců se rozuteče při sebemenším náznaku problému. Jsou však situace, kdy nepomůže nic, před rozběhnutým Rat Ogrem zdrhne každý.
Příběh doplňují mezi misemi videa a přispívají tak k perfektní atmosféře. Máte možnost nahlédnout do knih, kde jsou dopodrobna popsány vaše jednotky, nepřátelské potvory, předměty a kouzla na které ve hře narazíte.
Hra je to opravdu tuhá. Teď se mi ji podařilo asi po deseti letech opět rozchodit, tak ji snad konečně pokořím a dostanu se mezi těch pár nejdrsnějších pařanů a hardcore hráčů.

Pro: obtížnost, svět Warhammeru, jednotky

Proti: grafika

Jelikož jsem se dal nedávno na Warhammer a za těžce vydělané penízky si nakupuju armádu skavenů, tak jsem se rozhlídl po tom co ze světa Warhammeru existuje ve světě PC her. Dark omena jsem dohrál už před lety a rozhodně mě bavil, takže při objevení Shadow of horned rat jsem neváhal.

Hra je to opravdu stará, takže jsme se připravil, že grafika nebude oslnivá a taky že není. Horší je, že v okenku jež je vyhrazeno pro sledování bitev je dost malo vidět. Člověk si tedy musí zvyknout na spolupráci s okenkem mapy a defakto hru ovládat přes něj. SOHR má podle mého ještě o něco lepší atmosféru než DO a má ještě o chlup blíže ke své předloze. S ovládáním hry jsem nějakej čas zápasil a pak jsem zjistil, že nutností je vypnout Ai svých jednotek, jinak v určitých situacích reagují podle svého a věřte, že ne moc dobře. K temě obtížnosti bych řekl, že to není až tak zlé. Ale opakování misí se určitě člověk nevyhne. Momentálně jsem se prokousal zhruba do 1/3 hry a na kontě mám slušnou hromadu zlatáků a nemám jí za co utratit. Takže nějakej totální hardcore se zas nekoná.

Pro: svět warhammeru co má své nejen temné kouzlo

Proti: grafika není nej