Virtua Cop

září 1994
prosinec 1995
01.01.1997
29.11.2002

Původně byl Virtua Cop vytvořen roku 1994 pro arcade automaty, ale po kladných ohlasech hráčů došlo k portování hry i na konzole Sega Saturn (1995), Sega Dreamcast (2000) a ve vylepšené Elite Edition (v Japonsku Virtua Cop Re-Birth) i na PlayStation 2 (2002) společně s druhým dílem. Na počítače byla hra vydána v lednu 1997.

V této hře se stanete příslušníkem tajné jednotky pro boj s organizovaným zločinem. Na výběr máte 3 epizody, které se od sebe liší prostředím a obtížností. Navštívíte tedy přístaviště, kde probíhá černý obchod se zbraněmi, podzemní skladiště zbraní a v poslední epizodě si zajdete na návštěvu do hlavního sídla teroristů. Na konci každé epizody na vás čeká tuhý boss, po jeho likvidaci epizoda končí. Po zdárném ukončení všech tří epizod na vás čeká ještě bonusová epizodka, v níž si to rozdáte s hlavním strůjcem vašich potíží.

Hru ovládáte pouze pomocí myši či klávesnice, kterými ovládáte svůj zaměřovač. Levým tlačítkem střílíte a po dvojnásobném stisknutí pravého tlačítka si zbraň nabijete.

Nepřítele musíte zlikvidovat co nejrychleji, pokud vás zasáhne, odečte vám jeden život. K dispozici máte pět životů a pět creditů (jeden credit = 5 životů). Dále vám může život odečíst zabití civilisty, kteří se občas připletou do přestřelky. Ve hře můžete získat i několik bonusových zbraní jako brokovnici, Magnum a další, pokud vás ale nepřítel zasáhne, o tuto zbraň přijdete.

Tenhle kousek jsem poprvé zaznamenal jako herní pouťový automat. Měl na svou dobu dobrou grafiku, hudbu, a s pistolí v ruce a v ideálním případě parťákem vedle sebe to byla výborná zábava. K tomuto portu na PC jsem se paradoxně dostal až hrozně pozdě, kdy jsem si ji stáhl snad někdy v roce 2004 čistě z nostalgie. Hra byla 10 let po svém původním vydání a stále mě bavila. Ano je ještě primitivnější než všechny Modern Warfary dohromady, ale je to prostě sranda. I po letech.
Virtu Cop je mé první setkání s tímhle střílecím arcade žánrem. Musím říct, že to rozhodně nebylo špatné.

PC verze má tu výhodu, že si můžete nastavit všechno, kvůli čemu jste do automatu museli házet mince. Můžete si teda obtížnost nastavit jak chcete. Od nervy drásající frustrace po procházku růžovou zahradou, kdy nemusít moc řešit, kolik zabijete civilů nebo schytáte ran. Na PC poměry hra nabízí žalostně málo obsahu. Jen 3 epizody + jedna navíc. Díky tomu, že hra neobsahuje checkpointy, to může chvíli vydržet.

Je to odpočinkové střílení. Hra vás procvičí v postřehu a paměti. Trochu mě štvalo to neustálé barevné blikání všeho. Ve velké vřavě jsem občas ztrácel kurzor myši. Taky mi trochu vadilo zbytečně složité nabíjení. Proč proboha dvojklik? Mělo to snad procvičovat skill z myší? Ve vypjatějších chvílích, kdy potřebujete rychle střílet a nabíjet, to bylo někdy k vzteku. Věřim, že tyhle věci ale hráči na automatu nemuseli řešit. Je to věrná konverze.

Grafika v roce 1994 musela vedle tehdejší PC grafiky vypadat ultrarealisticky nádherně. Po třech letech to pořád vypadalo docela dobře. Virtua Cop je hodně zábavná hra. Celou dobu jsem se bavil a věřím tomu, že se budu bavit i u druhého dílu.

Herní výzva: Válka Periferií (normal)

Pro: zábavné střílení, nastavitelnost obtížnosti

Proti: občas nepřehlednost, zbytečně složité nabíjení, málo obsahu