Undercroft

04.01.2006
16.01.2006
18.10.2009

Hovorí sa, že veľké zlo povstalo zo starého, zabudnutého kráľovského cintorína neďaleko od mesta Dolbrad. Mŕtvy kráčajú po okolí a zabíjajú každého, kto sa pokúsi dostať k tajomstvám hrobiek. Tento príbeh dorazil i do malého mestečka, kde sa stretávajú cestovatelia a obchodníci. V jednej taverne si takto medzi sebou rozprávajú o chodiacich mŕtvolách na cintoríne počas noci.

Tu prichádza na scénu skupina dobrodruhov, posilnených pár pivami. Stavia za s obchodníkmi, že vstúpia na ten cintorín a prinesú odtiaľ zlato z kráľovej hrobky, aby ukázali, že nikto by sa nemal báť pár chodiacich mŕtvol...

Undercroft je tak klasický dungeon, že klasickejšie už to nejde. Na začiatku si vytvoríne družinu štyroch dobrodruhov a hor sa za dobrodružstvom vo svete pripravenom chlapcami z Rake In Grass. Pôvodom určený pre systémy Pocket PC, ale rovnako vydaný aj pre veľké PC so systémom Windows. Avšak na nich beží len v okne o veľkosti 640x480 pixelov.

Hrál jsem na iPadu, kde má Undercroft daleko menší konkurenci jak na PCčku - v podstatě je tu momentálně jen Legend of Grimrock a pak dlouho nic (Brány Skeldalu, které vyšly na iOS mají bohužel pro mě kostrbaté ovládání a schovanou automapu). Řeknu to takhle - na desktopu bych hru nikdy nedohrál a pravděpodobně s tím seknul hned na začátku. Na tablet je ovšem formát hry ideální - jedná se o klasické tahové fantasy RPG, které se dobře ovládá a můžete ho hrát třeba 10 minut denně v autobuse (i když ta babička, která vedle mě seděla zrovna když jsem sesílal na zombíky firebally a mumlal si u toho "Chcípni už ty svině plesnivá", se na mě dívala dosti zděšeně...).

Do boje se můžete vrhnout s partičkou čtyř dobrodruhů, já vybral výhradně ženskou kompanii složenou z válečnice, mága, staré babky co si libovala v boji beze zbraně a léčitelky. K dispozici už je jen summoner, což je taková kombinace feral druid / necromancer. V podstatě tedy klasika, stejně tak dostupné schopnosti. Na výběr je z obtížností easy a normal, ale tedy popravdě easy musí být pěkná nuda, protože už na normal mi přišla hra až moc lehká. Místo vymýšlení nějaké taktiky jsem většinou nepřítele uspamoval základními útoky (+občas heal).

Prostředí se zezačátku poměrně často mění, vyskytují se i některé zajímavější side-questy, zla'táky se hromadí, vybavení se vylepšuje... prostě první třetina hry vypadala hodně nadějně. S příchodem na hřbitov mi ale najednou došlo, že se hra změnila v šílený klikfest masakr, kdy jsem musel likvidovat vlny nepřátel a když už se to podařilo, tak šup do nějaké vícepatrové kobky a tu zase celou vyčistit. Ekonomika nefungovala (příliš zlaťáků, nebylo za co je utratit), nepřátelé slabí a přespočetní. Naštěstí mě u hry držely poměrně zajímavé lokace a puzzly (i když ten dům s milionem teleportačních zrcadel si mohli odpustit).

Hra zabrala lehce přes 20 hodin, ale bohužel závěr byl neuspokojivý. Místo tuhého souboje s bossem (který by se k této hře klasického střihu hodil) se zde končí v rámci jednoho questu, který odevzdáte a bum, nečekaně se objeví finální obrazovka, kde se narychlo splácal nějaký závěr a je konec. Prostor pro pokračování tam je, ale bohužel další díl nevyšel (a asi ani nevyjde), takže v tomhle ohledu je to zklamání. Svých 80 000+ zlatáků jsem si šetřil zbytečně. Plusové bodíky příčítám také za to, že je hra ke stažení zdarma.