Tony Hawk's Underground

28.10.2003
2005

Tony Hawk's Underground pro sérii her Tony Hawk's znamenal odklon od tradiční šablony. Nová, neprobádaná cesta v sobě zahrnuje příběhovou linku, v níž není nouze o zvraty a zajímavá odhalení, a spoustu nových herních mechanismů, mezi něž patří chození, lezení, šplhání nebo řízení vozidel.

Hra rozšiřuje možnosti svých předchůdců i na poli škálovatelnosti. Vrcholem tak není přizpůsobení postavy, s možností importu vlastního obličeje, a úprava prkna; hráč může navrhovat vlastní herní prostředí a dokonce vymýšlet úkoly. Úrovně jsou zasazeny do New Jersey, Manhattanu, Vancouveru, ale rovněž mimo severoamerický kontinent. Většina úrovní je přitom rozdělena na více částí. Kromě příběhového módu hra obsahuje volnou jízdu s možností multiplayeru dvou hráčů na jednom PC.

PC verze Tony Hawk's Underground vyšla pouze v Austrálii.

Jako ostřílený hráč THPS série jsem s napětím čekal jaký bude nový kousek který sliboval velké změny kterých jsem se nakonec zbytečně obával. THUG totiž zůstal tou skvělou zábavnou simulací jako v předchozích dílech a navíc k nim přidal dva zásadní prvky které hru ještě více vylepšují.

Prvním je historicky poprvé možnost slézt z prkna a pohybovat se po svých nebo dokonce řídit auto což samozřejmě přináší i novou kategorii úkolů. Jediné co se příliš nepovedlo je kamera a krkolomnější ovládání při běhu ale s trochou cviku se i to dá zvládnout. Druhým je příběh který v předchozích dílech chyběl a protože je opravdu kvalitní a ne jen do počtu více vás nutí k dohrání hry a přidává jí atmosféru. Další novinky jsou spíše technického rázu jako například odražení od zdi a pomáhají zlepšovat plynulost a hratelnost vůbec. Dále přibyla možnost vytvoření vlastního triku kombinací již existujících triků, přidávání rotace ve všech směrech i speciálních pohybů a dokonce hlášek. Trochu v pozadí je možnost tvorby vlastního skateparku která oproti posledním dílům nedoznala žádných změn ale vzhledem k počtu a rozmanitosti levelů včetně remaku těch nejlepších z legendárního THPS 2 vlastně ani není potřeba. Dalším velkým plusem je spousta bonusů ve formě postav, levelů, videí atd.

I přesto že THUG oproti svým předchůdcům doznal zásadních změn neztratil nic ze své výborné hratelnosti takže si i nadále můžete užívat vysokých airů, grindů přes půl mapy a technických kombinací fliptriků a v neposlední řadé i šílených speciálních triků. Velkou výhodou je také možnost výběru obtížnosti díky které si hru užije jak začátečník tak zkušený skejťák a kromě jediných dvou úkolů kocovinová kůra v Moskvě a závěrečný závod s Ericem se ani na žádném úkolu příliš nezaseknete což je hlavně oproti předchozímu dílu další věc k dobru. Vše navíc doplňuje slušná grafika a skvělý, bohatý soundtrack ve kterém si každý najde to svoje a tak nezbývá než říct že THUG je jedním z nejlepších dílů série a pobaví jak začínající hráče tak hardcore pařany co si chtějí odpočinout při pohodové hře.

Pro: Hratelnost, Nové herní možnosti, Bonusy, Soundtrack

Proti: Krkolomné ovládání běhu, Dva mimořádně těžké úkoly