Virtua Tennis 3

2006
20.03.2007
26.03.2007
30.03.2007

Virtua Tennis 3 je tretím dielom arkádovej simulácie tenisu od slávnej Segy. Okrem klasických módov (exhibícia, turnaj, minihry, multiplayer) je najväčším ťahákom jednoznačne mód kariéry, kde si môžete vytvoriť vlastného hráča, s ktorým začínate na tristom mieste v rebríčku a vašim cieľom je samozrejme prepracovať sa na miesto prvé. K tomu budete potrebovať nielen pevné nervy, ale aj tvrdý tréning. Ten sa praktikuje buď spĺňaním úloh v tenisovej akadémii, alebo kompletizovaním množstva šialených minihier. Ovládanie hry je intuitívne a na jeho plné zvládnutie postačia tri tlačítka pre údery a štyri smerové klávesy. Chýbať nesmú ani licencie, na niektorých veľkých turnajoch si zahrajete proti menám ako Roger Federer, Rafael Nadal či Maria Sharapova.

Tak to asi na mě zbyla jednička. Já si pamatuju na jediný tenis a tam byl McEnroe.

Virtua Tennis 3 je i přes nízké hodnocení rozhodně zábavný tenis. Bohužel na pc je tenisových her pramálo, oproti konozolím tu nejen nemají příliš úspěch, ale také nemají dostatečnou kvalitu a propracovanost (popravdě klávesnice a myš nejsou zrovna ideální ovladače na sport, i když jde o zvyk:)). Virtua Tennis 3 nabízí kariéru (začínáte jako amatérský tenista a učíte se skrze turnaje a minihry), ale také minihry. Ty jsou především v pozdější fázi hry hrozně zábavné a prodlužují hratelnou dobu. Bohužel je VT3 hodně stereotypní, zápasy i celkově turnaje se neustále opakují a s rostoucí obtížností roste viditelná arkádovost hry (krom toho, soupeř doběhne prakticky vše a "game" se tím neskutečně protahují. Nevyváženost v hratelnosti je u hry prostě příliš velký problém. Po grafické stránce (i licenční) je vše, jak má být.

Pro: Zábava prvních pár hodin, grafika, jednoduchost, módy (minihry, kariéra), licence (hráči, turnaje)

Proti: Stereotypní, hodně arkádové, kariéra v pozdější fázi nepřináší novinky, zápasy při vyšší obtížnosti

Protože se mi teď na disku válí Virtua Tennis 2009, tak je možná čas na malé zhodnocení jeho předchůdce. Jsem tu asi v menšině, ale sporty na PC mě baví. Tedy jen některé, které mě baví sledovat i v televizi (fotbal, tennis, hokej ...). A stejně jako ve všech ostatních případech, i u tennisu je výběr tak žalostně malý, že člověk musí brát to co je a pak je to buď - hra bude dobrá a můžu vesele hrát - a nebo - hra bude stát za starou bačkoru a pak si můžu nechat zajít chuť a zkusit to zase za rok.

Virtua Tennis 3 je fajn do doby, než se skokově zvýší obtížnost, do té doby je hra zábavná (i když si vystačí se čtyřmi (?) tlačítky, nicméně pinkání je to fajn a v módu kariéra to dává i nějaký smysl, člověk poctivě objíždí malé turnaje, aby se kousek po kousku škrábal na žebříčku vzhůru, poctivě trénuje v různých minihrách, kdy některé jsou vcelku povedené, zlepšuje si jednotlivé schopnosti a těší se až to jednou nandá Federerovi. K pozitivnímu pocitu napomáhá podařená grafika, oficiální licence na některé top hráče i pěkně zpracované kurty.

A pak to přijde, VT3 je spíše arkáda, ale dá se to nějak přežít, ale od jisté části hry se višchni soupeři zelpší natolik, že jsou schopní vybrat skoro nemožné, rybička z jedné strany kurtu střídá rybičku na druhou stranu kurtu a z výměn se stává fraška a její ukončení je v podstatě náhoda. Vydržel jsem to pár zápasů a pak jsem to vzdal. Přitom stačilo tak málo, vybalancovat hru a VT3 mohl být naprosto super tenis.

Škoda, ale už tu mám VT 2009, kde prý tento neduh odstranili, tak uvidíme. Za první část hry a omáčku okolo těch 60 % dám, víc ani promile.

Pro: Licence, grafika, v první části opravdu zábavné

Proti: Časem trochu stereotyp, obtížnost v druhé části hry